ارز دیجیتال (Dot) پولکادات چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال (Dot) پولکادات چیست و چه کاربردی دارد؟

پولکادات در قالب شبکه‌ای از زنجیره‌های بلاکچین، به عنوان نسل سوم از بلاکچین‌ها معرفی می‌شود. ارز دیجیتال پولکادات تحت عنوان دات (Dot) در پردازش و بررسی تراکنش‌های شبکه کاربرد دارد. همچنین از این ارز در مواردی نظیر وثیقه‌گذاری برای انجام تراکنش‌های جدید و در نتیجه ایجاد پاراچین‌های جدید، بحث استیکینگ و همچنین حکمرانی و مشارکت در ریلی چین‌ها استفاده می‌شود.

پولکادات

پولکادات زنجیره به هم پیوسته­‌ای از بلاکچین های جدا از هم است. در واقع این بلاکچین ها در برقراری ارتباط و هماهنگی با یکدیگر مشکل دارند و پولکادات با ساختار چند زنجیره ای خود، در پی یافتن راه حلی برای حل این عدم هماهنگی است. ارز دیجیتال پولکادات، دات Dot نام دارد که وظایف و عملکردهایی نیز دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم.

 

تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات

شرکت پاریتی که در گذشته به عنوان پشتیبان پروژه های مهم اتریوم شناخته می­‌شد، با توقف همکاری خود با اتریوم، با مدیریت رهبران سابق اتریوم، در ایجاد و ساخت بلاکچین پولکادات نقش مهمی را ایفا کرد. همچنین این شرکت روی پروژه مهمی از پولکادات به نام ساب استریت (substrate) تمرکز کرده و در حال پشتیبانی از آن می­‌باشد. پولکادات به عنوان یک فضای نوپا در سال ۲۰۲۰ رونمایی شد و در ادامه مسیر توسعه آن کار انتقال رمز ارز در این پلتفرم میسر گردید.

 

هدف ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

عملکرد پولکادات را می­‌توان به نوعی با عملکرد الگوریتم HTML در توسعه شبکه مقایسه کرد. HTML می­‌کوشد تا تعامل همه جانبه سایت­‌ها، مرورگرها و سرورها را در ارتباط با یکدیگر، امکان پذیر سازد. از طرفی عملکرد و هدف پولکادات نیز شبیه همین است. پولکادات با ساختار زنجیره‌­وار خود در تلاش است تا بلاکچین­‌های مجزا را به صورت موازی کنار هم آورد. با این کار سرعت و امنیت تراکنش ها به صورت فوق العاده­ای افزایش می‌­یابد.

 

پولکادات چگونه کار می­‌کند؟

مجموعه­‌ای از بلاکچین­‌های مستقل ولی در ارتباط با هم، ساختار پولکادات را تشکیل می‌دهند. این ساختار به شدت پیچیده است.

بدنه اصلی و هسته مرکزی پولکادات، ریلی چین (Relay chain) نام دارد که خود یک بلاکچین است. در بخش خارجی ساختار پولکادات، بلاکچین‌هایی مستقل از هم که حتی رمز ارز و ساختار حکمرانی آنها از همدیگر متفاوت است از طریق پل هایی به ریلی چین وصل می­‌شوند. به این بلاکچین‌های متصل شده به بلاکچین مرکزی، پاراچین می ­گویند. همچنین آن بلاکچین­  هایی که هیچ گونه اتصالی با ریلی چین ندارند را در اصطلاح بریج چین گویند.

نحوه کار زنجیره­ های به هم پیوسته از بلاکچین­ ها به شرح زیر است:

  • در ابتدا مجموعه ه­ای از تراکنش­ های صورت گرفته در شبکه پولکادات، توسط رابط­ هایی در قالب یک بلوک در قسمت پاراچین قرار داده می­ شوند.
  • گزینشگران پولکادات، اعتبارسنج­ هایی را جهت بررسی تراکنش­ های انجام گرفته در بلاک چین پاراچین انتخاب می­ کنند. گزینشگران برای این کار بخشی از پاداش اعتبارسنج ­ها از محل بررسی تراکنش­ ها را به خود اختصاص می­ دهند.
  • اعتبارسنج ­های انتخاب شده، در هر بلوک تشکیل شده توسط رابط ­ها که تعدادشان در هر بلوک به ۵ عدد می رسد، به بررسی تراکنش ­ها و سپس اضافه کردن آنها در قالب یک بلوک در بخش ریلی چین می ­پردازند. آنها به ازای این کار خود، ۲۰% از پاداش بلوک­ های تراکنش پولکادات را دریافت می­ کنند. هر چه تراکنش بیشتری توسط اعتبارسنج بررسی شود، پاداش بیشتری نیز به آن تعلق می­ گیرد.
  • در مرحله آخر ما شاهد بلوک هایی از تراکنش­ های بررسی شده در بلاک چین ریلی خواهیم بود.

بدین ترتیب صحت تراکنش­ ها و امنیت شبکه با سرعت و کارایی بالایی در این زنجیره به هم پیوسته بلاکچین ­ها، تامین می ­شود.

 

پولکادات

 

ارز دیجیتال دات( Dot) چیست؟

توکن دات نوعی از رمز ارزهاست که در تراکنش های مالی زنجیره بلاکچین ­های پولکادات به کار می­ رود. همانطور که دیدیم اعتبارسنج ­ها توسط رابط­ های موجود در پولکادات برای بررسی تراکنش ­ها انتخاب می ­شدند. هر کدام از اعتبارسنج­ ها برای انتخاب شدن باید ارز دیجیتال پولکادات (Dot) را سهام گذاری می ­کردند. در حال حاضر برای این که یک اعتبارسنج از فیلتر رابط­ ها عبور کند نیاز به سهام گذاری ۲.۷ میلیون توکن دات دارد. لازم به ذکر است که این مقدار، بسته به میزان تراکنش­ ها و مشارکت در شبکه، متغیر است.

ارز دیجیتال Dot  علاوه بر کاربرد در تراکنش های رایج مالی دو کاربرد اصلی دیگر نیز دارد:

  • وجود تراکنش­ های جدید پاراچین ­های جدید را به وجود می ­آورند. فرایندی که در آن توکن دات به عنوان محرک بررسی و سرعت بخشیدن به تراکنش­ها مطرح می­ شود.
  • همچنین در این فرایند و اجرای تراکنش­ های بیشتر ارز دیجیتال Dot به عنوان پاداش بررسی تراکنش­ ها مطرح است.

 

رقبای ارز دیجیتال پولکادات

بلاکچین ­های کازماس و اتریوم ۲ با دارا بودن ساختار و عملکردی زنجیره­ای، همانند چیزی که در ارز دیجیتال پولکادات مشاهده کردیم، به عنوان رقبای اصلی پولکادات محسوب می ­شوند. پولکادات باید برای بالا بردن توان رقابتی خود با بلاکچین­ های رقیب، تعداد اعتبارسنج­ های خود را به عدد ۱۰۰۰ برساند که در حال حاضر ۲۰۰ عدد اعتبارسنج فعالیت می­ کنند. البته کار کردن و استفاده تعداد کمتری از اعتبارسنج­ها توسط پولکادات یک مزیت بالقوه به حساب می ­آید چرا که میزان کارمزد تراکنش­ ها را کاهش می­ دهد.

 

آیا می‌­توان ارز دیجیتال پولکادات را استخراج کرد؟

برخلاف دیگر رمزارزها محدودیتی در عرضه و به گردش در آمدن ارز دیجیتال پولکادات وجود ندارد به طوری که تا به امروز بیش از یک میلیارد از ارز دیجیتال پولکادات در نتیجه انجام و بررسی تراکنش ­ها عرضه شده است. فرایند عرضه دات همانند عرضه ارز دیجیتال کاردانو از الگوریتم اجماع اثبات سهم پیروی می­ کند. بنابراین برخلاف بیت کوین ماینینگ و الگوریتم اثبات کار و استفاده از قدرت پردازش­ های بالا و هزینه بر­­­ در عرضه ارز دیجیتال پولکادات موضوعیت ندارد. مفهومی که در اینجا مطرح است مفهومی تحت عنوان استیکینگ (staking) به معنای قفل کردن دارایی­ ها در کیف پول در فضای شبکه پولکادات است که به حفظ امنیت شبکه و تراکنش ­ها کمک می­ کند.

 

نحوه خرید و قیمت ارز دیجیتال پولکادات

می­ توان با مراجعه به صرافی binance و سایر صرافی­ هایی که از ارز دیجیتال پولکادات پشتیبانی می­ کنند، اقدام به خرید توکن Dot کرد. امنیت ذخیره سازی و نگهداری از ارز دیجیتال Dot را می ­توان با استفاده از کیف پول­ های سخت افزاری و نرم افزاری تامین نمود. از جمله کیف پول­ های رایج جهت ذخیره کردن توکن Dot می­ توان به کیف پول پریتی سایر، کیف پول پولکادات، کیف پول اتمیک، سیف پل و … اشاره کرد.

در حال حاضر قیمت هر توکن Dot چیزی در حدود ۲۸ دلار است که رشد خارق العاده ­ای را در مقایسه با کف قیمت تاریخی خود که ۲.۷ دلار بود، داشته است. عملکرد این رمزارز تازه بنیاد حاکی از وجود آینده ­ای درخشان برای پولکادات و ارز دیجیتال پولکادات است و پیش بینی­ ها را از افزایش قیمت در آینده به سمت واقعیت سوق می ­دهد.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.