ضریب اهرمی – لوریج (Leverage)

32

قبل تر در مطلبی با عنوان مفاهیم پایه در بازار فارکس به طور مختصر لوریج یا ضریب اهرمی را معرفی کردیم. حال به طور مفصل و با ذکر مثال هایی سعی می کنیم مطلب را واضح تر برای شما بیان کنیم.

لوریج (Leverage)

اهرم، ضریب اهرمی یا لوریج ابزار مهمی در بازار فارکس است که توسط بروکر ها یا همان کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می گیرد تا معامله گران یا همان تریدر ها بتوانند با مقادیر بزرگتری نسبت به موجودی حساب خود وارد یک معامله شوند. زمانی که لوریج حساب معاملاتی شما بر روی ۱:۱۰۰ (یک به صد) باشد شما می توانید با موجودی حساب ۱ دلار وارد یک معامله ۱۰۰ دلاری شوید. در واقع می توان گفت با ضریب ۱:۱۰۰ قدرت معامله حساب شما ۱۰۰ برابر می شود. بروکر های مختلف مقادیر متفاوتی از لوریج را ارائه می دهند.

مثال از عملکرد ضریب اهرمی

در نظر بگیرید شما می خواهید یک معامله ۱۰۰۰ دلاری انجام دهید. در این وضعیت اگر لوریج شما ۱:۱۰۰۰ باشد تنها موجودی ۱ دلار نیاز است. اگر لوریج شما ۱:۱۰۰ باشد تنها ۱۰۰ دلار موجودی نیاز دارید و اگر ۱:۵۰۰ باشد تنها ۲ دلار موجودی در حساب خود باید داشته باشید. در واقع شما باید توجه به موجودی حساب خود و مقدار ضریب اهرمی حساب معاملاتی، محاسبه کنید تا چه حجمی می توانید وارد معاملات شوید.

ضریب اهرمی

ضریب اهرمی، خوب یا بد

با توجه به مطالبی که قبل تر گفته شد، ضریب اهرمی یا لوریج این قدرت را می دهد تا چندین برابر موجودی حساب خود وارد معامله شوید. بیان این مطلب ضروری است که شما به همین میزان هم ریسک معامله یعنی سود و ضرر خود را نیز زیاد می کنید. این موضوع که شما می توانید مثلا تا ۵۰۰ برابر سرمایه خود وارد معامله شوید طبیعتا باعث می شود با یک اشتباه کوچک خیلی سریعتر موجودی حساب خود را صفر کنید و اصطلاحا کال مارجین شوید. اهرم بالا این قدرت را در حساب شما ایجاد می کند تا با حجمی بیشتر از مقادیر معمولی وارد معامله شوید و این حجم زیاد یعنی حجم سود و ضرر بیشتر برای شما.

شما با یک حساب ۲۰۰ دلاری و لوریج ۱:۱۰۰ نمی توانید بیشتر از حدود ۰.۲ لات معامله کنید. در این حالت هر پیپ حرکت قیمت ۲ دلار سود یا ضرر می سازد. شما در همین حساب با لوریج ۱:۱۰۰۰ می توانید ۲ لات معامله کنید یعنی هر پیپ حرکت قیمت ۲۰ دلار! بدیهی است اگر در جهت مورد تحلیل شما حرکت کند سود سرشاری عاید شما می شود ولی در صورت اشتباه به سرعت و در چند حرکت حساب ۲۰۰ دلاری شما صفر می شود!

نکته مهم این است که برای هر معامله و مقدار پیپ که سود یا ضرر می کنید ضریب اهرمی یا لوریج هیچ تاثیری در مقدار ارزش هر پیپ ندارد. خیلی از افراد تصور می کنند اگر ۱۰ پیپ سود کنند و ضریب اهرمی بالاتری داشته باشند مقدار بیشتری دلار درامد دارند!

ضریب اهرمی چقدر باشد؟

این طور به نظر می رسد با توجه به مطلب قبلی و مثال های گفته شده درک کرده اید این ابزار چقدر خوب و چقدر بد است! حال اینکه این ضریب چقدر باشد بستگی به شما دارد ولی در حد توصیه می توانیم بگوییم حداقل در اوایل کار و با تجربه کم تا جای ممکن این مقدار را کم کنید. کمترین مقدار در بروکر های مختلف متفاوت است و ممکن است ۱۰، ۲۵ یا ۵۰ باشد که برای شروع مناسب است. بعد از کسب تجربه و زمانی احساس کردید اکثر معاملات شما سود آور است می توانید این مقدار را زیاد کنید تا با حجم های بیشتری وارد معامله شوید.

لوریج

تغییر لوریج (Leverage)

برای تغییر مقدار لوریج، باید وارد سایت بروکر خود شوید و در قسمت مشخصات حساب تجاری یا دمو خود این مقدار را تغییر دهید. تغییر این مقدار معمولا دارای تاییدیه های دو مرحله است یعنی معمولا از طریق ارسال پیامک یا ایمیل و وارد کردن کد ارسالی تغییر می کند. امیدواریم تا حدی توانسته باشیم درباره این موضوع بسیار با اهمیت شما را راهنمایی کرده باشیم. برای آشنایی بیشتر می توانید به دوره الفبای فارکس مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
32 دیدگاه
 1. علی می گوید

  بالاخره یجا پیدا شد درست توضیح داده باشه واقعا ممنون از سایت خوبتون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   خوشحالیم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.

 2. حسین می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بالا اشاره کردین که در لوریج ۱:۱۰۰ هر پیپ حرکت ۲ دلار ودر لوریج ۱:۱۰۰۰ هر پیپ حرکت ۲۰ دلاره بعدش نکته گفتین که لوریج تو قیمت پیپ تاثیر نداره.من واقعا اینجاشو متوجه نمیشم اگه میشه لطفا واضحتر توضیح بدین ممنون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   شما با دقت مطالعه نکردید. اگر دقت کنید دو مقدار متفاوت لات یا حجم معامله مثال زده شده است. تنها موردی که بر مقدار ارزش و سود و ضرر تاثیر می گذارد لات (حجم معامله) است. اگر با ۱ لات معامله کنید هر پیپ حدود ۱۰ دلار، و اگر با ۰.۱ لات هر پیپ حدود ۱ دلار ارزش دارد. گفتیم حدود، چون در جفت ارزهای مختلف به دلیل اینکه ممکن است دلار نباشد باید یک تبدیل به دلار هم بشود تا به حساب شما بیاید ممکن است مقدار ناچیزی کم و زیاد شود.

   1. پریسا موذن زاده می گوید

    منم این مورد را اشتباه فهمیده بودم

    1. آکادمی سرمایه می گوید

     متاسفانه اکثر افراد تازه وارد و تعداد قابل توجهی از فعالین بازار هم این مورد را خوب درک نکرده اند.

 3. zahra sh می گوید

  من تا الان فکر میکردم ضریب اهرمی بالا سودم رو زیاد تر میکنه

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   این مشکلی است که خیلی افراد اینطور فکر می کنند ولی اینطور نیست

 4. سهیل حیاتی می گوید

  مطلب خوبی بود

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   خوشحالیم که مورد توجه قرار گرفت

 5. احمد می گوید

  برای روشن شدن لوریج مثال سود بانکی در نظر بگیرید. که در آن درصد سود برای نوع حساب ثابت هستش و به طور مثال اگر سالیانه ۲۰ درصد به شما سود بدهند مقدار محاسبه آن ثابت است و اگر شما ۱۰۰ میلیون در حساب داشته باشید به شما در پایان سال ۲۰ میلیون سود می دهند. ولی اگر شما ۱ میلیارد داشته باشید به شما ۲۰۰ میلیون سود تعلق می گیرد. اهرم به شما کمک می کند که این رقم سپرده را افزایش دهید.در دیگر پارامتر ها که سود سپرده می باشد تاثیری ندارد.

  حال مقدار ارزش پیپ در لات های مختلف هر جفت ارز ثابت است و اهرم تاثیری بر این ارزش نداره.
  به طور مثال EURUSD

  در لات ۰.۰۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ سنت(۰.۱ دلار) است
  در لات ۰.۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱ دلار است.
  در لات ۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ دلار هست.

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   ممنون از مثال خوبتون

 6. suren می گوید

  یک سوال میپرسم که ببینم درست متوجه شدم یا خیر به عملی نبودن اعداد توجه نکنید صرفا برای ساده سازی هستن.

  فرضا من ۱۰۰ دلار دارم اگر بتونم ۱۰ لات معامله بزنم (در یورو دلار) فقط با ۱ پیپ جابه جایی پول من صفر میشه…
  حالا اگر اهرم ۱:۱۰ بکار ببرم میتونم ۱۰۰ لات معامله کنم با این تفاوت که اینبار فقط با یک pipet پولمو صفر کردم.
  ارتباط این فرض درسته؟

  1. suren می گوید

   (تکمیل کامنت قبلی)
   منظورم این هست در کل که بروکر ماد با مثلا دادن اهرم ۱:۱۰ به من دستم را برای معامله لات های بیشتر باز میذاره با قبول ریسک بیشتر… و اگر اهرم نداشته باشم از مقدار لات پایینتری محدود میشم… درسته؟

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    در حالت کلی بله، ولی این مورد را در نظر بگیرید که قانون مدیریت سرمایه در بازار فارکس شما را به یک حجم لات مناسب با موجودی شما محدود می کند و ناخودآگاه شما را از این خطرات دور می کند. افرادی که قانون مدیریت سرمایه را رعایت نمی کنند در خطر کال مارجین هستند.

  2. آکادمی سرمایه می گوید

   بله
   طبیعتا هرچه با موجودی کم، لوریج بالاتری بگیرید می توانید لات بیشتری معامله کنید و این باعث می شود اگر مدیریت سرمایه را رعایت نکنید به سرعت اکانت شما صفر شود.

 7. محمد مهدی می گوید

  سلام یه سوال جدی برام پیش اومده
  اگه شما میگین لوریج توی سود و زیان تاثیری نداره؟
  پس خطرش چیه؟
  یه مثال بزنم
  فرض من ۱۰۰،۰۰۰ دلار دارم اهرم زدم ۱:۱
  میتونم یه لات معامله کنم…
  سحر ۱۰۰ دلار داره و اهرم زده ۱:۱۰۰۰
  اونم میتونه یه لات معامله کنه…
  من اگه یه پیپ سود کنم ۱۰ دلار سود کردم؟
  سحر هم اگه یه پیپ سود کنه ۱۰ دلار سود کرده؟
  یه قسمتیش به نظرم من متوجه نشدم تو بدست آوردن سود و زیان
  وگرنه اگه اینجوریه که منم مثل سحر ۱۰۰ دلار پول بزارم چه کاریه وقتی(لوریج) تاثیری تو سود و زیان نداره من پولم و بیارم اینجا درگیر کنم
  خب منم صد تا میزارم لوریج میبرم ۱۰۰۰

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   بله سود هر دو یکسان است با این تفاوت که با مبلغ کم و لوریج بالا، اگر لات بیش از اندازه استفاده کنید ریسک بسیار بیشتر می شود و زودتر کال مارجین می شوید اگر مدیریت سرمایه را رعایت کنید هیچ اتفاقی نمی افتد

  2. میثم می گوید

   با صد دلار سرمایه اهرم هزار استفاده میشه ولی این قمار بازی هست…کافیه هفت هشت پیپ خلاف جهت بره کال میشی..اونم تو چند ثانیه اتفاق میفته خودم همین بلا سرم اومد

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    این دقیقا نشان می دهد شما علم مدیریت سرمایه و اصول آن را به کار نمی برید به همین دلیل کال مارجین شدید. با رعایت مدیریت سرمایه، لوریج هر مقداری باشد هیچ وقت باعث کار مارجین یا حتی ضرر زیاد هم نمی شود ولی اگر بدون علم معامله کنید دقیقا کل سرمایه را ریسک کردید. اینجا تفاوت معامله گری که سالها در بازار دوام میاورد و پیوسته سود می کند و معامله گری که کال مارجین می شود و از بازار خارج می شود مشخص می شود.

 8. محمد مهدی می گوید

  تکمیل صحبت قبل
  اگه من درست فهمیده باشم تنها مزیت من به سحر این که من به این سادگی کال مارجین نمیشم میتونم حد ضرر های بزرگ تری انتخاب کنم
  و در واقع ریسک توی انتخاب میزان لات
  نه لوریج

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   در کل اگر نکات صحیح مدیریت سرمایه را رعایت کنید، هیچ وقت حجم و لات غیرمنطقی استفاده نخواهید کرد.

 9. سهیل می گوید

  با عرض سلام
  یه مثال برای درک بهتر خودم : اگر من تو حسابم ۲۰۰ دلار باشه و با لوریج ۱:۱۰۰ وارد معامله با حجم ۰.۲لات بشم .
  در جهت سود که پیش برم هر پیپ نشون دهنده ی ۲ دلار است .

  بعد وقتی که من ضرر کنم و معامله به سمت ضرر بره چقدر ضرر کردم ؟؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   تفاوتی نداره، هر جهتی حرکت کند ارزش پیپ یکسان هست برای بازار فرقی نمیکنه هر حرکت پیپ ۲ دلار می شود جهتش مهم نیست

 10. سجاد می گوید

  سلام.
  آقا من ۳ روزه دارم میخونم درباره ی لوریج اما هیچی نمی فهمم. راستی خنگ نیستما😊
  من الان حساب باز کردم با لوریج ۱.۲۵
  میخوام ۱۰۰ دلار بریزم توش
  اگه ۰.۰۱ لات بزنم چقدر پولم درگیر میشه؟
  اگه ۰.۱ لات بزنم چقدر؟
  اگه ۱ لات بزنم چی؟
  کلا نمیفهمم.
  یه بزرگواری بکنین ساده تر توضیح بدین

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   همه مواردی که می فرمایید باید بر اساس مدیریت سرمایه در بازار فارکس باشد تا معنی پیدا کنند. میزان درگیر شدن پول اهمیت چندانی ندارد چون اگر معامله اشتباه و بدون مدیریت سرمایه انجام دهید کل حساب شما صفر می شود نه مقدار پول درگیر شده.
   وقتی مدیریت سرمایه در بازار فارکس را بلد باشید لوریج اصلا اهمیتی ندارد ۱۰۰ باشد یا ۲۰۰۰ چون شما مدیریت شده معامله می کنید.
   حتما حتما قبل از واریز پول و باز کردن حساب ریل یک دوره آموزشی ببینید وقتی مفاهیم اولیه در ذهن شما جا نیافتاده است حتما به مشکلات بزرگ و ضررهای بزرگی برخواهید خورد.

 11. حمیدرضا می گوید

  با سلام
  دوتا سوال دارم
  ۱. اگر من حسابی با لوریج ۱:۱۰۰۰ باز کنم ولی فرضا با ۰.۰۱ حجم معامله کنم در واقع با حسابی که ۱:۱۰۰ هست و ۰.۰۱ میزنم در سود و ضرر متفاوت نیست . درسته ؟! در واقع لوریج بالا اجازه میده که حجم های بالاتری رو استفاده کنم ، ک تنها خطری که هست اینه که ممکنه در حجم های بالا با حساب کوچک زود کال بشم. درست متوجه شدم؟؟

  ۲. و سوال مهمتر اینکه از کجا نگاه کنیم یا میتونیم محاسبه کنیم که فرضا : با لوریج ۱:۱۰۰۰ ، هر جفت ارز چه مقدار از حساب ما رو قفل میکنه ؟ در مورد شاخص ها مثل داوجونز و نزدک چطور؟؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   ۱. بله درسته سود و ضرر فقط بر اساس حجم لات است
   ۲. اهمیتی ندارد چقدر می شود. تمام این سوالات زمانی ایجاد می شود که شما سیستم مدیریت سرمایه اصولی ندارید وگرنه با داشتن مدیریت سرمایه نه لوریج نه مارجین نه … اهمیتی ندارد چقدر باشد و شما با خیال راحت معامله می کنید و نگرانی بابت لوریج بالا و مارجین و … ندارید.
   در مورد شاخص هم تفاوتی ندارد مثل بقیه محاسبه می شود. قفل شدنی در کار نیست اون مقدار سرمایه مورد نیاز هست تا معامله انجام شود که مارجین هست. از جایی نمی شود نگاه کرد چون با توجه به ارز، لوریج و لات متغیر است.

   1. حمیدرضا می گوید

    سوال من از این جهت هست که درگیر ساخت یک اکسپرت بر پایه استراتژی مارتینگل هستم ، اونم به سبک ترید خودم
    به عنوان مثال با توجه به نرخ برابری حال حاضر ۱.۱۲۴۸ در جفت ارز eur/usd ما برای معامله ۱ لات با لوریج ۱:۱ ، ۱۱۲.۴۸۰ یورو (به عنوان ارز پایه) نیاز داریم.می خواستم بدونم چطور میتونم متوجه بشم که با لوریج ۱:۱ و حجم ۱ لات ، مقدار موجودیمورد نیاز دلاری برای معامله در شاخص نزدک و داو جونز چقدر هست؟

    1. آکادمی سرمایه می گوید

     اگر عدد شما ۱۱۲ هزار و ۴۸۰ دلار است بله درست است شما باید حدود ۱۱۲ هزار دلار موجودی داشته باشید.
     برای محاسبه دقیق تمام موارد بهتر است یک حساب دمو با لوریج ۱:۱ باز کنید و تمام موارد را چک کنید که البته حجم ۱ لات + لوریج ۱:۱ و استراتژی مارتینگل واقعا مبلغ خیلی بالا و ریسک خیلی خیلی بیشتری دارد.
     فقط چندتا نکته:
     – دلیل انتخا لوریج ۱:۱ چیست؟ آیا برای شما کارکرد خواستی دارد؟ شما اگر سیستم مدیریت سرمایه اصولی در بازار فارکس را بدانید لوریج را هرچقدر بالا بزارید بهتری است و هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کند ولی به شرطی که بدانید مدیریت سرمایه درست یعنی چی و چطور استفاده کنید چون لوریج پایین یعنی پول بیشتری از خودتان را بزارید و توجیه ندارد.
     – مورد بعدی دقیقا اطلاع ندارم چند سال در بازار فعال هستید و چند سال و با چه روش هایی کار کردید که دارید به سمت اکسپرت و … می روید ولی توصیه میکنم حتما اطلاعات خیلی زیادی کسب کنید.

     1. حمیدرضا می گوید

      ممنون از راهنمایی و دلسوزی و بزرگواریتون
      بیش از سه سال هست ک فعال هستم و تقریبا بیش از نیمی از زمان کاری ام رو صرف شناخت استراتژی های معاملاتی و پیدا کردن استراتژی شخصی کردم
      علت صحبت من از لوریج ۱:۱ محاسبه مقدار واحد دلار مورد نیاز برای ۱ واحد حجم مشخص است تا با تبدیل آن به لوریج و حجم مورد نظر ، میزان دلار مورد نیاز خودم رو محاسبه کنم.و حرف شما درسته ک لوریج بالا با رعایت اصول مدیریت سرمایه قطعا پوئن مثبت این بازار هست.
      نتیجه اینکه جای مشخصی وجود نداره که متوجه بشم میزان دلار مورد نیاز به ازای حجم و لوریج مشخص در شاخص ها رو پیدا کنم درسته؟

     2. آکادمی سرمایه می گوید

      بسیار هم عالی ایشالا همیشه موفق، مصمم و پرسود باشید.
      ابزارهایی که شناخت داشتیم برای جفت ارزها محاسبه می کنند و شاخص ها را در لیست ندارند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.