انواع ارزش سهام

انواع ارزش سهام

انواع ارزش سهام

سهام شرکت های بورس در حالت کلی دارای ۶ نوع ارزش می باشند که این ارزش سهام در ادامه قابل مشاهده هستند:

 • ارزش اسمی
 • ارزش دفتری
 • ارزش بازار
 • ارزش انحلال
 • ارزش جایگزینی
 • ارزش ذاتی

ارزش اسمی سهام

ارزش اسمی یک سهم عادی، بهایی است که سهم به آن مبلغ انتشار یافته است. ارزش اسمی درحال حاضر در ایران برای هر سهم ۱۰۰۰ ریال می باشند. این قیمت باید بر روی برگه سهام شرکت ها نوشته شده باشد ولی بدان معنا نیست که برگه سهام شرکت باید به این قیمت به فروش برسد بلکه با توجه به شرایط شرکت، بازار و …. ممکن است سهام شرکت ها به قیمت هایی بالاتر یا پایین تر از ارزش اسمی به فروش برسند.

دو اصطلاح مهم در این زمینه وجود دارد:

 • زمانی که سهام در ابتدای کار با قیمتی کمتر از ارزش اسمی به فروش می رسد می گویند که سهام با کسر فروخته شده است که در بسیاری از کشور همچون ایران این کار ممنوع است.
 • در مواردی که سهام در ابتدای کار با قیمتی بالاتر از ارزش اسمی به فروش می رسد می گویند سهام با صرف فروخته شده است.
← نکته: ارزش اسمی هیچ رابطه مشخصی با ارزش بازاری سهم ندارد.

ارزش دفتری

ارزش دفتری سهم عبارت است از ارزش حسابداری سهم در دفاتر شرکت و شامل جمع حقوق صاحبان سهام شرکت می شود که با تقسیم آن بر تعداد سهام، ارزش دفتری هر سهم به دست می آید.

ارزش بازار

ارزش بازار سهم در واقع قیمت جاری و فعلی آن سهم در بازار سهام می باشد. یعنی همان قیمتی که در طی روز در بازار خرید و فروش می شود.

ارزش انحلال

اگر تمام دارایی های فیزیکی و مشهود شرکت به ارزش روز به فروش برسند و سپس تمام بدهی های شرکت را با قسمتی از آن سرمایه پرداخت کنند و باقی سرمایه را بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنند ارزش انحلال سهم شرکت به دست می آید. در واقع ارزش انحلال به این معنا است که اگر شرکت به هر دلیلی ورشکسته شود و کلیه دارایی های مشهود آن را بفروشند و بدهی ها را پرداخت نمایند، چه میزان پول به ازای هر سهم باقی می ماند و هر سهم پس از ورشکستگی شرکت چقدر ارزش دارد. ارزش انحلال شرکت از این جهت اهمیت دارد که اگر ارزش انحلال هر سهم از قیمت جاری آن سهم بالاتر باشد، سرمایه گذار مطمئن می شود که در صورت ورشکستگی شرکت دچار ضرر نمی شود. بنابراین به عنوان نوعی تضمین و یا بیمه برای سرمایه گذار عمل می کند.

← نکته: این تضمین و بیمه به طور کلی اصلا خوب نیست و باید قبل از خرید سهام شرکت توجه کرد که شرکت درشرف ورشکستگی نباشد چون در صورت ورشکستگی تا طی شدن پروسه اداری و فروش اموال و تقسیم بین سهامداران عملا برای ماه های طولانی سرمایه شما بلوکه می شود و نمی توانید در بازار فعالیت و کسب سود کنید و به طور کلی زیان این اتفاق خیلی بیشتر از سود آن می تواند باشد.

ارزش جایگزینی

ارزش جایگزینی سهم به این معناست که اگر کلیه دارایی های شرکت را بر اساس قیمت روز بخواهیم جایگزین کنیم چه میزان هزینه نیاز داریم. یا به عبارت دیگر هزینه ایجاد و ساخت یک شرکت مشابه که به طور مثال ۱۵ سال پیش احداث شده است چه میزان می باشد و با تقسیم آن بر تعداد سهام شرکت، ارزش جایگزینی به ازای هر سهم به دست می آید. هر چه میزان تورم بیشتر باشد، ارزش جایگزینی نیز افزایش می یابد. این نوع ارزش گذاری بیشتر برای سرمایه گذاران بلند مدت و سهامداران عمده کاربرد دارد.

ارزش ذاتی سهام

ارزش ذاتی سهم در واقع ارزش واقعی و منطقی سهام می باشد، به این معنا که سهام به طور ذاتی با توجه به میزان دارایی ها و بدهی ها وشرایط فعلی و انتظارات سود آوری شرکت در آینده و سرمایه گذاری های شرکت، چقدر می ارزد.

ارزش ذاتی شرکت ها معمولا با ارزش بازاری و جاری آن ها متفاوت است و همین فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری فراهم می اورد چون به طور معمول ارزش ذاتی به موقع تشخیص داده نمی شود در بازار و مدت زمانی طول می کشد تا ارزش بازاری به ارزش ذاتی برسد و حتی تحت شرایط جوی مختلف در بازار همچون جو روانی، شایعات، شرایط مثبت اقتصادی، وجود سرمایه گذاران تازه کار و … ارزش بازاری می تواند تا چندین برابر ارزش ذاتی بالاتر بروند ولی باید توجه داشت که قیمت ارزش بازاری بالاتر از ارزش ذاتی برود ریسک سرمایه گذاری در آن شرکت بیشتر می شود.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

8 دیدگاه برای “انواع ارزش سهام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *