قدرتمندترین بانک ها در جهان

قدرتمندترین بانک ها در جهان

پول هایی که در حساب های بانکی داریم روزانه در سراسر کشور و یا حتی دنیا سفر می کنند. این پول های مدام توسط بانک ها دست به دست می شوند. اما معاملات بزرگ هم در سطح دنیا انجام می شود که نیاز به انتقال پول های بسیار زیاد از کشوری به کشور دیگر است که توسط قدرتمندترین بانک ها در جهان صورت می گیرند.

قدرتمندترین بانک ها در جهان کدام اند؟

در این مقاله به بررسی قدرتمندترین بانک ها در جهان خواهیم پرداخت که تعدادی از آن ها را نیز نام می بریم، اما بهتر است قبل از آن یک موضوعی را یادآور شویم:

بانک چیست؟

بانک در لغت به معنای یک منبع یا مکان برای نگهداری یا جمع آوری یک سری اجناس یا اطلاعات است، اما معنای امروزی و عامیانه آن، به یک مکان جهت حفظ و نگهداری پول یا اجناس قیمتی گفته می شود.

امروزه در هر شهر کوچک و بزرگی، بانک وجود دارد، که تقریبا جز افرادی که سن آن ها اجازه ساخت حساب بانکی را نمی دهد، تمامی افراد بالغ دارای حساب های بانکی هستند.

بانک ها موسسات مالی ارائه دهنده گستردگی محصولات و خدمات از جمله مدیریت سپرده ها، وام ها، مدیریت ثروت، مبادله ارز و بانکداری سرمایه گذاری هستند. مشتریان این بانک ها شامل مصرف کنندگان فردی، مشاغل و بسیاری از انواع دیگر مشتریان نهادی هستند. تعریف بانک تجاری در چند دهه گذشته به طرز چشمگیری تکامل یافته است. امروزه بانک های بزرگ با ارائه خدمات پس انداز و حساب های بازپرداخت ، گواهی سپرده، وام ها و خدمات مشابه، مشتریان سنتی خود را تأمین می کنند که شامل مشتریان فردی و شرکت های بزرگ و کوچک است. بسیاری از آنها همچنین مشاغلی دارند که به عنوان بانک سرمایه گذاری فعالیت می کنند و با ارائه خدمات پذیره نویسی از پیشنهادات سهام، کارگزاری و مشاوره M&A با مشتریان شرکتی و سازمانی کار می کنند.

تعدادی از قدرتمندترین بانک ها در جهان

اکنون به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت که کدام بانک ها در جهان دارای قدرت بالایی هستند. هر کشوری دارای یک بانک مرکزی است که سایر بانک ها تحت نظارت آن نهاد اداره می شود. اما تعدادی بانک در سراسر دنیا وجود دارند که به عنوان قدرتمندترین بانک ها در جهان معروف هستند.

۱۰ تا از قدرتمندترین بانک ها در جهان

۱. بانک صنعتی و تجاری چین

بانک صنعتی و بازرگانی چین که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، به سرعت رشد کرد و جزو قدرتمندترین بانک ها در جهان بر اساس دارایی تبدیل شد. تعداد دارایی فعلی آن رقمی عظیم ۳.۴۷ تریلیون دلار است. ICBC بیشتر تلاش های خود را در صنعت متمرکز می کند. آنها بیشتر وام های خود را در زمینه تولید، حمل و نقل، برق و خرده فروشی ارائه می دهند. این بانک نیز هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهد. این گزارش از رشد ۳.۳ درصدی سود برای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ خبر داد. دفتر مرکزی این بانک در پکن واقع شده است.۴۶۰۰۰۰ کارمند دارد.

۲. شرکت ساختمانی چین

دومین بانک بزرگ چین، جزو دومین از قدرتمندترین بانک ها در جهان است. شرکت ساختمانی چین در حال حاضر ۳.۰۲ تریلیون دلار دارایی در اختیار دارد. از بانکهای قدیمی چین است که به، CCB معروف است و در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد. در سال ۲۰۰۵، بانک مرکزی آمریکا می خواست تجارت خود را به چین گسترش دهد. بنابراین ۹٪ سهام CCB را خریداری کرد. با این حال خیلی خوب جواب نداد. و BOA در بحران مالی ایالات متحده نیاز به فروش بیشتر سهام خود در سال ۲۰۰۹ داشت. در سال ۲۰۱۳، بانک آمریکا موقعیت باقی مانده خود را در CCB فروخت و فعالیت های آسیایی خود را در هنگ کنگ متمرکز کرده است. دفتر مرکزی این بانک در پکن واقع شده است. ۳۳۰۰۰۰ کارمند دارد.

۳. بانک کشاورزی چین

اگر در اینجا روندی را حس می کنید، تنها نیستید. با این وجود یک بانک چینی دیگر، بانک کشاورزی چین با دارایی ۲.۸۲ تریلیون دلار در رتبه سوم جهان قرار دارد. بانک کشاورزی چین که به عنوان Ag Bank شناخته می شود و در سال ۱۹۵۱ تاسیس شده است ، شعبه هایی در سئول، سنگاپور، سیدنی، لندن، نیویورک و بسیاری از بزرگترین شهرهای جهان دارد. واقعیت جالب  دارد که در سال ۲۰۰۷ ، Ag Bank قربانی بزرگترین سرقت بانکی شد. سارقان ۷.۵ میلیون دلار از پول آن را سرقت کردند. دفتر مرکزی آن در پکن ، چین است. ۴۴۴۰۰۰ کارمند دارد.

۴. گروه مالی میتسوبیشی UFJ (میتسوبیشی)

میتسوبیشی با دارا بودن ۲.۶۳ تریلیون دلار دارایی، بزرگترین گروه خدمات بانکی هلدینگ / مالی ژاپن است. این شرکت به عنوان بخشی از شرکت میتسوبیشی، خدمات مالی و سرمایه گذاری متنوعی از جمله بانکداری تجاری، بانک اعتماد مالی بین المللی و خدمات مدیریت دارایی را ارائه می دهد. با به دست آوردن تمام افتخارات MUFG ، تعجب آور است که بدانیم در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است. دفتر مرکزی آن در توکیو ژاپن است. ۱۰۶۰۰۰ کارمند دارد.

قدرتمندترین بانک ها در جهان

۵. بانک چین

با این وجود یکی دیگر از بانک های آسیایی پنج فهرست برتر را جمع می کند. بانک چین ۲.۶۱ تریلیون دلار دارایی را در اختیار دارد و در سال ۱۹۱۲ تأسیس شد. در حالی که این بانک دیگر ۱۰۰٪ متعلق به دولت نیست، بزرگترین سهامدار بانک چین هنوز بازوی سرمایه گذاری جمهوری خلق چین است. بانک چین دومین وام دهنده بزرگ در این کشور است. در حال حاضر دارای دو مکان در ایالت نیویورک است. دفتر مرکزی آن در پکن چین است. ۳۱۰۰۰۰ کارمند دارد.

۶. جی پی مورگان چیس

چیس، همراه دو بانک دیگر که در ادامه نام برده خواهند شد از قدرتمندترین بانک ها در جهان می‌باشند. این دو بانک Bank of America ، J.P. Morgan Chase نام دارند. چیس با دارایی ۲.۵ تریلیون دلار ششمین بانک بزرگ در جهان است. این شرکت محصولات و خدماتی را به مشتریان خود در ۱۰۰ کشور ارائه می دهد ، این شرکت مدیریت دارایی ، بانکداری سرمایه گذاری ، بانکداری خصوصی ، خزانه داری و خدمات اوراق بهادار و بانکداری تجاری را ارائه می دهد. J.P. Morgan Chase در نماد NYSE با نماد JPM معامله می شود. از بین تمام بانک های موجود در لیست ما ، Chase دومین جدیدترین است که فقط در سال ۲۰۰۰ تاسیس شده است. دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک ، نیویورک است. ۲۴۵۰۰۰ کارمند دارد.

۷. HSBC Holdings PLC

بانک HSBC بیش از ۴۶۰ شعبه بانکی در سراسر ایالات متحده دارد که اکثریت آنها (۳۸۰) در ایالت نیویورک است. این یکی در فهرست قدرتمندترین بانک ها در جهان است که با دارایی ۲.۳۷ تریلیون دلار در رتبه هفتم قرار دارد. HSBC از طریق خدمات مالی شخصی، بانکداری خصوصی، بانکداری خرده فروشی، بانکداری تجاری و بانکداری جهانی و بخشهای بازار، به ۴ میلیون مشتری خود امکان دسترسی به بازارهای جهانی را می دهد. HSBC در ابتدا در سال ۱۸۶۵ در هنگ کنگ انگلیس تاسیس شد. دفتر مرکزی آن در لندن ، انگلستان است. ۲۳۵۰۰۰ کارمند دارد.

۸. BNP Paribas

این بانک فرانسوی با دارایی ۲.۱۹ تریلیون دلار در رتبه هشت قرار دارد. BNP یکی از بزرگترین شبکه های بانکی جهانی در دنیا است که در ۷۵ کشور فعالیت می کند. BNP چهار بازار بانکی خرده فروشی داخلی دارد که در فرانسه ، ایتالیا ، بلژیک و لوکزامبورگ واقع شده است. در آوریل ۲۰۰۹ ، در نتیجه خرید ۷۵٪ BNP از بانک Fortis ، بانک بلژیکی اکنون بزرگترین دارنده سپرده منطقه یورو است. BNP Paribas در سال ۱۸۴۸ تأسیس شد. سود اصلی آن از طریق خرده فروشی است. بیش از سه چهارم درآمد آن از حساب های مشتری روزمره تأمین می شود. دفتر مرکزی این بانک در شهر پاریس واقع شده است. ۱۹۰۰۰۰ کارمند دارد.

۹. بانک آمریکا (BAC)

BAC با دارایی ۲.۱۹ تریلیون دلار بزرگترین شرکت هلدینگ بانکی در ایالات متحده است. این شرکت به مشتریان در سراسر جهان خدمات ارائه می دهد و با ۹۹٪ از شرکتهای Fortune 500 ایالات متحده رابطه دارد. در سال ۲۰۰۸ ، BAC مریل لینچ را خریداری کرد و آن را به بزرگترین مدیر ثروت جهان تبدیل کرد. این بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) است و بخشی از شاخص S&P 500 و میانگین صنعتی داو جونز است. دفتر مرکزی آن در شارلوت ، کارولینای شمالی است. ۲۰۸۰۰۰ کارمند دارد.

۱۰. ولز فارگو

ولز فارگو با توجه به اینکه در میان ده تا از قدرتمندترین بانک ها در جهان است، اما در چند سال گذشته با چند رسوایی بزرگ همراه بود که علاقه مند به فراموشی آن ها بودند. این بانک در حال حاضر ۱.۹۳ تریلیون دلار دارایی دارد و یکی از بزرگترین بانک های خرده فروشی ایالات متحده است. Wells Fargo تقریباً در سال ۱۸۵۲ تأسیس شده است و نزدیک به ۹۰۰۰ مکان خرده فروشی در سراسر ایالات متحده دارد. آنها در سال ۲۰۰۹ ، زمانی که واچویا را خریداری کردند ، به بانک رکورد من تبدیل شدند. ناگهان ورود به سیستم من تغییر کرد و یادم می آید که تعداد زیادی واگن دیده ام! دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا است. ۲۷۰۰۰۰ کارمند دارد.

تعدادی دیگر از قدرتمندترین بانک ها در جهان برای شما لیست خواهند شد:

 1. Citigroup – آمریکا – ۲۳۴ bln$
 2. Japan Post Bank – ژاپن – ۱۴۰ bln$
 3. Sumitomo Mitsui Financial Group – ژاپن – ۱۳۹ bln$
 4. Mizuho Financial Group – ژاپن – ۰۹۴ bln$
 5. Wells Fargo & Co – آمریکا – ۹۲۲ bln$
 6. Banko Santander – اسپانیا – ۸۲۹ bln$
 7. Postal Savings Bank of China – انگلستان – ۶۸۴ bln$

اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

2 دیدگاه برای “قدرتمندترین بانک ها در جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *