بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست؟

در دنیای دیجیتال و رمز ارزها که امروزه بسیار رایج شده اند، بلاکچین نقش اساسی را ایفا می کند. در واقع رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال با بلاکچین وابستگی و ارتباط تنگاتنگ دارند که در ادامه مطرح خواهد شد. همچنین به پرسش بلاکچین چیست؟ که در ذهن شما است پاسخ خواهیم داد.

دنیای تکنولوژی و ارزهای دیجیتال

امروزه در این دنیای پیشرفته و دیجیتال، با ارزهای جدید آشنا شده ایم که رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال نام دارند. نمونه ای از این ارزها بیت کوین است که جزو گران قیمت ترین ارزهای دیجیتال است که بر پایه تکنولوژی بلاک‌چین ساخته شده است. شاید بپرسید که بلاکچین چیست، برای شما خواهیم گفت:

بلاکچین یک فناوری است که اکثر ارزهای دیجیتال بر مبنای این تکنولوژی ساخته شده اند و در واقع می توان از آن به عنوان زیرساخت یک ارز مجازی یاد کرد.

بلاکچین چیست؟

در معاملات روزمره و عادی ما، هنگامی که قصد انتقال وجه را برای شخص دیگری در نظر داریم، باید از طریق بانک ها اقدام کنیم. بانک ها به شکل یک واسطه و شخص سوم عمل می کنند تا پول ما را به دست شخص دیگر برسانند. اما راجع به ارزهای دیجیتال به شکل دیگری است.

اگر تاکنون به پاسخ سوال خود یعنی بلاکچین چیست نرسیده اید نگران نباشید.

هنگام انتقال ارز های دیجیتال از حسابی به حساب دیگر، هیچ واسطه یا بانکی نیاز نیست زیرا این انتقال به صورت کاملا مستقیم انجام می شود که در اصطلاح به آن انتقال همتا به همتا نیز می گوییم. دفتر کل توزیع شده که محل نگهداری بلاکچین ها است، تمامی حساب کتاب ها را برای اعضای شبکه به صورت کامل نمایش می دهد. زنجیره هایی از رایانه ها که این شبکه را تشکیل می دهند، درستی تراکنش های صورت گرفته را تایید می کنند و سپس به بلاکچین اضافه خواهند کرد.

هنوز می توان برای بلاکچین، گفت که بلاکچین در مبادلات و تراکنش ها از رمزنگاری های پیچیده جهت حفظ امنیت استفاده می کند، تا کاربرانی مثل ما خرید و فروش هایی امن داشته باشند.

بلاکچین  Blockchain

قطعا باید پیچیده باشد چرا که کاربرد های آن بسیار مهم و حیاتی است. بلاکچین نوعی پایگاه داده است، برای اینکه بتوانید بلاکچین را بهتر درک کنید ، باید مفهوم پایگاه داده را بدانید. با ذخیره شدن مجموعه اطلاعات به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه، بانک اطلاعاتی به وجود می آید.

بلاکچین چیست و ساختار آن چگونه است؟

قبل تر متوجه شدید که بلاکچین چیست. اکنون به بررسی ساختار آن می پردازیم.

همان طور که از نام آن پیداست، بلاکچین حاوی بلوک های دیجیتالی است که اطلاعات را در بر دارد. هر یک از این بلوک ها در سه بخش اطلاعات شما را ذخیره می کنند:

 • اطلاعات تراکنش: اطلاعاتی نیز تاریخ، زمان، مبلغ، آدرس و… ذخیره می شود.
 • اطلاعات معامله کنندگان: اطلاعات شناسایی طرفین ذخیره نخواهد شد، اما این معامله تنها توسط یک امضای دیجیتال مخصوص شما انجام می شود.
 • اطلاعات کاملا متمایز در هر بلوک: هر بلوک یک کد یا رمز مخصوص را دارد که مانند اثر انگشت خاص و بدون تکرار است، این کد هش نام دارد که باعث می شود ما بتوانیم هر بلوک را به کمک آن از هم جدا کنیم.

بلاکچین چیست – بلاکچین چگونه کار می کند؟

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر چگونگی کارکرد بلاکچین، در این قسمت از تراکنش های بیت کوین برای شما مثال می زنیم.

بلاکچین با ذخیره کردن تمامی اطلاعات تراکنش ها به صورت جزئی، که توسط بیت کوین انجام می شود مانع کلاهبرداری در فروش دوباره بیت کوین می شود. اطلاعات هر تراکنش که در یک بلوک ذخیره می شود به بلاکچین اضافه خواهد شد.

شرایط اضافه شدن یک بلوک به بلاکچین:

 • ضرورت انجام معامله
 • تایید معامله
  در این قسمت، معامله انجام شده باید توسط رایانه هایی که برای این کار استخدام شده اند، تایید شود. این رایانه ها می توانند ماینر ها یا گوشی و کامپیوتر های ما باشد که گاهی اوقات به عنوان ماینر از آن استفاده می کنیم.
 • ذخیره اطلاعات در یک بلوک
  بعد از تایید معامله توسط رایانه های مخصوص، اطلاعات در ابتدا باید در یک بلوک ذخیره شوند.
 • اختصاص دادن کد مخصوص یا هش کد به بلوک
  در این مرحله به هر بلوک یه کد رمزنگاری شده مخصوص داده می شود، سپس به بلاکچین منتقل می شوند.

اهمیت بلاکچین

به احتمال زیاد تا به اینجای کار پاسخ بلاکچین چیست را گرفته باشید. اما در ادامه می خواهیم که به اهمیت آن بپردازیم.

بلاکچین دارای ویژگی ها و مزیت هایی بسیاری است. بلاکچین با توجه به اینکه در ایمن سازی تراکنش ها بسیار قدرتمند است، مناسب برای انواع تراکنش می باشد. همچنین تمامی اطلاعات تراکنش را در خود ذخیره می کند و امکان دسترسی طرفین معامله را به این اطلاعات ممکن می سازد.

تجارت امروزی بر اساس اطلاعات انجام می شود. ارسال و دریافت آن اطلاعات هرچه سریعتر و دقیق تر باشد ، بهتر است. بلاکچین برای ارائه آن اطلاعات ایده آل است زیرا اطلاعات فوری، اشتراکی و کاملاً شفاف ذخیره شده روی یک دفتر تغییر ناپذیر را فراهم می کند که فقط اعضای مجاز شبکه می توانند به آن دسترسی داشته باشند. یک شبکه بلاکچین می تواند سفارشات، پرداخت ها ، حساب ها ، تولید و موارد دیگر را ردیابی کند. و از آنجا که اعضا دیدگاه واحدی در مورد حقیقت دارند، می توانید تمام جزئیات پایان معامله را ببینید که به شما اعتماد به نفس بیشتری می بخشد، همچنین کارایی ها و فرصت های جدیدی را به شما می دهد.

بعد از پرسش بلاکچین چیست، و اهمیت بلاکچین می خواهیم به مسئله دیگری بپردازیم که بسیار مهم است.

بلاکچین برای چه افرادی در دسترس می باشد؟

از دیگر موضوعاتی که در مقاله بلاکچین چیست مورد بررسی قرار می گیرد، این است که بلاکچین برای چه افرادی در دسترس است؟

هر کسی در هر مکانی که بتواند به وب یا اینترنت دسترسی داشته باشد، میتواند از بلاکچین در تراکنش‌های خویش بکارگیری نماید. با این وجود پژوهش‌های زیادی که انجام شده نشانگر افزایش بکارگیری از این فناوری در ده سال آینده می باشد، عشق و علاقه به حوزه بلاکچین در جهان رو به ارتقا می باشد ارائه دوره های دانشگاهی بلاکچین، برگزاری کنفرانس ها و همایش های این حوزه، به کار گیری خزانه‌ها و شرکتهای مالی، کمپانی‌های بیمه و کمپانی‌های فناوری از آن تحت عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها، کاهش خطاهای سیستمی و ارتقاء کیفیت ارائه سرویس ها خویش دلیلی بر این انتخاب است.

این وسعت از گستردگی داده ها بلاک چین در کانالی از رایانه ها، ویرایش داده ها را دشوارتر می نماید، چون یک هکر نیاز به ویرایش هر ورژن از بلاک چین در کانال دارد که با توجه به وجود هزاران ورژن از بلاک ها، این کار یعنی هک آن عملا ناممکن یا بسیار دشوار است. این توضیحات میتواند تعریفی برای پرسش (بلاکچین چیست) نیز باشد.

از سوی دیگر، با نگاهی به بلاک چین بیت کوین، مشاهده خواهید کرد که شناسایی یوزرها عملا غیر ممکن می باشد، چون اگرچه تراکنش های تصویب گردیده در بلاکچین تماماً ناشناس نیستند، ولی داده های فردی یوزرها فقط محصور به امضای دیجیتال یا این که اسم کاربری آن ها می باشد. با این وجود سوالی که در اینجا پیش می‌آید بلاکچین به چه شکل قادر است امنیت یوزرها را تامین می کند.

تاریخچه بلاکچین

در مقاله بلاکچین چیست، به بررسی تاریخچه آن خواهیم پرداخت.

اگرچه بلاکچین یک فناوری نو می باشد ، البته اینک دارنده یک تاریخ غنی و دیدنی می باشد. در پایین مختصری از مهم‌ترین رویدادهای گسترش بلاکچین آورده شد‌ه‌است.

۲۰۰۸

Satoshi Nakamoto ، اسم مستعار یک فرد یا این که تیم ، “Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System” را منتشر می نماید.

او‌لین داد و ستد موفق بیت کوین (BTC) دربین دانشمند کامپیوتر هال فینی و مرموز ساتوشی ناکاموتو رخ می‌دهد.

۲۰۱۰

اپلیکیشن نویس ساکن در فلوریدا ، Laszlo Hanycez ، او‌لین خرید را با بکارگیری از Bitcoin – دو پیتزای Papa John’s تمام کرد. هانیس ۱۰۰۰۰ BTC را منتقل کرد که در آن زمان حدود ۶۰ دلار بها داشت. امروز بها آن ۸۰ میلیون دلار می باشد.

سقف بازار بیت کوین به طور رسمیً از ۱ میلیون دلار بالاتر می رود.

۲۰۱۱

۱ BTC = 1 دلار ایالات متحده ، برابری ارز رمزگذاری شده با دلار ایالات متحده.

بنیاد مرز الکترونیکی ، ویکی لیکس و بقیه سازمان ها آغاز به تایید بیت کوین تحت عنوان امداد مالی می نمایند.

۲۰۱۲

بلاکچین و ارز رمزگذاری گردیده در نمایش ها تلویزیونی پر اسم و رسم مانند همسر خوب، که بلاکچین را به تمدن پاپ تزریق می نمایند ، مذکور می باشد.

خبرنامه Bitcoin به وسیله گسترش دهنده نخستین بیت کوین Vitalik Buterin فعال سازی شد.

۲۰۱۳

سقف بازار BTC از ۱ میلیارد دلار بالاتر رفت.

بیت کوین برای او‌لین بار به ۱۰۰ دلار / BTC رسید.

Buterin نوشته ی علمی “Ethereum Project” را منتشر کرد که نشان می‌دهد بلاکچین علاوه بر بیت کوین (مثلا ، قراردادهای هوشمند) تجهیزات دیگری نیز دارد.

۲۰۱۴

کمپانی بازی سازی Zynga ، هتل D Las Vegas و Overstock.com همه شروع به تایید بیت کوین تحت عنوان پرداخت می نمایند.

۲۰۲۰

بیت کوین در نقطه پایان سال ۲۰۲۰ به طور تقریبی به ۳۰۰۰۰ دلار می‌رسد

پی پال اذعان کرد به یوزرها قابلیت خرید ، فروش و محافظت ارزهای رمزپایه را خواهد داد.

اکنون با اتمام مطالعه این مقاله، خودتان می توانید که تعریف بلاکچین را ارائه دهید، همچنین نکات بسیار دیگری را نیز آموخته اید که برای شما مفید خواهد بود.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

4 دیدگاه برای “بلاکچین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *