ریورسال یا پولبک – اشتباهات ساختار – قسمت 3

این قسمت سوم از سری ویدیوهای اشتباهات شما در ساختار بازار است. قسمت‌های قبلی را می‌توانید از لینک مالتی تایم فریم واقعی و پولبک و ناحیه واقعی مشاهده کنید.

ریورسال یا پولبک

سلام امیدوارم حالتون عالی باشه. این سومین قسمت از بحث مشکلات و ایراداتیه که تو ساختار ممکنه برای شما ایجاد بشه. این جلسه شاید خیلی جذابتر باشه نسبت به دو جلسه قبلی. چون موردیه که خیلیا باهاش درگیرن و قشنگ روح و روانتون رو اصطلاحاً یک صیقلی میده وقتی که توی بازار با این مورد مواجه می‌شید. ما در رابطه با پولبک در رابطه با ریورسال صحبت کردیم. گفتیم اقا بعضی جاها این یک پولبکیه که بعد میره بالا بعضی جاها ریورسال می‌شود وکلاً و به کل بازار برمیگرده که یک دلیلش رو براساس مولتی تایم فریم صحبت کردیم. اینجا میخوام یک راهکار ساده بدم. بله شما ممکنه در دیدگاه‌های مختلف سبک‌های مختلف اس ام سی، لیت الگوها و غیره دلایل و مواردی داشته باشید که بخواهید این‌ها رو تشخیص بدید. ولی من یه راه حل ساده بهتون میدم. ضرر نداره تست بکنید ازتون چند دقیقه بیشتر وقت نمی‌گیره که چند مورد بخواید این رو بررسی بکنید ببینید کاربردی هستش یا نه. در واقع سوال و اتفاق اینجاست که آیا یک جایی مثل این که بازار توی ساختار خودش تغییری ایجاد شده آیا این قراره که خیلی طولانی مدت و دائمی باشد. حالا دائمی که منظور اینه که میتونه چند تا لگ دیگه هم پایین بیاد و کلاً قراره بازار ریورس بشود یعنی نسبت به این لگ بزرگ قراره یک اصلاح عمیقی بکنیم. یا که قراره درحد یک پولبک باشد و بعد دوباره به سمت بالا حرکت کنه.

بررسی دقیق ریورسال و پولبک

یکی از ساده‌ترین حالت‌هایی که میتونید این رو بررسی کنید اینه که توی هر تایم فریمی این مورد رو دیدید یک تایم بالاترش رو بررسی بکنید. یعنی چی؟ من اینجا می‌بینم این لو برای من ازدست رفته شبیه و خوب و با مومنتوم هم بوده می‌بینیم مثلا این لو یا این لو توی ساختار داخلی از دست رفته البته این ساختار میتونه داخلی باشه ولی میتونه ساختار کلی تر شما باشه من حالا مثال‌های دیگه هم پیدا میکنم در تایم‌های دیگه باهم بررسی می‌کنیم باید ببینید که اینحا که یک لویی شکسته و اصطلاحا یک همچین داستانی برای شما ایجاد شده است آیا در تایم بالاتر هم معادل این حرکت بوده یا نه. یعنی آیا در تایم بالاتر هم این تغییر حساب می‌شده یا نه. خیلی راحت الان این تایم یک دقیقه است فرقی نمیکنه تو هر تایم فریمی جواب میده. من این نکته رو بهتون بگم. کلا هر ویدئویی که دارید از من می‌بینید هیچ فرقی نمیکنه تو کدوم تایم فریم یا تو کدوم بازارید ما در رابطه با ذات بازار داریم صحبت می‌کنیم. چه یک دقیقه باشه چه ده ثانیه باشه روزانه باشه ماهانه باشه. یورو باشه طلا باشه، داوجونز باشه استاک باشه نمیدونم نمودار قهوه باشه مس جهانی باشه هرچی دوست دارید همین داستان همیشه داره تکرار میشه. بریم یه دونه تایم فریم بالاتر میشه پنج دقیقه. توی پنج دقیقه چیزی که من دارم اینجا می‌بینم اینه که اصلا اینجا لوئی نبوده یا ساختاری نبوده که شکسته بشه. پس این یک اصلاح خیلی عادی ونرمال دریک حرکت پنج دقیقه بوده. آیا اینجا کندل مشگی اتفاقی رقم زده نه. این هم یک اتفاق نرمال بوده اینجا دو سه تا کنده رفتن بالا این سقف رو زدن کلوز کرده اصلاح خیلی نرمال اومده به نواحی این پایین وبعد رفته بالا. پس از نظر پنج دقیقه هیچ اتفاقی توی بازار نیفتاده پس اون حرکت یا تغییر ساختار چنج نمیدونم هر اتفاقی که روش اسمی که دوست دارید روش بگذارید چون ماشاا.. اینقدر تنوع سبک‌ها و اسم‌ها زیاده ما میگیم تغییر ساختار تغییر روند. ساده و فارسیش رو میگیم بقیه‌اش رو با هر سبکی کار می‌کنید اصطلاح همون رو ازش استفاده کنید.

تفاوت ریورسال و پولبک در بازار

پس این اتفاق مهمی نبوده یعنی اون چیزی که در یک دقیقه بوده و من داشتم می‌دیدم یک تغییر بزرگ و اساسی نبوده. انتظار نداشتم که خیلی بخواد عمیق بشه. یا بخواد بره لوی بزرگ یا قدیمی رو بزنه. یا اینجا انتظار نداشتم که این خیلی عمیق و پیچیده و عجیب و غریب بشود. چرا چون براساس تایم بالاتر اصلاً اتفاقی نیفتاده. تایم بالاتر دیکته میکنه که تایم پایین‌تر باید چیکار بکنه. پس اگر اینجا اتفاقی داره می‌افته. تایم بالاتر تاییدش نکنه اون اتفاق ریورسال نمیشه یعنی اصلاح عمیق و حرکت بزرگی نمیشه. یک پولبک یه چیز کوچولویی میشه شاید یه تارگت‌های اسکلپی هم بده ولی حرکت بزرگ و ادامه داری که شما بخواید روش حساب بکنید یا تارگت‌های بزرگ وفضایی ازش بگیرید مناسب نیست. خب اینجا سوال براتون پیش میاد میگید اوکی حالا اینایی که گفتید قشنگ و خوشگل اگر یک بار هم قرارباشه که این ریورسال کامل بشود آیا غیر از اینه که اونجا هم این رخ میده ولی ریورسال میشه میگم بله. ولی زمانی که این رخ میدهد درتایم بالاترش هم شما اون نشانه رو می‌بینید از اونجا متوجه میشید که این ریورسال اتفاق افتاده است یا نه. یعنی چی یعنی شما الان این سقف رو مثلا بازار برای شما میزنه. چه درجهت روند یا اگر بخوام یه دونه پیدا بکنیم مثلا این پایینی چارت فرض کن اینجا بازار چند تا لگ اومده به سمت پایین اومده پایین اومده پایین بعد اینجا رفته این سقف رو بعدش هم این سقف رو شکسته. خب تفاوت اینجاست که الان بعد از شکست این سقف و بعدش بعد از شکست این سقف یا حالا به ترتیب من دونه دونه سوئینگ ها رو دارم علامت میزنم. حالا فرضا اینکه اکثر مواقع میشه اینو حساب کرد چون این خودش کف پایین‌ترش حالا بعضیا سخت‌گیری میکنن یا بنا به دیدگاه و استراتژی خودشون دارن این کاررو انجام میدن.

دیدگاه کلی و ساده

من دارم نکته‌ای میگم شمابا هرسبک و استراتژی با هر دیدگاهی دارید کار می‌کنید به کارت بیاد بتونی ببری یا تست کنی بزاری توی روشت اگر دوست داشتی ازش استفاده کنی. خب این الان داستانش چیه خیلی راحت بریم تایم بالاتر. ببینیم آیا اینجایی که این تغییره اتفاق افتاده و بعدش مثلا رفته این سقف رو هم زده تو کدوم یکی از این حالت‌ها طبق تایم بالاتر تایید بوده. اون موقع متوجه میشیم که آیا این میخواسته اصلاح بشه یا نه کلی اینها میتونسته یک ریورسال بزرگ باشن. چرا چون به نسبت این حرکت نزولی دیگه اینجا کامل بازار برگشته. دیگه این نیومده اصلاح کنه دوباره بریزه مثل این قدیمی‌هاش مثل قبلی‌هاش. کامل بازار رو شیفت داده، میاییم بررسی می‌کنیم تایم یک بود میریم تایم پنج یک دونه میریم بالا نیازی به دوتا یا یکی در میون رفتن نیست. اینجا شما نگاه کنید توی این اولی براساس پنج دقیقه هنوز اتفاقی نیفتاده. ولی اینجا دیگه براساس پنج دقیقه شما یک سوئینگ رو شکستید. پس این شکست دومی که توی یک دقیقه بوده کامل داشته می‌گفته بازار از اینجا دیگه براساس تایم بالاتر داره صعودی میشه. خب یک نکته اینجا ایجاد میشه اوکی من اینجاها دیگه براساس تایم بالاتر متوجه میشم هرچند خیلی از موقع ها این هم میتونه یک سوئینگ تایم بالاتر باشه که خیلی قوی به شما بگه. سوال شما اینه من اینو چیکار کنم. اینو تریدش بکنم یا نه. من میگم به عنوان یک ساختار فرعی یا داخلی که داره ایجاد میشه شما همیشه میتونید اون رو هم ترید بکنید این رو هم میشه تریدش کرد. ولی اگر دنبال این هستی که یه مقدار اطمینان بیشتری پیدا بکنی میتونی بعد از شکست اینجاها دنبال معاملاتت باشی. ولی معامله کردن در اینجا هیچ اشکالی نداره. چرا جوابش مشخصه چون خود این درسته یک ساختار شاید داخلی به نسبت پنج و یک باشه ولی خودش میتونه یک ساختار مثلا بزرگ واصلی سی ثانیه باشد میتواند یک ساختار اصلی مثلا پونزده ثانیه باشد.

هر تایم فریم به اندازه خودش مهم است

پس براساس اون تایم فریم باز میتونیم بریم بررسی کنیم یعنی ببینیم اینجا که شکسته توی یک دقیقه توی پونزده ثانیه اتفاق دیگری افتاده پس براساس اون ساختار داخلی پونزده دقیقه اتفاقا اینجا خیلی جای خوبی بوده تا این حداقل سقف میتونستید وارد بازار بشید اصلا سقف بعدیش رو هم کاری نداریم. پس این نکته خیلی ساده است من جمع و جورش میکنم که خیلی براتون عجیب وغریب نباشه. داستان اینه اگر شما مثلا تو یک دقیقه اینجا این شکست فکر می‌کنید که تغییر ساختاره و میخوای اینجاها دنبال سل باشی یک دقیقه دست نگه دار برو ببین تو پنج دقیقه هم آیا براساس اون یک شکستی اتفاق افتاده توی پنج دقیقه یا نه. اگر تو پنج دقیقه شکست نیست و کل این یه حرکت بوده و این یک اصلاح ساده بوده و هیچ سوئینگی رو از پیش رو برنداشته به احتمال زیاد این وقتی از اینجا میخواد بره بالا دیگه بعدش برنمیگرده به پایین احتمال زیاد میتونه این وری بشه. این داستانی که شما میتونید ازش استفاده کنید وبه عنوان یکی از اولین و ساده‌ترین تفاوت‌های بین بحث ریورسال و پولبک‌ها ازش استفاده کنید یه دونه تایم بالاتر به شما کمک میکنه که درگیر اون تغییر روندهای الکی یا فیک توی بازار نشید. باز میگم شما با سبک‌های مختلف کار می‌کنید با دیدگاه‌های مختلف شاید تو اون سبک بندی های خودت برای حل این مشکل یک راه حلی داره اوکی اونو استفاده کن. این هم به عنوان یک راه حل خیلی ساده است. خیلی دم دستیه یعنی دیگه ساده‌ترین چیزی که میتونیم بگیم اینه. نخواهیم وارد خیلی بحث‌های پیچیده بشیم این خیلی نکته ساده است هرکسی میتونه یه نگاهی بهش بندازه. امیدوارم که این جلسه هم براتون مفید بوده باشه درکنار دو جلسه قبلی که احتمالا دیدید اگر ندیدید حتما جلسات قبل رو هم ببینید چون خیلی نکات مهمی در رابطه با بحث روانشناسی بحث پلن و غیره در همین مشکلاتی که توی ساختار ایجاد میشه توی جلسات قبلی صحبت کردیم و منتظر ادامه مباحث باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *