بورس چیست

بورس چیست؟

تاریخچه بورس در دنیا

تاریخچه پیدایش واژه بورس به قرن ۱۵ میلادی و کشور بلژیک برمی گردد چون در آن زمان بازرگانان و کسبه شهر بوروژ روبه روی خانه ی فرد ثروتمندی به نام واندر بورس جمع می شدند و خرید و فروش می کردند از آن تاریخ به بعد تمام محل هایی که مردم در آن جمع می شدند و خرید و فروش می کردند به Bourse معروف شدند به تدریج معنای واژه تغییر کرد به طوری که فقط به مکان خرید و فروش سهام شرکت ها گفته می شد.

در زمان های گذشته بازرگانان برای اینکه ریسک سرمایه گذاری خود را کم کنند به دنبال شراکت و پیدا کردن شریک در کار خود می گشتند تا در صورت زیان در کسب و کارشان میزان کمتری از سرمایه خودشان را از دست بدهند هر چند که در صورت سود کردن هم میزان سود آن ها کمتر می شد، همین اتفاق باعث ایجاد شرکت های سهامی شد که در این شرکت ها هر یک از شرکا به نسبت سهمی که داشتند در سود یا ضررهای شرکت سهیم می شدند.

اولین بورس رسمی دنیا در قرن ۱۷ میلادی در آمستردام هلند تاسیس شد و کمپانی هند شرقی اولین شرکتی بود که سهام خودش را در آن عرضه کرد. هدف از عرضه سهام شرکت ها این بود که صاحبان شرکت ها بتوانند با جذب سرمایه دیگران آن ها را در کسب و کار خود سهیم کرده و همچنین سرمایه لازم برای توسعه تجارت خود را هم به دست آورند.

بورس لندن

بورس ایران

علارقم اینکه اولین گام جهت تاسیس و مطالعات مربوط به ایجاد بورس ایران در سال ۱۳۱۵ هجری برداشته شد به دلیل مشکلات پیش آمده همچون جنگ جهانی بیش از ۲۵ سال به تاخیر افتاد تا اینکه در سال ۱۳۴۱ موافقت نامه اولیه تاسیس آن تنظیم شد. قانون تشکیل آن در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی در مجلس شورای ملی تصویب شد و در سال ۱۳۴۶ تاسیس شد.

انواع بورس در ایران

بورس اوراق بهادار تهران

در این بازار سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خرید و فروش می شود. ساختمان مرکزی آن به تازگی منتقل شده است و در منطقه سعادت آباد تهران قرار دارد.

فرابورس

در این بازار هم مانند بورس اوراق بهادار تهران، سهام شرکت ها و سایر انواع اوراق بهادار همانند اوراق اجاره و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن خرید و فروش می شود. قوانین فرابورس به صورت کلی همانند بورس است ولی در جزییات تفاوت هایی دارد ولی به طور کلی مهمترین تفاوت آنها این است که فرابورس شرایط ساده تری برای پذیرش شرکت ها دارد.

بورس تهران

بورس کالا ایران

در این بازار انواع کالا ها مانند فلزات، محصولات پتروشیمی و شیمیایی، محصولات کشاورزی و موارد دیگر همچون قراردادهای آتی محصولات مختلف خرید و فروش می شود. در حال حاضر و تاریخ نگارش این مطلب معروف ترین قرارداد آتی این بازار زعفران می باشد.

بورس انرژی

در این بازار حامل های انرژی همچون برق، بنزین و … خرید و فروش می شود. هر بازار خاص در این مجموعه دارای شرایط خاص خودش می باشد و نحوه خرید و فروش در این بازار هم متفاوت با بازار های دیگر و مشابه است.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *