ضریب اهرمی - لوریج (Leverage)

ضریب اهرمی – لوریج (Leverage)

قبل تر در مطلبی با عنوان مفاهیم پایه در بازار فارکس به طور مختصر لوریج یا ضریب اهرمی را معرفی کردیم. حال به طور مفصل و با ذکر مثال هایی سعی می کنیم مطلب را واضح تر برای شما بیان کنیم.

لوریج (Leverage)

اهرم، ضریب اهرمی یا لوریج ابزار مهمی در بازار فارکس است که توسط بروکر ها یا همان کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می گیرد تا معامله گران یا همان تریدر ها بتوانند با مقادیر بزرگتری نسبت به موجودی حساب خود وارد یک معامله شوند. زمانی که لوریج حساب معاملاتی شما بر روی ۱:۱۰۰ (یک به صد) باشد شما می توانید با موجودی حساب ۱ دلار وارد یک معامله ۱۰۰ دلاری شوید. در واقع می توان گفت با ضریب ۱:۱۰۰ قدرت معامله حساب شما ۱۰۰ برابر می شود. بروکر های مختلف مقادیر متفاوتی از لوریج را ارائه می دهند.

مثال از عملکرد ضریب اهرمی

در نظر بگیرید شما می خواهید یک معامله ۱۰۰۰ دلاری انجام دهید. در این وضعیت اگر لوریج شما ۱:۱۰۰۰ باشد تنها موجودی ۱ دلار نیاز است. اگر لوریج شما ۱:۱۰۰ باشد تنها ۱۰ دلار موجودی نیاز دارید و اگر ۱:۵۰۰ باشد تنها ۲ دلار موجودی در حساب خود باید داشته باشید. در واقع شما باید توجه به موجودی حساب خود و مقدار ضریب اهرمی حساب معاملاتی، محاسبه کنید تا چه حجمی می توانید وارد معاملات شوید.

ضریب اهرمی

ضریب اهرمی، خوب یا بد

با توجه به مطالبی که قبل تر گفته شد، ضریب اهرمی یا لوریج این قدرت را می دهد تا چندین برابر موجودی حساب خود وارد معامله شوید. بیان این مطلب ضروری است که شما به همین میزان هم ریسک معامله یعنی سود و ضرر خود را نیز زیاد می کنید. این موضوع که شما می توانید مثلا تا ۵۰۰ برابر سرمایه خود وارد معامله شوید طبیعتا باعث می شود با یک اشتباه کوچک خیلی سریعتر موجودی حساب خود را صفر کنید و اصطلاحا کال مارجین شوید. اهرم بالا این قدرت را در حساب شما ایجاد می کند تا با حجمی بیشتر از مقادیر معمولی وارد معامله شوید و این حجم زیاد یعنی حجم سود و ضرر بیشتر برای شما.

شما با یک حساب ۲۰۰ دلاری و لوریج ۱:۱۰۰ نمی توانید بیشتر از حدود ۰.۲ لات معامله کنید. در این حالت هر پیپ حرکت قیمت ۲ دلار سود یا ضرر می سازد. شما در همین حساب با لوریج ۱:۱۰۰۰ می توانید ۲ لات معامله کنید یعنی هر پیپ حرکت قیمت ۲۰ دلار! بدیهی است اگر در جهت مورد تحلیل شما حرکت کند سود سرشاری عاید شما می شود ولی در صورت اشتباه به سرعت و در چند حرکت حساب ۲۰۰ دلاری شما صفر می شود!

نکته مهم این است که برای هر معامله و مقدار پیپ که سود یا ضرر می کنید ضریب اهرمی یا لوریج هیچ تاثیری در مقدار ارزش هر پیپ ندارد. خیلی از افراد تصور می کنند اگر ۱۰ پیپ سود کنند و ضریب اهرمی بالاتری داشته باشند مقدار بیشتری دلار درامد دارند!

ضریب اهرمی چقدر باشد؟

این طور به نظر می رسد با توجه به مطلب قبلی و مثال های گفته شده درک کرده اید این ابزار چقدر خوب و چقدر بد است! حال اینکه این ضریب چقدر باشد بستگی به شما دارد ولی در حد توصیه می توانیم بگوییم حداقل در اوایل کار و با تجربه کم تا جای ممکن این مقدار را کم کنید. کمترین مقدار در بروکر های مختلف متفاوت است و ممکن است ۱۰، ۲۵ یا ۵۰ باشد که برای شروع مناسب است. بعد از کسب تجربه و زمانی احساس کردید اکثر معاملات شما سود آور است می توانید این مقدار را زیاد کنید تا با حجم های بیشتری وارد معامله شوید.

لوریج

تغییر لوریج (Leverage)

برای تغییر مقدار لوریج، باید وارد سایت بروکر خود شوید و در قسمت مشخصات حساب تجاری یا دمو خود این مقدار را تغییر دهید. تغییر این مقدار معمولا دارای تاییدیه های دو مرحله است یعنی معمولا از طریق ارسال پیامک یا ایمیل و وارد کردن کد ارسالی تغییر می کند. امیدواریم تا حدی توانسته باشیم درباره این موضوع بسیار با اهمیت شما را راهنمایی کرده باشیم. برای آشنایی بیشتر می توانید به دوره الفبای فارکس مراجعه کنید.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

510 دیدگاه برای “ضریب اهرمی – لوریج (Leverage)

  • سید گفته:

   سلام
   رهبری هم در استفتا اخیر شون(بهمن ۹۹) نسبت به فارکس نظر مساعدتری ارایه دادند. فقط دو سوال ۱. آیا بابت لورج سودی دریافت نمی کنند۲.در مورد سواپ آیا بروکری هست که معتبر باشد و سواپ دریافت نکند؟

   • آکادمی سرمایه گفته:

    سلام
    ۱. خیر سودی دریافت نمی کنند
    ۲. تقریبا همه بروکرهایی که با ایرانی ها کار می کنند حالت بدون سوآپ هم دارند.

    • سید گفته:

     تشکر
     ببخشید در صفحه پروفایل ربوفارکسم گزینه برداشتن سواپ رو ندیدم میشه در ربو فارکس بفرمایید برای برداشتن سواپ کجا باید مراجعه کنم؟
     سوال دوم مگه سواپ را بانکها به جهت اعتباری که قرار میدهند نمی گیرند؟ویا گاهی هم می پردازند
     خب اگر سواپ برداشته بشود چطور با بانک حساب میکنند؟

     • آکادمی سرمایه گفته:

      روبوفارکس سوآپ صفر ندارد به جای سوآپ بر اساس نرخ های بهره یک عدد ثابت می گیرد. بعضی بروکرها مثل آلپاری و … سوآپ صفر هم دارند که هیچ چیزی نمی گیرند.
      برای برداشتن سوآپ هم به پشتیبانی سایت بروکر پیام دهید.

  • رضا گفته:

   سلام موضوع فقط اهرم نیست مراجع میگن چون کالا یی یا ارزی مبادله نمیشه وفقط نوسان ارز ها معامله میشه

    • رضا گفته:

     در ارز دیجیتال وبورس درواقع ما یک برگه سهم یا کد دراختیار داریم امادر فارکس هیچی دردست نداریم

     • آکادمی سرمایه گفته:

      در فارکس در حالت خیلی ساده، شما دلار در حساب دارید و با دلار مثلا می روید یورو می خرید وقتی یورو گران شد می فروشید و تبدیل به دلار می شود. شما در فارکس موجودی حساب دارید و با آن دارید خرید و فروش ارز می کنید.
      شما در بورس سهام دارید ولی در بورس کالا چیزی ندارید و مجازی دارید یک قرارداد را می خرید و می فروشید.

  • امین گفته:

   سلام میشه دقیقا افرادی ک مجوز فارکس رو صادر کردن بیان کنید بزرگوار، تشکر بابت توضیحات کامل سایتتون

 1. حسین گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بالا اشاره کردین که در لوریج ۱:۱۰۰ هر پیپ حرکت ۲ دلار ودر لوریج ۱:۱۰۰۰ هر پیپ حرکت ۲۰ دلاره بعدش نکته گفتین که لوریج تو قیمت پیپ تاثیر نداره.من واقعا اینجاشو متوجه نمیشم اگه میشه لطفا واضحتر توضیح بدین ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما با دقت مطالعه نکردید. اگر دقت کنید دو مقدار متفاوت لات یا حجم معامله مثال زده شده است. تنها موردی که بر مقدار ارزش و سود و ضرر تاثیر می گذارد لات (حجم معامله) است. اگر با ۱ لات معامله کنید هر پیپ حدود ۱۰ دلار، و اگر با ۰.۱ لات هر پیپ حدود ۱ دلار ارزش دارد. گفتیم حدود، چون در جفت ارزهای مختلف به دلیل اینکه ممکن است دلار نباشد باید یک تبدیل به دلار هم بشود تا به حساب شما بیاید ممکن است مقدار ناچیزی کم و زیاد شود.

    • آکادمی سرمایه گفته:

     متاسفانه اکثر افراد تازه وارد و تعداد قابل توجهی از فعالین بازار هم این مورد را خوب درک نکرده اند.

     • آکادمی سرمایه گفته:

      سلام
      شما میرید صرافی دلار می خرید ۲۱۰۰۰ تومان همان دلار را صرافی از شما می خرد ۲۰۵۰۰ این ۵۰۰ تومان همان اسپرد هست یعنی کارمزد صرافی و بروکر

 2. احمد گفته:

  برای روشن شدن لوریج مثال سود بانکی در نظر بگیرید. که در آن درصد سود برای نوع حساب ثابت هستش و به طور مثال اگر سالیانه ۲۰ درصد به شما سود بدهند مقدار محاسبه آن ثابت است و اگر شما ۱۰۰ میلیون در حساب داشته باشید به شما در پایان سال ۲۰ میلیون سود می دهند. ولی اگر شما ۱ میلیارد داشته باشید به شما ۲۰۰ میلیون سود تعلق می گیرد. اهرم به شما کمک می کند که این رقم سپرده را افزایش دهید.در دیگر پارامتر ها که سود سپرده می باشد تاثیری ندارد.

  حال مقدار ارزش پیپ در لات های مختلف هر جفت ارز ثابت است و اهرم تاثیری بر این ارزش نداره.
  به طور مثال EURUSD

  در لات ۰.۰۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ سنت(۰.۱ دلار) است
  در لات ۰.۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱ دلار است.
  در لات ۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ دلار هست.

 3. suren گفته:

  یک سوال میپرسم که ببینم درست متوجه شدم یا خیر به عملی نبودن اعداد توجه نکنید صرفا برای ساده سازی هستن.

  فرضا من ۱۰۰ دلار دارم اگر بتونم ۱۰ لات معامله بزنم (در یورو دلار) فقط با ۱ پیپ جابه جایی پول من صفر میشه…
  حالا اگر اهرم ۱:۱۰ بکار ببرم میتونم ۱۰۰ لات معامله کنم با این تفاوت که اینبار فقط با یک pipet پولمو صفر کردم.
  ارتباط این فرض درسته؟

  • suren گفته:

   (تکمیل کامنت قبلی)
   منظورم این هست در کل که بروکر ماد با مثلا دادن اهرم ۱:۱۰ به من دستم را برای معامله لات های بیشتر باز میذاره با قبول ریسک بیشتر… و اگر اهرم نداشته باشم از مقدار لات پایینتری محدود میشم… درسته؟

   • آکادمی سرمایه گفته:

    در حالت کلی بله، ولی این مورد را در نظر بگیرید که قانون مدیریت سرمایه در بازار فارکس شما را به یک حجم لات مناسب با موجودی شما محدود می کند و ناخودآگاه شما را از این خطرات دور می کند. افرادی که قانون مدیریت سرمایه را رعایت نمی کنند در خطر کال مارجین هستند.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   بله
   طبیعتا هرچه با موجودی کم، لوریج بالاتری بگیرید می توانید لات بیشتری معامله کنید و این باعث می شود اگر مدیریت سرمایه را رعایت نکنید به سرعت اکانت شما صفر شود.

 4. محمد مهدی گفته:

  سلام یه سوال جدی برام پیش اومده
  اگه شما میگین لوریج توی سود و زیان تاثیری نداره؟
  پس خطرش چیه؟
  یه مثال بزنم
  فرض من ۱۰۰،۰۰۰ دلار دارم اهرم زدم ۱:۱
  میتونم یه لات معامله کنم…
  سحر ۱۰۰ دلار داره و اهرم زده ۱:۱۰۰۰
  اونم میتونه یه لات معامله کنه…
  من اگه یه پیپ سود کنم ۱۰ دلار سود کردم؟
  سحر هم اگه یه پیپ سود کنه ۱۰ دلار سود کرده؟
  یه قسمتیش به نظرم من متوجه نشدم تو بدست آوردن سود و زیان
  وگرنه اگه اینجوریه که منم مثل سحر ۱۰۰ دلار پول بزارم چه کاریه وقتی(لوریج) تاثیری تو سود و زیان نداره من پولم و بیارم اینجا درگیر کنم
  خب منم صد تا میزارم لوریج میبرم ۱۰۰۰

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بله سود هر دو یکسان است با این تفاوت که با مبلغ کم و لوریج بالا، اگر لات بیش از اندازه استفاده کنید ریسک بسیار بیشتر می شود و زودتر کال مارجین می شوید اگر مدیریت سرمایه را رعایت کنید هیچ اتفاقی نمی افتد

  • میثم گفته:

   با صد دلار سرمایه اهرم هزار استفاده میشه ولی این قمار بازی هست…کافیه هفت هشت پیپ خلاف جهت بره کال میشی..اونم تو چند ثانیه اتفاق میفته خودم همین بلا سرم اومد

   • آکادمی سرمایه گفته:

    این دقیقا نشان می دهد شما علم مدیریت سرمایه و اصول آن را به کار نمی برید به همین دلیل کال مارجین شدید. با رعایت مدیریت سرمایه، لوریج هر مقداری باشد هیچ وقت باعث کار مارجین یا حتی ضرر زیاد هم نمی شود ولی اگر بدون علم معامله کنید دقیقا کل سرمایه را ریسک کردید. اینجا تفاوت معامله گری که سالها در بازار دوام میاورد و پیوسته سود می کند و معامله گری که کال مارجین می شود و از بازار خارج می شود مشخص می شود.

  • محمد گفته:

   وقتی شما ١٠٠هزار دلار داری ویک لات معامله کردی ده پیپ ضرر کنی ١٠٠ دلار ازدست میدی که یعنی یک هزارم سرمایت رفته ولی سحر کل سرمایش رفته،مدیریت سرمایه یعنی اینکه هرکسی فقط به اندازه ی ٢درصدسرمایش بایدریسک کنه وشما میتونی تا ٢٠٠٠دلار روی یک معامله ریسک کنی اما سحر فقط تا ٢دلار بایدریسک کنه پس وقتی درست مدیریت بشه تو با پول بیشتر سودای بیشتری میبری وفقط ٢درصد ریسک کردی وسحرم باپول کمتر سودوضررکمتری داره وبه این راحتی کل پولش تو یه معامله نابود نمیشه

  • دوست گفته:

   فقط پول زیاد به لوریج زیاد این مزیت رو داره که، کال مارجین و از دست دادن سرمایه خیلی دور از ذهن هست حداقل تو ارز دیجیتال..یعنی پول کم با لوریج بالا ریسک داره به پول زیاد و لوریج پایین..

 5. محمد مهدی گفته:

  تکمیل صحبت قبل
  اگه من درست فهمیده باشم تنها مزیت من به سحر این که من به این سادگی کال مارجین نمیشم میتونم حد ضرر های بزرگ تری انتخاب کنم
  و در واقع ریسک توی انتخاب میزان لات
  نه لوریج

  • آکادمی سرمایه گفته:

   در کل اگر نکات صحیح مدیریت سرمایه را رعایت کنید، هیچ وقت حجم و لات غیرمنطقی استفاده نخواهید کرد.

 6. سهیل گفته:

  با عرض سلام
  یه مثال برای درک بهتر خودم : اگر من تو حسابم ۲۰۰ دلار باشه و با لوریج ۱:۱۰۰ وارد معامله با حجم ۰.۲لات بشم .
  در جهت سود که پیش برم هر پیپ نشون دهنده ی ۲ دلار است .

  بعد وقتی که من ضرر کنم و معامله به سمت ضرر بره چقدر ضرر کردم ؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   تفاوتی نداره، هر جهتی حرکت کند ارزش پیپ یکسان هست برای بازار فرقی نمیکنه هر حرکت پیپ ۲ دلار می شود جهتش مهم نیست

 7. سجاد گفته:

  سلام.
  آقا من ۳ روزه دارم میخونم درباره ی لوریج اما هیچی نمی فهمم. راستی خنگ نیستما????
  من الان حساب باز کردم با لوریج ۱.۲۵
  میخوام ۱۰۰ دلار بریزم توش
  اگه ۰.۰۱ لات بزنم چقدر پولم درگیر میشه؟
  اگه ۰.۱ لات بزنم چقدر؟
  اگه ۱ لات بزنم چی؟
  کلا نمیفهمم.
  یه بزرگواری بکنین ساده تر توضیح بدین

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   همه مواردی که می فرمایید باید بر اساس مدیریت سرمایه در بازار فارکس باشد تا معنی پیدا کنند. میزان درگیر شدن پول اهمیت چندانی ندارد چون اگر معامله اشتباه و بدون مدیریت سرمایه انجام دهید کل حساب شما صفر می شود نه مقدار پول درگیر شده.
   وقتی مدیریت سرمایه در بازار فارکس را بلد باشید لوریج اصلا اهمیتی ندارد ۱۰۰ باشد یا ۲۰۰۰ چون شما مدیریت شده معامله می کنید.
   حتما حتما قبل از واریز پول و باز کردن حساب ریل یک دوره آموزشی ببینید وقتی مفاهیم اولیه در ذهن شما جا نیافتاده است حتما به مشکلات بزرگ و ضررهای بزرگی برخواهید خورد.

 8. حمیدرضا گفته:

  با سلام
  دوتا سوال دارم
  ۱. اگر من حسابی با لوریج ۱:۱۰۰۰ باز کنم ولی فرضا با ۰.۰۱ حجم معامله کنم در واقع با حسابی که ۱:۱۰۰ هست و ۰.۰۱ میزنم در سود و ضرر متفاوت نیست . درسته ؟! در واقع لوریج بالا اجازه میده که حجم های بالاتری رو استفاده کنم ، ک تنها خطری که هست اینه که ممکنه در حجم های بالا با حساب کوچک زود کال بشم. درست متوجه شدم؟؟

  ۲. و سوال مهمتر اینکه از کجا نگاه کنیم یا میتونیم محاسبه کنیم که فرضا : با لوریج ۱:۱۰۰۰ ، هر جفت ارز چه مقدار از حساب ما رو قفل میکنه ؟ در مورد شاخص ها مثل داوجونز و نزدک چطور؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ۱. بله درسته سود و ضرر فقط بر اساس حجم لات است
   ۲. اهمیتی ندارد چقدر می شود. تمام این سوالات زمانی ایجاد می شود که شما سیستم مدیریت سرمایه اصولی ندارید وگرنه با داشتن مدیریت سرمایه نه لوریج نه مارجین نه … اهمیتی ندارد چقدر باشد و شما با خیال راحت معامله می کنید و نگرانی بابت لوریج بالا و مارجین و … ندارید.
   در مورد شاخص هم تفاوتی ندارد مثل بقیه محاسبه می شود. قفل شدنی در کار نیست اون مقدار سرمایه مورد نیاز هست تا معامله انجام شود که مارجین هست. از جایی نمی شود نگاه کرد چون با توجه به ارز، لوریج و لات متغیر است.

   • حمیدرضا گفته:

    سوال من از این جهت هست که درگیر ساخت یک اکسپرت بر پایه استراتژی مارتینگل هستم ، اونم به سبک ترید خودم
    به عنوان مثال با توجه به نرخ برابری حال حاضر ۱.۱۲۴۸ در جفت ارز eur/usd ما برای معامله ۱ لات با لوریج ۱:۱ ، ۱۱۲.۴۸۰ یورو (به عنوان ارز پایه) نیاز داریم.می خواستم بدونم چطور میتونم متوجه بشم که با لوریج ۱:۱ و حجم ۱ لات ، مقدار موجودیمورد نیاز دلاری برای معامله در شاخص نزدک و داو جونز چقدر هست؟

    • آکادمی سرمایه گفته:

     اگر عدد شما ۱۱۲ هزار و ۴۸۰ دلار است بله درست است شما باید حدود ۱۱۲ هزار دلار موجودی داشته باشید.
     برای محاسبه دقیق تمام موارد بهتر است یک حساب دمو با لوریج ۱:۱ باز کنید و تمام موارد را چک کنید که البته حجم ۱ لات + لوریج ۱:۱ و استراتژی مارتینگل واقعا مبلغ خیلی بالا و ریسک خیلی خیلی بیشتری دارد.
     فقط چندتا نکته:
     – دلیل انتخا لوریج ۱:۱ چیست؟ آیا برای شما کارکرد خواستی دارد؟ شما اگر سیستم مدیریت سرمایه اصولی در بازار فارکس را بدانید لوریج را هرچقدر بالا بزارید بهتری است و هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کند ولی به شرطی که بدانید مدیریت سرمایه درست یعنی چی و چطور استفاده کنید چون لوریج پایین یعنی پول بیشتری از خودتان را بزارید و توجیه ندارد.
     – مورد بعدی دقیقا اطلاع ندارم چند سال در بازار فعال هستید و چند سال و با چه روش هایی کار کردید که دارید به سمت اکسپرت و … می روید ولی توصیه میکنم حتما اطلاعات خیلی زیادی کسب کنید.

     • حمیدرضا گفته:

      ممنون از راهنمایی و دلسوزی و بزرگواریتون
      بیش از سه سال هست ک فعال هستم و تقریبا بیش از نیمی از زمان کاری ام رو صرف شناخت استراتژی های معاملاتی و پیدا کردن استراتژی شخصی کردم
      علت صحبت من از لوریج ۱:۱ محاسبه مقدار واحد دلار مورد نیاز برای ۱ واحد حجم مشخص است تا با تبدیل آن به لوریج و حجم مورد نظر ، میزان دلار مورد نیاز خودم رو محاسبه کنم.و حرف شما درسته ک لوریج بالا با رعایت اصول مدیریت سرمایه قطعا پوئن مثبت این بازار هست.
      نتیجه اینکه جای مشخصی وجود نداره که متوجه بشم میزان دلار مورد نیاز به ازای حجم و لوریج مشخص در شاخص ها رو پیدا کنم درسته؟

     • آکادمی سرمایه گفته:

      بسیار هم عالی ایشالا همیشه موفق، مصمم و پرسود باشید.
      ابزارهایی که شناخت داشتیم برای جفت ارزها محاسبه می کنند و شاخص ها را در لیست ندارند.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بستگی به موجودی حساب، جفت ارز مورد معامله و موارد بسیاری دارد. شما باید قبل از معامله مفاهیم این بازار را به خوبی درک کنید وگرنه حتما باعث ضرر خواهد شد.
   برای ورود به فارکس و آموزش از صفر تا تحلیل و معامله دوره جامع پرایس اکشن را ببینید.

  • گایا گفته:

   درود
   فرض کنیم من لوریج ۱:۱۰۰ دارم. اگه روند بر خلاف پیشبینی من باشه و فرضا ۲۰۰ پیپ هم بر خلاف پیشبینی من حرکت کنه، تا زمانی که معامله رو نبندم ضرری شامل حالم نمیشه، درسته؟ با فرض اینکه حدضرر فعال نکردم.

   • آکادمی سرمایه گفته:

    ۱. نکته ای که بارها اشاره کردیم، لوریج هیچ ارتباطی با سود و ضرر معامله شما ندارد.
    ۲. چرا باید معامله ۲۰۰ پیپ وارد ضرر بشود؟ این کاری که شما می کنید اصلا معامله کردن نیست. لطفا مطالعه کنید و آموزش صحیح ببینید وگرنه این دیدگاه چیزی جز ضرر برای شما ندارد.
    ۳. اگر تقریبا به اندازه موجودی در ضرر باشید اتوماتیک معامله شما در ضرر بسته می شود و اصطلاحا کال مارجین می شوید.
    ۴. حد ضرر نزاشتن دقیقا یعنی شما آمادگی و دانش کافی برای معامله ندارید چون دارید با کل سرمایه ریسک می کنید.

 9. محمد گفته:

  سلام. من میخوام وارد بشم و البته ابتدا آموزش ببینم.
  اما حلال بودن برام مهمتره و سوالم قبل از هر آموزشی اینه که:
  لوریج که بروکر میده ضمانتی در قبالش گرفته. اگر معامله با ضرر همراه باشه از ضمانت برمیداره و البته کمیسیون خودشم در هرحال برمیداره.
  حالا اگر معامله با سود همراه باشه فقط کمیسیون کسر میشه. یعنی از سود به دست آمده عایدی نصیب بروکر نمیشه؟
  یعنی آیا مبلغ دیگری بجز کمیسیون هم بین معامله گر و بروکر مبادله میشه؟
  ضمنا کاری به نظر علما ندارم و قبل از آموزش لازمه خودم قانع بشم. ممنون.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   ضمانت موجودی حساب شما است. اگر ضرر تقریبا به اندازه موجودی باشد اتوماتیک معامله بسته می شود و موجودی شما تقریبا صفر می شود.
   یعنی اگر ۱۰۰ دلار موجودی دارید و در یک معامله ضرر شما به نزدیک ۱۰۰ دلار برسد اتوماتیک معامله در ضرر بسته می شود.

   کلا بروکر ۲ نوع کارمزد دارد: اسپرد و کمیسیون بابت انجام معامله. هیچ هزینه و مورد دیگری کسر نمی شود مثل صرافی که سود کارمزد آنها در اختلاف بین قیمت خرید و فروش دلار است دقیقا یعنی اسپرد.

 10. فرهاد گفته:

  سلام.ممنون ازتوضیحاتتون فقط اینک چندتاسوال پیش اومده و اونم اینک: من ۱۰۰دلار واریزمیکنم به حسابم با لوریج ۱.۱۰۰۰ که موجودی قدرت خریدم میشه ۱۰۰۰۰۰دلار حال اینک من اگر در خریدم درپوزیشن باز که هنوز نبستم و حدضرر هم تعیین نکردم اگر ۱۰پیپ ضررکنم یعنی ۱۰۰دلارم ازدست میدم و اتومات حسابم کال مارجین می شود یا نه اگربه ۱۰۰۰۰۰دلار زیان برسم حسابم بسته میشه اتومات؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما حجم لات معامله را مشخص نکردید و سود و ضرر شما به لات وابسته است نه لوریج.
   نکته بعدی شما ۱۰۰ دلار پول دارید در نتیجه وقتی ۱۰۰ دلار ضرر کنید کال مارجین می شوید.
   نکته آخر، شما باید حتما مطالعه و آموزش بیشتری ببینید تا مقدمات و اصطلاحات بازار را مسلط بشوید و در نهایت در صورت رعایت اصولی مدیریت سرمایه امکان ندارد کال مارجین بشوید.
   مدیریت سرمایه اصولی در دوره جامع پرایس اکشن توضیح داده شده است.

 11. فرهاد گفته:

  سوال دیگه اینک اگر من در یک ترید ۱۰پیپ درسود بودم و حدسود هم تعیین کنم و ترید رو میبندم موجودی واقعی من ۲۰۰دلار می شود؟و در ترید بعدی مبنای ازدست رفتن با زیانم همون ۱۰۰دلار اولیه هست یا ۲۰۰دلارکه باسوداضافه شده می شود؟یک مثال بیارم تا بهتر منظورمو بگم:فرض کنیم من ۱۰۰دلار به حسابم واریز کردم با لوریج ۱۰۰۰ که موجودی قدرخرید میشه ۱۰۰۰۰۰دلار و من در یک روز ۲۰پیپ سود میکنم که میشه ۲۰۰دلار و ترید اون روز کلا میبندم واین سود ۲۰۰دلاربا ۱۰۰دلارم می شود ۳۰۰دلار اینجا دوتا سوال هست اونم اینک فردا بخوام ترید کنم مبنا زیان از۳۰۰دلار انجام میشه یا همون ۱۰۰دلار اولیه؟و اگر مبنا۳۰۰دلار باشه با لوریج ۱۰۰۰که تعیین کرده بودم موجودی قدرت خریدم میشه ۳۰۰۰۰۰دلار؟اگرتوضیح بدین سپاسگذارم

  • آکادمی سرمایه گفته:

   در ادامه سوال قبل
   شما مباحث اولیه و پایه این بازار را کامل و به درستی درک نکرده اید.

   سود و ضرر شما بر اساس حجم لات است که هیچ اشاره ای به آن نکرده اید.
   سود و ضرر به لوریج ارتباطی ندارد در معامله شما
   وقتی معامله را ببندید سود و ضرر محاسبه می شود و از حساب کم می شود یا اضافه می شود.

   *** قدرت خرید، لوریج، مارجین و … اصلا مواردی نباید باشد که به آن فکر کنید. این موارد باید توسط سیستم مدیریت سرمایه استراتژی شما کنترل شود و گرنه کل روز را باید با ماشین حساب کار کنید و تمرکز روی تحلیل و … ندارید.

   در نهایت حتما مطالعه و آموزش بیشتری ببینید چون با صحیح و خطا کردن و جستجو در کتاب و ویدیو و … نه تنها کامل متوجه نمی شوید بلکه کاملا خیلی از موارد را به اشتباه یاد می گیرید.

 12. Reza گفته:

  سلام و خسته نباشید
  خیلی عالی بود مطلبتون. کاش یه محاسبه گر طراحی کنید که باتوجه به موجودی حساب و حجم معامله، لوریج مناسب رو محاسبه کنه. یکم این قضیه مارجین آزاد و سطح مارجین واسه افراد تازه کار مثل من پیچیده س. باتشکر

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام رضا عزیز
   شما به جای درگیر شدن در این موارد سیستم مدیریت سرمایه اصولی را یادبگیرید در نتیجه هیچ نیازی به محاسبه و درگیر شدن با این اعداد ندارید خود سیستم مدیریت سرمایه اتوماتیک همه را کنترل می کند. هیچ معامله گر حرفه ای در بازار اصلا به لوریج، مارجین و … فکر نمی کند و اصلا نمی داند چقدر هست چون نیازی هم نیست اصلا بدانید یا محاسبه کنید.

 13. ایمان گفته:

  سلام یه سوال داشتم که ممنون میشم جواب بدید : در یک حساب ۵۰۰ دلاری اگر با حجم های ثابت ۰.۰۱ لات بر فرض باز بودن ۵ پوزیشن و حد ضرر تمام پوزیشن ها هم ۱۰۰ پیپ باشد آیا لوریج این حساب اگه ۱:۱۰۰ باشد مناسب و با مدیریت سرمایه همخوانی دارد یا نه ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام ایمان عزیز
   شما به درستی مفهوم مدیریت سرمایه را درک نکرده اید.
   در مدیریت سرمایه و ریسک اصولی در بازار جهانی ما حجم ثابت نداریم و نباید با حجم ثابت همه معاملات را انجام دهیم و با رعایت کردن اصول مدیریت سرمایه مقدار لوریج برای ما اهمیتی ندارد و بالاترین مقداری که اجازه دارید می توانید تنظیم کنید چون مدیریت سرمایه بر اساس موجودی شما است نه اعتبار شما! (هیچ معامله گر حرفه ای و نیمه حرفه ای در بازار اصلا به لوریج و مارجین و … فکر نمی کند و اصلا اهمیتی ندارد ۵۰۰ باشد یا ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰، چون مدیریت سرمایه اصولی یعنی شما چند مورد اصول را رعایت کنید بقیه موارد اتوماتیک کنترل می شود.)

   و نکته آخر ۱۰۰ پیپ استاپ بزرگی است و البته بستگی به استراتژی و تایم فریم شما دارد.

   در انتها حتما توصیه می کنم به جای صحیح و خطا کردن، یادگیری اشتباه خیلی از مفاهیم و ماه ها پراکنده کار کردن با یک دوره آموزشی خوب در مدت کمی تمام اصول و موارد را صحیح و دقیق یاد بگیرید و باقی زمان را به تمرین بپردازید.

   • ایمان گفته:

    بله کاملا درست فرمودید این حد ضرر زیاد بخاطر تایم فریم بلند مدت (روزانه ) هست البته نسبت به حد سود ۱:۲ میباشد یعنی دو برابر استاپ برای یک معمله TP در نظر میگیرم … و دقیقا به همین خاطر هم هست که حجم معملات (۰.۰۱) رو پایین میزنم …آیا باز هم با این توصیفات برای معامله گری در اشتباه هستم ؟

    • آکادمی سرمایه گفته:

     حجم معاملات بستگی به عوامل زیر دارد اگر همه عوامل را در نظر می گیرید مشکلی ندارد.
     موجودی حساب شما، مقدار حد ضرر به پیپ، میزان ریسک مشخص، جفت ارزی که معامله می کنید.

 14. amirhg گفته:

  سلام ، من تو یه حساب دمو با موجودی ۱۰۰۰۰ و لوریج ۱:۱۰۰
  تو یه روز حدودا ۲۰ تا معامله زدم و موجودی حساب رو تو یه روز به ۲۵۰۰۰ رسوندم ، که میگن کسب سود تو حساب دمو آسون تر از حساب ریله .
  خودم هم میدونم ولی سوالم اینکه این تفاوت تا چه حده ؟ آیا اون قدر تفاوت داره که مثلا من که تو دمو سود های بسیار خوبی کسب میکنم ، تو ریل کال مارجین بشم؟
  لطفا سریح و واضح پاسخ بدید. ⚘⚘⚘

 15. Hrst گفته:

  سلام…با توضیح این نکته که اولویت من حفظ سرمایم هست تا سود آیا با لوریج ۲۵ زودتر کال مارجین میشیم یا لوریج ۱۰۰؟ به نظرتون با استراتژی سود کمتر و توجه بیشتر به حفظ سرمایه با کدوم لوریج کار کنم؟ ۲۵ یا ۱۰۰؟ میشه یه توضیحی بدین؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام لوریج شما ارتباطی با کال مارجین شدن ندارد. شما اگر مدیریت سرمایه اصولی این بازار را رعایت کنید امکان ندارد کال مارجین شوید. حتی اگر بخواهید هم بعید است بتوانید!

 16. امیر احسان حقیقی گفته:

  سلام طبق گفته های شما با ۱۰۰۰۰ دلار و لوریج ۱:۱۰۰۰ باید بتوان ۱۰۰ لات معامله کرد در صورتی که نمیشود،چرا؟

 17. majid گفته:

  سلام اگه میشه یه بروکر معتبر و شرعی که فقط اسپرد بگیره و بابت دادن لوریج سود نگیره معرفی کنین

 18. محمدحسین گفته:

  سلام چطوری می توانم از لورج استفاده کنم. من لورجم ۱.۵۰۰هست ولی بیشتر از موجودی ام نمیتوانم معامله کنم، اگر می شود کمک کنید????????????????????????

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   وقتی لوریج شما ۱ به ۵۰۰ هست یعنی دارید از لوریج استفاده می کنید.
   اگر لوریج نداشته باشید حداقل موجودی برای حداقل معاملات ۱۰۰۰ دلار هست و وقتی با مبلغی کمتر از این موجودی دارید پس از لوریج دارید استفاده می کنید.
   در نهایت دقت کنید شما همیشه با موجودی خود طرف هستید و حداکثر ضرر شما نمی تواند بیشتر از موجودی واقعی شما باشد.

 19. علی گفته:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه شما با ۱۰۰ دلار حساب باز کنی و از اهرم ۱:۵۰ استفاده کنی به ازای هر پیپ ۰.۵ دلار سود یا ضرر میکنی وکافی فقط ۲۰۰ پیپ ضرر کنی تا کال مارجین بشی این حرفم درسته یا خیر
  ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سود و ضرر شما در یک معامله اصلا ارتباطی با لوریج شما ندارد.
   شما بر اساس اینکه با چه حجم لات وارد معامله می شوید سود و ضرر می کنید.
   اگر با ۱ لات معامله کنید هر پیپ حدودا ۱۰ دلار است و اگر با ۰.۱ لات باشید هر پیپ حدودا ۱ دلار و …
   اصلا تفاوتی نمی کند لوریج شما ۵۰ باید یا ۲۰۰۰ سود و ضرر شما تغییری نمی کند.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   تاثیر لوریج این هست که شما با پول کم هم بتوانید معامله کنید وگرنه با مبالغ کمتر از چند هزار دلار نمی توانید به راحتی در بازار معامله کنید.

 20. Ebrahim گفته:

  سلام بعد از بستن معامله لیوریج تغییر می کنه ! یعنی میشه با این کار سود و زیان رو کاهش داد ؟

 21. امیرر گفته:

  سلام عرض شد.من یسوال داشتم اگ من ۱۰۰ دلار لوریچ ۱۰۰۰ بزنم بعد با ۰.۲۰لات وارد طلا بشم ولی روند بر خلاف پوزشن من رفت و من حدضرر نزاشت ولی براساس خرید پله ای در هر پله ای دوبرابر خرید بزنم تا جایی ک موجودی داشته باشم ایا بروکرم اجازه میده با اینکه رفتم توی ضرر ادامه بدم؟؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   جواب کوتاه: بله می توانید هرچقدر معامله می خواهید باز کنید.
   جواب کامل:
   – هیچ معامله گر حرفه ای در دنیا بدون حد ضرر معامله نمی کند چون حتما دیر یا زود موجودی شما صفر می شود.
   – سبک دو برابر کردن معامله و روش مارتینگل بیشتر برای بحث قمار است نه بازارهای مالی (اشتباه خود را با یک اشتباه دیگر بدتر نکنید)
   – معامله طلا موجودی بالا و سطح فاندامنتال بالایی نیاز دارد.
   – نکته آخر: با این نوع تفکر و بدون داشتن استراتژی مناسب و مدیریت سرمایه و ریسک در بازار فارکس نتیجه ای حاصل نمی شود.

 22. امیر محمد گفته:

  سلام.من هرچی بحث به مدیریت سرمایه و ریسک بود را خوندم…حالا سوالی داشتم اگر سرمایه من ۱۰۰ دلار باشه۳ درصد ریسکم باشه میشه ۳ دلار درسته؟حالا فرضن من میخام توی دوتا معمامله وارد بشم با ۰.۰۱لات که جمعن میشه ۲۰ دلار حدضررمم واسه ی هرکدوم میزارم ۱۰۰ پیپ یعنی ۱ دلار این مدیریت سرمایه ک همجا نوشتن درسته تو معاملاتم اگ ازش پیروی کنم درسته؟؟؟
  درضمن اگر با همین فرمول لوریجمو یک ب ۳۰۰ بزنم یعنی ۳ برابر موجودیم همین فرمول مدیریت سرمایه رو رعایت کنم درسته؟؟؟یعنی قبل از ورود حدضررمو مشخص کنم و بعد وارد شم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   مدیریت سرمایه و ریسک اصولی و مخصوص بازار فارکس متفاوت هست با مطالب عمومی مدیریت ریسک و سرمایه

   وقتی ریسک شما ۳ درصد هست (با موجودی ۱۰۰ دلار) یعنی هر معامله ۳ دلار حداکثر ضرر کنید. دو تا معامله میشه ۶ دلار. یعنی استاپ شما بخورد هر معامله ۳ درصد سرمایه ضرر کتید.

   حجم لات شما باید بر اساس مدیریت سرمایه محاسبه شود در هر معامله باید محاسبه شود.

   و نکته آخر لوریج هیچ تاثیری در سود و ضرر معامله شما ندارد.

   به دلیل همین بحث لوریج و پارامترهایی که در لات تاثیر می گدارند گفتیم مدیریت سرمایه اصولی بازار فارکس با چیزی که در جاهای دیگر گفته می شود متفاوت است و پارامترهای مختلفی در تعیین حجم معامله تاثیر دارد و هر معامله حجم لات متفاوت از معاملات دیگر می تواند باشد و مقدار ثابتی ندارد. مقدار ثابت گرفتن هر پارامتری جز خود مقدار ریسک یعنی اشتباه در مدیریت سرمایه.

   • Hamed گفته:

    سلام من بخام داخال لایت فارکس بیت کوین معامله کنم با اهرم ۵٠ موجودی کل رو برام ۵٠برابر میکنه یا سود ضرر این اهرم کجا کارایی داره

 23. داداشی گفته:

  سلام من هرچی تو اینترنت راجب حکم شرعی فارکس تحقیق کردم اونو جایز نمیدونن اما احساسه من اینه که علما اطلاعات دقیقی راجب این مسئله ندارن میشه چنتا موردو برام واضح توضیح بدین تا برام مشخص بشه اگه واقعا اشکالی نداره من با جدیت وارد شم اما اگر واقعا اشکال شرعی داره بدونم چون حلال یا حرام بودن پولی که در میارم خیلی مهمه برام
  ۱_اول اینکه پولی که بروکرها تحت عنوان حساب لوریج قرض یا وام میدهند ایا سود هم میگیرند
  ۲_من شنیدم اگه معاملات به روزه بعد نکشه از پولی که دادند سود نمیگیرند و اون پول فقط به عنوان قرض الحسنه به ماداده شده و نگرانی بابت دادن بهره نداریم ایا صحت داره
  ۳_واینکه شنیدم حسابهایی تحت عنوان حساب اسلامی وجود داره وخلاسه اون این میشه که آنها تحت هر شرایطی بهره از ما نمیگیرند در عوض کارمزد خود را بالاتر میکنند

  ممنون میشم اگه جواب بدین &

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بله مشکل اصلی این است که فردی که رفته و سوال کرده اطلاعات دقیقی نداشته و خودش معامله گر با سابقه نبوده است.
   ۱. خیر هیچ سودی نمی گیرد بروکر فقط برای انجام معاملات کارمزد می گیرد دقیقا مانند کارگزاری بورس
   ۲. معاملات بیشتر از یک روز هم ارتباطی به سود اعتبار ندارد. اون نرخ بهره بانکی است که روزانه دریافت میکنند مثل بانک های خودمان.
   ۳. بله اکثر بروکرها حساب اسلامی دارند که اون بهره شبانه یا SWAP را از شما نمی گیرند و حتی کارمزد بیشتری هم نمی گیرند. (اکثر بروکرها بدون کارمزد بیشتر حساب شما را اسلامی می کنند)

 24. Farid گفته:

  یعنی ۲۴ پوزیشن در این ۷ ماه انجام دادم که ۳ تاش غلط بوده .البته تو حالت دمو این پوزیشن هارو باز میکنم .

  • آکادمی سرمایه گفته:

   درصد خیلی خوبی است فقط نکته مهم استراتژی این است که باید به دفعات زیاد در دمو تست شود تا اطمینان حاصل کنید و وارد ریل شوید

 25. Farid گفته:

  سلام .ببخشید من الان فهمیدم که لوریج کلا بی احمته اگه مدیریت بلد باشی .من ۱۰۰ دلار سرمایمه که ۵ درصد ش رو استفاده میکنم و ۱۰۰ پیب سود هم برابر ۵ دلار میشه .من در طول ۷ ماه ۳۵۰۰۰هزار پیپ سود و فقط ۷۵۰ ضرر داشتم .البته چون درصد پوزیشن سود هام ۱۰ به ۱ هست و هر معامله درستم خیلی خیلی بیشتر از ضرر هامه حد ضررمو ۲۵۰ پیب میزارم .لوریجم هم هست ۱:۵۰۰البته من نتونستم لوریج رو تغییر بدم چون لوریج دیگری بروکر الپاری تایین کرده بود و فقط همین لوریج بود .حالا به نظرتون روش معامله من چطوره ؟ایا اشکالی دارم یا نع؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   میزان توصیه شده کلی برای افراد ریسک بین ۱ تا ۲ درصد سرمایه است. اگر روش شما به اندازه کافی تست شده و نتیجه خوب است مشکلی نیست و می توانید کار کنید و برآیند کارتان از نظر سوددهی خوب بوده است. فقط حد ضرر ۲۵۰ پیپ خیلی زیاد است و البته به استراتژی شما و تایم فریمی که کار میکنید بستگی دارد.

 26. مجید گفته:

  سلام توی معامله انس
  ۱.اگه حسابم( ۱۰۰ )دلار شارژ کرده باشم و حجم اون (۰.۰۱ )لات باشه لوریج رو باید روی چند بذارم؟ سود هر پیپ این معامله چند دلار میشه؟ اگه بخوام نصف این حجمو سیو سود کنم باید حجم سیو سود رو روی چند بذارم؟

  ۲.اگه حسابم (۱۰۰) دلار شارژ کرده باشم و حجم اون(۰.۰۲) لات باشه لوریج رو باید روی چند بذارم؟ سود هر پیپ این معامله چند دلار میشه؟اگه بخوام نصف این حجمو سیو سود کنم باید حجم سیو سود رو روی چند بذارم؟

  ۳. اگه مثلا بخوام ۲۰ دلار یا ۳۰ دلار از اون ۱۰۰ دلار رو معامله کنم چجوری میشه؟ یعنی باید ۲۰ یا ۳۰ تا پوزیشن خرید یا فروش با حجم( ۰.۰۱)لات رو باز کنم؟یا اینکه حجم رو روی (۰.۲) یا (۰.۳) لات بذارم؟ لوریج رو چند بذارم؟
  ممنون از راهنمایی و پاسخگویی تون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اگر شما کامنت های زیر همین پست را مطالعه کرده باشید تا الان باید متوجه شده باشید که لوریج در سود و ضرر شما تاثیری ندارد.

   ۱. سود معامله فقط به حجم شما ارتباط داره. با ۰.۰۱ شما نمی توانید نصف حجم را ببندید چون کمتر از ۰.۰۱ در بازار نداریم.
   ۲. با ۰.۰۲ باید ۰.۰۱ از حجم را ببندید.
   ۳. شما با توجه به حجم و … از حساب شما مارجین بر می دارد و اهمیت خاصی ندارد.

   مشکل عمده شما در چند مورد هست: ۱. مدیریت سرمایه اصولی این بازار را نمی دانید وگرنه در مورد حجم، لات، لوریج و … سوالی دیگر پیش نمی آمد. ۲. استراتژی مناسبی ندارید چون اگر استراتژی داشتید برای بستن معامله و حتی مقدار معامله باید به شما راهکار می داد و دیگر نباید سوالی پیش می آمد.
   قبل از هز کاری توصیه میکنم این بازار را با آموزش اصولی پیش ببرید وگرنه باید ماه ها و سال ها آزمون و خطا کنید و جاهای مختلف مطالعه کنید تا شاید همه چیز را صحیح درک کنید و بتوانید معامله کنید.

 27. مهدی گفته:

  عجب مطلب عالی ای من تا الان بیش از ۵۰ تا سایت و پیج با اساتید مختلف دیدم و سوال کردم همه اشتباه میگفتن راجب لوریج عالی هستید

  • آکادمی سرمایه گفته:

   ممنون از شما
   مشکل اکثر افراد فعال در این حوزه این است که هیچ مطالعه تخصصی و سابقه حرفه ای ندارند و صرفا بر اساس چیزهایی که شنیده اند آموزش می دهند

 28. Hadi گفته:

  با ۱۰۰ دلار و لوریج ۱به۴۰۰ و حجم ۲صدم و ۳ صدوم و ۵ صدوم معامله انس،حدضرر وهدف ۵ دلار،چنتا پوزیشن میشه باز کرد،واینکه اگه صد دلار سود کنم بردکر فقط اسپرد ور میداره یا بخاطر لوریج که گذاشتم هم توی سود شریکه؟ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بروکر فقط اسپرد می گیرد در حالت کلی.
   باز کردن چندین پوزیشن همزمان معیار مناسب و درستی نیست. شما نیاز هست حتما مدیریت سرمایه مخصوص بازار را یاد بگیرید تا تمام این سوالات برطرف شود

 29. Hadi گفته:

  واینکه توی دوماه حساب دمو کار کردم،از حجم یک صدم تا حجم یک لات کار کردم با تعیین استاب لاس و حد سود،هم سل هم بای،به جز چهار پنج مورد اوایل،همش توی سود بود،والان تقریبا دوازده هزار دلار سود کردم،با استراتژی خودم،به نظرتون وقت اون رسیده حساب رییل باز کنم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   اینکه از یک صدم یا ۱ لات کار کردید نشان دهنده این هست که احتمال ۹۹ درصد مدیریت سرمایه رعایت نکردید.
   عدد سود مهم نیست مگر اینکه در واقعیت هم چند صد هزار دلار پول داشته باشید که انتظار این مقدار سود را داشته باشید.

 30. حسین گفته:

  درود
  واقعا خسته نباشید
  ممنون بابت آموزشتون و تشکر بابت اینکه با صبر و حوصله جواب همه سوالات رو میدید.

 31. مهندس مهدی گفته:

  سلام.مساله ای که هست اینه درفتوی ، رهبری فرمودند اگر لوریج یا اهرم بمعنای اعتباردادن به معامله گر وسپس دریافت سود ازون باشه این کار جایزنیست. آیا ما که از اهرم مثلا یک به ۱۰۰ استفاده میکنیم وداراییمون ۱۰۰ دلاره وبعدش بروکر با ده هزار دلار مارو وارد معامله میکنه، و سود بروکر از اسپرید کل حجم معامله هست که ده هزار دلاره ومیشه مثلا۱.۵*۱۰۰۰۰ .آیا دریافت سود این پول در قبال قرض دادنه یا نحو دیگری مثه فروش وخرید دلار رو داره.
  توضیح درمورد نحوه دریافت اسپرید وعنوان آن لدفن.
  اگر راه ارتباطی سریعتری درواتساپ یا تلگرام دارین ممنون میشم.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بروکر فقط از شما کمیسیون بابت اختلاف قیمت خرید و فروش دریافت می کند دقیقا مانند کار صرافی (خود صرافی ها در دنیا به نوعی زیر مجموعه فارکس هستند، در دنیا هرجایی نیاز باشد نرخ و ارزش یک ارز در مقابل دیگری مشخص شود و یا تبدیلی انجام بگیرد از فارکس استفاده میکنند.)

   اینستاگرام آکادمی سرمایه، برای آموزش های جدید، پاسخ به تمام سوالات شما و مشاوره رایگان
   https://instagram.com/academyesarmaye

 32. هلیا گفته:

  یه سوال داشتم.
  اگه مثلا با لوریج معامله کنیم و کلا همه مبلغ رو ضرر کنیم اون وقت چه اتفاقی می افته؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   شما به اندازه موجودی واقعی می توانید ضرر کنید. اگر خودتان ۱۰۰ دلار واریز کردید وقتی ۱۰۰ دلار ضرر کنید حساب صفر می شود. لوریج اگر بلد نباشید چطور استفاده کنید و مدیریت سرمایه این بازار را بلد نباشید خیلی سریع حساب شما صفر می شود.
   آموزش رایگان در اینستاگرام ما : [email protected]

 33. هلیا گفته:

  خوب دقیقا همینو نمی فهمم. مثلا من ۱۰۰ دلار واریز کردم، با لوریج ۱۰۰ شده، ۱۰۰۰۰ تا، بعد دقیقا اندازه ۱۰۰۰۰ تا ضرر کردم، طبق اون چیزی که حسابم داره نشون میده. یعنی ۱۰۰ تاش مال منه، ۹۹۰۰ تاش مال بروکر بوده! چون موقع سود که اینجوریه. من اگه یه عددی سود کنم، هر مقدار باشه بر عدد اهرم تقسیم میشه، اون مقدارش به ایکوییتی من اضافه میشه، بقیه اش مشخصا دود که نمیشه، بروکر برمیداره میذاره تو جیب خودش!!! (یه جورایی به نظرم لوریج یعنی بردگی برای برورکر، یه کمیسیون نمیگیره به جاش بیشتر زحمت آدمو میگیره، حالا به جز اون) پس یعنی الان تو ضرر هم پول بروکر رو به باد فنا دادم دیگه؟؟؟! :))
  الان من چی کار کنم؟ ۱۰۰ دلار واریز کنم که از مارجین کال خارج شم، یا ۱۰۰۰۰ دلار؟ D:
  بعد این که اگه پول واریز کنم و شروع به ترید کنم، باید اون ضرر قبلی رو هم اول جبران کنم بعد به سود برسم یا بازی از اول شروع میشه؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ببینید شما به اندازه پولی که موجودی دارید و در بالانس نوشته می توانید ضرر کنید. کلا موضوع لوریج را درست متوجه نشده اید و بهتر است مفاهیم تخصصی این بازار را یکبار دقیق مطالعه کنید.
   لوریج در سود و ضرر شما تاثیری ندارد و اگر مدیریت ریسک و سرمایه اصولی این بازار را بلد باشید اصلا لوریج دیگر اهمیتی ندارد که اینقدر حساس شوید.

   شما هر معامله که می کنید یک عددی سود و ضرر می کنید دقیقا همان عدد به حساب شما اضافه می شود یا از شما کم می شود.
   کال مارجین یعنی اگر ۱۰۰ دلار داشتید با هر لوریج و هرکاری، این ۱۰۰ دلار نزدیک صفر شده در نتیجه باید دوباره هرچقدر خودتان دوست دارید پول بریزید تا معامله کنید.

   اگر مفاهیم تخصصی و مدیریت سرمایه را بدانید اگر بخواهید هم نمی توانید کال مارجین شوید.

 34. امجد گفته:

  اینهمه در مورد لوریج و لات و اهرم خونده بودم مثل توضیحات عالی و جالب شما ندیدم کاملا برای بنده جا افتاد ممنون از لطف جنابعالی

 35. محمد گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید سوالی که من داشتم اگر موجودی حساب هزار دلار باشه و بر فرض ریسک دو درصد و حد ضرر سی پیپ میبایست حدود شش صدم لات حجم بگیرم یعنی ۶۰۰۰ دلار ….. در اینجا لوریج فرقی نمیکنه ۵۰ باشه یا صد ؟ اگر ۵۰ باشه یعنی ۱۲۰ دلار از سرمایه من درگیر هست و اگر صد باشه یعنی ۶۰ دلار از سرمایه درگیر این پوزیشن هست ؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بله لوریج در سود و ضرر شما تفاوتی ندارد. میزان سرمایه درگیر هم فقط برای باز کردن چندین معامله همزمان کاربرد دارد که عملا اگر طبق استراتژی و مدیریت سرمایه اصولی باشد آن هم خیلی تفاوتی نمی کند.

 36. مسعود گفته:

  با سلام ، آیا امکانش هست ما بدون استفاده از لوریج معامله کنیم ، ینی فقط با پول واقعی که تو حسابمون هست ؟؟

 37. بی نام گفته:

  سلام ، سوالم به اهرم ربطی ندارم ولی ممنون میشم جواب بدید.
  اگه ما بخواهیم در فارکس ترید کنیم باید پولمون رو به دلار تبدیل کنیم ، آیا امکان داره ما در فارکس سود کنیم ولی بخاطر پایین اومدن قیمت دلار سودمون رو و حتی بخشی پولمون رو از دست بدیم؟ آیا راهی هست که نواسانات بازار ارز رو پول ما تاثیر منفی نذاره؟
  با تشکر.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سود و ضرر شما به دلار است و متوجه نشدم چرا باید بخشی از پول را از دست بدهید. شما می توانید هر زمانی که خواستید پول خود را خارج کنید و به ریال تبدیل کنید

 38. Abolfazl گفته:

  سلام در حساب دمو تست میکردم کال شدن رو،
  ۵۰۰دلار موجودی حساب بود و ۱۰۰دلار لوریج درگیر در معاملات.
  ضرر به ۵۰۰دلار هم نرسید و حساب کال شد
  تاکید میکنم؛ عمدا حساب رو در ضرر نبستم که ببینم ضرر به چه حدی برسه حساب کال میشه(آزمایشی)
  فقط متوجه نشدم یک حساب مثلا ۵۰۰دلاری به چه حدی از ضرر برسه بروکر اون رو کال میکنه
  قاعده خاصی داره؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بستگی به بروکر و نوع حساب در یک درصدی از مارجین لول معاملات اتوماتیک بسته می شود. در پیج اینستاگرام ما ویدیو ورشکستگی در فارکس را حتما ببنید.
   [email protected]

 39. Abolfazl گفته:

  اضافه کنم ،ابتدای معامله بالانس حساب ۵۰۰دلار بود و فری مارجین ۴۰۰دلار و مارجین درگیر ۱۰۰دلار که کمکم فری مارجین به سمت صفر رفت و..

 40. مهدی گفته:

  وقت بخیر
  اگه اهرم در میزان سود تاثیری نداره پس چرا بروکرها اون رو تو مقدار ثابتی نمیزارن؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   چون افراد موجودی های متفاوتی دارند و همه موجودی یکسانی در حساب هایشان نمی آورند.

 41. حسین گفته:

  عرض سلام و ادب
  من در حال حاضر در حساب دمو کار میکنم و استراتژی نوسان گیری در تایم فریم ۱ ساعته دارم که سود خوب و معقولی عایدم میشه و حدود ۵ الی ۷ معامله در روز انجام میدم با ریسک به ریوارد ۱ به ۵ و معاملات خودم رو همش با ۰۱/ لات انجام میدم
  مدیریت سرمایه‌ هم که از نون شب واجب تر هست انجام میدم
  سوال من اینجاست که اگر فرضا با ۵۰ دلار و لوریج ۱۰۰ بخوام حساب ریل کار کنم خوب و منطقی هست یا خیر
  و اینکه چون حد ضرر رو پایبند هستم در کل توی حساب دمو هر چقدر هم ضعیف کار کنم باز هیچگونه ضرری نمیکنم
  در کل من برای معاملاتم و سود قابل قبول به ۰۶/ لات احتیاج دارم که معمولا طی ۶ معامله که شاید همزمان باشه شایدم ۳ تا همزمان و…انجام میدم چون کلا استراتژی من ۰۱/ لات در هر معامله هست
  فقط موندم چه لوریج و چطور استفاده کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام و عرض ادب
   شما بحث مدیریت سرمایه اصولی این بازار را دقیق متوجه نشده اید.
   ۱. لوریج تاثیری در سود و ضرر شما ندارد و اگر مدیریت سرمایه اصولی این بازار را بلد باشید هر مقدار زیادی هم دوست دارید لوریج بزارید تاثیری ندارد!
   ۲. اینکه همه معاملات با حجم ۰.۰۱ هست باز هم نشان دهنده این است که مدیریت سرمایه اصولی این بازار را درک نکرده اید وگرنه معامله با حجم ثابت اشتباه است.

 42. Matin گفته:

  سلام
  میتونید بروکری پیشنهاد بدید برای اکانت دمو که مقدار زیر ۱۰۰۰ دلار بالانس داشته باشه؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما موقع ساخت حساب دمو در بروکر انتخاب می کنید که چه مقدار موجودی داشته باشید.

 43. Hossein گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من دفتر رهبری استفتاء کردم راجع به بازار فارکس ایشون گفتن که اگر بازار حقیقی باشه (چون بعضی بروکر ها دروغین و معامله ایم هم نیست) بازار مشکلی نداره البته باید دو نکته رعایت بشه بزارید خود متن رو بگم:
  ۱) معاملات باید به صورت واقعی و خرید و فروش ارز باشد، بنابراین اگر کسب درامد براساس پیش بینی نوسانات قیمت ارز باشد مشروع نیست. ۲) معاملات اهرمی، که با اعتبار گرفتن از کارگزار انجام می شود، اگر ماهیت قرض همراه با سود داشته باشد، ربا و حرام است.
  خب این متن استفتاء حالا یک سوال ایا لوریج ماهیت قرض همراه با سود داره ؟؟

   • ن گفته:

    من قانع نشدم.ببینید اگر طرف معامله ما شخص دیگری باشد نه خود کارگزاری پس این مقدار معامله که فرمودید اسپرد شبیه اختلاف خرید و فروش دلار در صرافی ها است پس کارگزاری هر چقدر پول به ا بدهد به همان میزان سود می کند. چون هر مقدار مقدار معامله ما بیشتر باشد ضرب در ا اسپرد می شود و میزان سود کارگزاری بیشتر می شود.
    پس می توان گفت کارگزاری هر چه قرض بیشتری دهد سود بیشتری می کند.

    • آکادمی سرمایه گفته:

     کارگزاری به شما اعتبار میده ولی قرار نیست شما همشو استفاده کنید همه همینکار رو میکنن که کال مارجین میشن

   • علی گفته:

    سلام. ببخشید شما صرافی رمز ارزیو میشناسین که این دو شرایطی که دوستمون گفتنو داشته باشه؟

 44. برديا گفته:

  سلام خسته نباشید ایا بروکری داریم که به ازای اهرم معاملاتی یا لوریجی که به ما میدهد و با ان معامله میکنیم اخرش از ما پولی نگیره حالا به عنوان کمیسیون یا هرچی ؟ و اینکه این مسیله ایا مشکل شرعی داره که داره کمیسیون میگیره چون من فک کنم ضرر هم بکنم این کمیسیون رو در هر صورت از من میگیره حالا نمیدونم درسته یا نه ولی ایا بروکری هست کلا بابت این قضیه کمیسیون نگیره؟ ممنون از شما

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   کمیسیون به ازای انجام معاملات است نه لوریج.
   شما در بورس هم هر خرید و فروشی انجام می دهید کارمزد می دهید اگر ندهید پس منبع درآمد کارگزاری بورس کجاست؟

 45. برديا گفته:

  شرمنده یک سوال دیگر من دیدم دوستمون از دفتر رهبری پرسیدند ایشون گفتند معاملات باید به صورت واقعی و خرید و فروش ارز باشد، بنابراین اگر کسب درامد براساس پیش بینی نوسانات قیمت ارز باشد مشروع نیست. الان این حکم رهبری رو متوجه نمیشم در بازار فارکس این اتفاق داره رخ میدهد ؟ شرمنده واقعا چون یه مقدار گنگ شده برام این قضیه

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما ارزی را می خرید وقتی گرونتر شد می فروشید مثل کاری که می روید و در صرافی انجام می دهید.

 46. جهان گفته:

  سلام ، وقت بخیر ، اگه با ۱۰۰ دلار شروع کنم و با حجم ۰.۰۱ لات معامله کنم در ماه حدودا چقدر سود میکنم ؟
  آیا اگر کسی در ماه ۲۰۰۰ پیپ سود کنه ، با ۰.۰۱ لات ، سودش میشه ۲۰۰ دلار؟ ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سود شما به استراتژی شما، دقت و مهارت و تسلط شما، سرمایه اولیه شما و وقتی که در روز به معامله می پردازید و تعداد معاملات بستگی دارد.
   بله می شود ۲۰۰ دلار حدودا

 47. ازاده گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید دو سوال دارم از شما
  ۱- خرید و فروش در فارکس به چه صورته وقتی دلارمو میفروشم تا یورو بخرم، بروکر پول منو برمیداره و به مرکز نقدشوندگیش انتقال میده؟ این نقل و انتقالات به چه صورتی انجام میشه و در نهایت این خرید و فروش ها چه سودی برای بانکها داره، اینها همه زیر نظر بانک مرکزی هر کشوی انجام میشه؟! ایا به بالا رفتن ارزش پول کشورها می انجامه؟! اصلا این فارکس زیر نظر چه سازمانی هست.

  ۲- من از بروکر الپاری سوال پرسیدم که ایا لوریج باعث افزایش اسپرد میشه در پاسخ به من گفتن خیر!!! ینی با افزایش لوریج هیچ چیز اضافی دریافت نمیشه حتی اسپرد بیشتر! ببینید درست متوجه شدم : من یک معامله یک صدم درصدی باز میکنم با لوریج ۵۰۰ و همون معامله رو با لوریج ۱ انجام میدم. و در هر صورت اسپردم یک عدده! با منطق من این فقط درصورتی قابل انجامه که در حساب لوریج یک من اونقدری پول باشه که برابری کنه با حساب لوریج پونصدم و دو معامله با شرایط یکسان باز کنم و خودم متوجه بشم که اسپرد واقعا یکی هست. جواب این سوالها شبهه شرعی خیلی ها رو رفع میکنه ایشالا.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ۱. بله در نهایت همه پولها در سیستم های بانکی پردازش می شوند. زیر ساخت و مراحل خیلی طولانی هست چیزی نیست که در متن بتوانیم انتقال دهیم. سود همه در کارمزد انجام هر معامله است.
   ۲. لوریج در سود و ضرر شما، در اسپرد شما و … تاثیری ندارد.

 48. ازاده گفته:

  در مورد حساب های مارکت میکری ازشون سوال پرسیدم گفتن حتی در حساب های مارکت میکری هم همه ی معاملات جمع میشه و یکجا انتقال داده میشه، و واقعا خرید و فروش بصورت واقعی انجام میشه. من خیلی نتونستم با جزئیات ازشون سوال بپرسم. ممنون میشم در این مورد هم توضیح بدین. این نقل و انتقالات از کجا به کحا انجام میشه.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   همیشه معاملات انجام می شود و در نهایت همه به سیستم فارکس ارسال و انجام می شود. بحث ساختار فنی و زیر ساخت آنها و روش متفاوت است. بروکر معتبر کار کنید یکبار انتخا کنید سالهای سال کار کنید.

 49. لوریج گفته:

  دوستان من بررسی کردم بروکر من بابت لوریج هیچ سودی نمیگیره حتی با تغییر لوریج اسپرد هم تغییر نمیکنه. خودتونم برید تو حساب دموی خودتون تست کنید تا مطمئن بشید. از جهت شبهه شرعی.

   • Hamed گفته:

    اگر بخایم در لایت فارکس معامله کنیم بیت کوین با اهرم ۵٠ وقتی هزار دلار موجودی داریم نهایتا تا چ حجمی میتونیم معامله کنیم این اهرم کجا کاربرد داره

    • آکادمی سرمایه گفته:

     شما باید بر طبق مدیریت ریسک و سرمایه استراتژی خودتان حجم بزنید نه بر اساس حداکثر حجمی که می توانید چون به سرعت کال مارجین می شوید

 50. سعید گفته:

  سلام سوال داشتم
  من اگه ۱۰ دلار تو حسابم باشه و اهرم ۱به۱ یعنی اهرم صفر باشه میتونم یک صدم لات از دوارز یورو دلار وارد معامله بشم ؟ میشه بگید با لوریج صفر و حجم لات یک صدم برای وارد شدن تو پوزیشن یورو دلار چند دلار از حساب من درگیر این معامله میشه ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   وقتی شما اهرم ندارید حداقل باید چند هزار دلار موجودی داشته باشید در حساب های استاندارد و …
   با ۱۰ دلار بهتر است حساب سنت و نانو … باز کنید و بدون اهرم بازهم موجودی بیشتری نیاز دارید.

 51. مسعود گفته:

  سلام لطفا دقیق جواب منو بدید.
  من ۴ دلار توو حسابم دارم با لوریج ۱:۱۰۰ شد ۴۰۰ دلار (مقدار Equity من ۴۰۰ است). حجم پوزیشن من ۰.۰۱ لات است. الان نمودار به طرف پایین حرکت کرده و من مثلا حد ضرر رو ۵۰ پیپ گذاشتم. الان به عنوان مثال equity برابر ۳۶۰ شده است (profit = -40). آیا الان من ضرر کردم؟ ۳۶۰ دلار باقیمونده فقط ۴ دلارش برا منه. پس من ضرر نکردم درسته؟ این بروکره که ضرر کرده نه؟ میتونم باز وارد معامله بشم و مجدد برم بالاتر از ۴۰۰ دلار نه؟ چون هنوز equity به ۴ دلار نرسیده. لطفا اینو توضیح بدین.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما به اندازه موجودی حساب می توانید ضرر کنید و بروکر هیچوقت ضرر نمی کند.
   لوریج هیچ تاثیری در سود و ضرر شما ندارد.
   اکوئیتی همان موجودی بعلاوه معاملات در جریان است و پول شما هیچوقت ۴۰۰ دلار نمایش داده نمی شود پول شما ۴ دلار است همان ۴ دلار می توانید ضرر کنید.

 52. مصطفی گفته:

  من در ارز های دیجیتال میخوام سرمایه گذاری کنم منتها نمیدونم باینانس شرعی هست یا خیر.یا اهرم قرار دادن درسته یا خیر.بلحاظ شرعی خیلی ذهنمو درگیر کرده.خواهشا پاسخ بدید.بسیار ممنونم

 53. مصطفی گفته:

  سلام میخواستم بدونم معاملات اهرمی چه در فارکس چه در ارز های دیجیتال حرامه؟واقعا بلاتکلیفیم.

 54. مهدی گفته:

  سلام ممنون بابت راهنماییاتون .ی سوال داشتم
  مثلا اگه ما از طریق استفاده از اهرم وارد یه معامله بشیم و از اهرم ۱:۱۰۰ و لات۱ وارزش حساب ۲۰۰ دلار .
  بعد ینی با هر پیپ حرکت مثبت ۱۰ دلار سود میکنیم ؟ و هر پیپ حرکت اشتباه ۱۰ دلار ضرر؟
  و یه سوال دیگه مثلا ما حد ضرر میزاریم ۱۰پیپ اشتباه و حد سودم میزاریم ده پیپ جهت درست ینی وقتی ما ۱۰۰ دلار ضرر میکنیم و از حساب اصلیمون کم میشه معامله بسته میشه؟و وقتی ۱۰۰ دلار سود میکنیم جسابمون بسته میشه؟ واصلا ربطی به مقدار لوریج نداره درسته
  ایا درست متوجه شدم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بله، لوریج هرچقدر باشد وقتی ۱ لات معامله کردید هر پیپ حدودا ۱۰ دلار است.

 55. فرهاد گفته:

  سلام خسته نباشید بنده دارم آموزش میبینم و حساب واقعی هم ساختم ۲۰۰دلارم توش ریختم و می‌خوام کپی تردید کنم روی یه حساب واقعا مطمعن و اساسی ایشون از من خواستن اهرم۱۰۰۰_۱ بزارم فقط هم انس کار میکنن توی۲۰معامله یکیش خطا میزنه اونم با۵۰تا۸۰سنت ولی سود بالاست مثلا بین۶تا۱۰دلار آیا اهرم ۱۰۰۰_۱ اهرم معقولانه ای هست ممنون میشم جواب بنده حقیر رو بدید تشکر

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اهرم روی سود و ضرر معامله تاثیری ندارد. اگر فرد مدیریت سرمایه اصولی بازار را بلد باشد مشکلی پیش نمی آید ولی اگر نه اهرم بالا می تواند مشکل ساز باشد.

 56. جمال گفته:

  سلام من در هات فارکس حساب میکرو با لوریج ۱.۱ باز کردم امروز ۱۰۰$ حسابمون شارژ کردم ولی وارد هر پوزیشن با مقدار ۰.۰۱ یا هر مقداری میشوم ارور میده میگه موجودی حساب شما کافی نیست لطفا راهنمایی کنید

 57. میلاد گفته:

  سلام.
  در مورد اهرم ها سوالم این که میشه که از این اهرم ها تو معاملات بلند مدت استفاده کرد؟ مثلا اهرم ۱۰ یا ۵۰ بگیری یه ارز کریپتو بخری واسه ۲ سال. مثلا بیت کوین بخری تو جایی که مطمئنی رشد میکنه. یا اگه این ضرر اهرم از سرمایه اولیه بیشتر بشه اتومات حساب ۰ میشه و نمیشه بلند مدت استفاده کرد. ممنون میشم جواب بدید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در صرافی مثل بایننس می شود استفاده کرد ولی در بروکر به صرفه نیست چون نگهداری طولانی هزینه هایی دارد.
   در حالت کلی خیلی باید موجودی بالا و علم بالایی داشته باشید که با ضریب بالا مدت زیادی معامله را باز نگهدارید چون بازار ارز دیجیتال پتانسیل این را دارد چندین باز در طول سال حتی از نصف هم ارزشش کمتر شود!

 58. زکریا گفته:

  سلام
  من میخوام از شخصی کپی ترید کنم که اسکپلر هستن و معاملاتشون زیر ۱ دقیقه است در دمو بسیار عالی سود میدن اما در ریل با توجه به کمیسیون و اسپرد تو ضرر معاملاتشون . با لات ۰.۰۱ معاملات انجام میدم و معمولا در ۴ تا ۳۰ ثانیه پایان معاملاتشون هست
  حالا سوالی که دارم اینکه ایا میتونم با انتخاب لات بالاتر ۰.۰۲و اهرم ۱:۲۰۰ این مشکل کمیسیون و اسپرد حل کنم ؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   برای کمیسیون و اسپرد فرقی بین دمو و ریل نیست. اگر در دمو سودآوره پس در ریل هم باید باشد. در حالت کلی اصلا توصیه نمی کنیم از این سیستم ها استفاده کنید.

 59. میثاق گفته:

  سلام اقا خدا عمدتون بده انشاله. از یه سال قبل تا الان دارین با حوصله به سوالا جواب میدین. حتی سوالای تکراری رو . بابت مطلب خوب و قابل فهم هم ازتون ممنونم. ????????????

 60. سحر گفته:

  میزان لات در طلا با جفت ارزها فرق داره؟ میزان لات ۱۰۰ هزار تاست که میشه با ۱۰۰۰ دلار سود و زیان صد هزار تایی کسب کرد. آیا طلا لاتش فقط هزار دلاره که یک لات معامله کنیم سود و زیانش همان هزار دلار هست یا صد هزار دلار؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سود و زیان می شود مقدار لات*مقدار تغییرات به پیپ، در نتیجه مهم است قیمت چقدر حرکت کرده تا شما چقدر سود و ضرر کنید.

 61. sara گفته:

  سلام
  آیا به لوریج سود تعلق میگیره وبابت دریافت آن از بروکر بعد معامله چ در سود رویم و چ زیان باید کارمزد لوریج را بپردازیم؟

 62. مجید گفته:

  سلام
  بر اساس متن تعهد خود بایننس علاوه بر کارمزد هر معامله، یک هزینه برای بازخرید (Redemption Fees) به مبلغ ۰.۱$ و یک هزینه برای مدیریت روزانه (Management Fees) به مبلغ ۰.۰۱ دریافت میکنه. چطور میگید که غیر از اسپرد هزینه دیگه ای دریافت نمیکنه؟؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما اصلا متوجه بحث نشدید. اینجا بحثی از بایننس و صرافی نبوده مطلب در مورد بروکر و بازار فارکس است.
   که در حساب معمولی فقط اسپرد است و هزینه دیگری ندارد (اگر معامله باز بماند که سوآپ دارد و آن هم اگر حساب اسلامی کنید دیگر گرفته نمی شود.)

 63. سید رضا گفته:

  سلام خسته نباشین.
  ممنون از آموزش خوبتون.
  سوالی که دارم اینه که با افزایش لوریج آیا اسپرد هم افزایش پیدا می کنه ؟
  مثلا در آلپری.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   خیر ارتباطی ندارند اصلا، اسپرد در لحظه و با توجه به شرایط و حجم معاملات تعیین می شود.

 64. Mohammad گفته:

  سلام ببخشید امام خامنه ای گفتند که اگر برور ها اعتبار بدهند و برای ان اعتبار سود بگیرند سود حاصله حرام است
  می خواستم بدونم این اعتبار چیست و از نظر اما خامنه ای (مرجع تقلیدم) چه سودی حرام است.
  ممنون میشم پاسخ بدید ????????????

 65. محمدرضا گفته:

  یک سوال دیگه هم دارم خیلی لطف میکنید این رو هم جواب بدید:
  آیا در بایننس در ازای اهرم علاوه بر کارمزد سود هم میگیرن ؟
  و در فارکس چطور ؟

 66. محمدرضا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ممنونم از پاسخ شما
  یک سوال دیگه پرسده بودم ( یکم طولانی بود )که خودش ۲ تا سوال بود اونو جواب ندادید.
  اگه اونو جواب بدید خیلی لطف میکنید
  اون سوال دقیق ترین سوال است که با فهمیدن جوابش دقیقا مسئله حلال و حرام روشن میشه.
  و دیگه تکلیف تمام افراد مقید به احکام شرعی روشن میشه.
  خیلی لطف میکنید اگه جواب بدید.
  ممنون از وقتی که میزارید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   تمام مشکلات و شبهاتی که دارید اولا طبق نظر مرجع خود عمل کنید دوما تمام سوالاتی که مطرح می شود اعم از سود از اعتبار، معاملات صوری و … را جواب دادیم که هیچ مشکلی ندارد و ۱۰ سال هست که روزانه داریم همین سوالات را پاسخ می دهیم.

 67. شایان گفته:

  سلام وقتتون بخیر پس اگه ما دوتا معامله رو باز کنیم هرجفتش با یک لات برابر باشن ولی اهرم هاشون متغیر باشه شدت سود و زیان تغییر نمیکنه؟ مثلا حساب من ۱۰۰ دلاره معامله ای رو بدون اهرم با حجم ۰.۰۱ باز میکنم و و همون جفت ارز رو با همون حجم ولی با اهرم ۱:۵۰۰ باز کنم اینجا اهرم تاثیری تو شدت سود و زیان نداره ؟؟ و سود و زیان ما در هردو معامله یکیه ؟؟؟
  یعنی چون با ۱۰۰ دلار بدون اهرم میشه با حجم ۰.۰۱ معامله کرد اهرم تاثیری نداره؟؟؟ تا وقتی ک حجم معامله ما بالاتر از موجودی ما باشه و مانیاز به اهرم داشته باشیم ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید … البته امیدوارم حدس و گمانم کمی درست باشه

 68. آیدین گفته:

  سوالی که من دارم این هستش که اگر من ۱۰۰۰$ بریزم با لورج ۱:۱۰۰ و همان روز ۱۰$ سود بکنم فرداش رو ۱۰$ سود هم لوریج میخوره یا اون حساب نمیشه ؟

  ۱۰۰۰$ با ۱:۱۰۰ = ۱۰۰۰۰۰$
  با ۱۰$ سود میشه ۱۰۰۰۱۰ یا میشه ۱۰۱۰۰۰ ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سود و ضرر شما اصلا هیچ ربطی به لوریج و میزان آن ندارد. حتما مطالب پایه بازار را کامل مطالعه کنید.

 69. محمد گفته:

  یه سوال خیلی مهم داشتم
  این اعتباری که بروکر برای معامله با حجم بالاتر از سرمایه را میده به کاربر ، آیا اگه معامله سود داشت از این سود بروکر درصد برمیداره؟؟
  منظورم اینه که شکل قرض به همراه سود پیدا میکنه؟
  چون اگه این جوری باشه حکمش میشه ربا و حرام میشه

 70. mtrader گفته:

  اون در خصوص معاملات باینری آپشن هست که به نوعی قمار محسوب میشود و معامله‌ی واقعی در کار نیست

  • آکادمی سرمایه گفته:

   بله
   اگر تعداد معاملات همزمان زیادی دارید برای شما مفید هست در غیر اینصورت در حالت کلی مارجین کمتر یا بیشتر مهم نیست.

 71. م.ب گفته:

  درود .جدای مطلب , خواندن پاسخ سوالات خودش یک دوره آموزشی است.خیلی ازسوالات تکراری یا شبیه به هم است این یعنی دوستان زحمت خواندن پاسخ ها رو به خود ندادن.سپاس از اینکه زمان و دانش خود را برای آموزش بکار میبرید.این خود نوعی جهاد است.سربلند باشید همیشه

 72. احمد گفته:

  سلام…
  مهندس عزیز ،خیلی ممنون که زکات علمتون رو در اختیار ما نیازمندان ب علم گذاشتید….

  سپاس ….

  • آکادمی سرمایه گفته:

   باینری مثل شرط بندی و قمار است و در تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع است پس وقت و انرژی خود را صرف این بازار نکنید.

 73. احمد گفته:

  سلام…

  موقع افتتاح حساب ،بهتره چه لوریجی رو انتخاب کنیم؟

  و اینکه با،بالانس ۱۰هزار دلاری،چه لات سایزی رو بگیریم؟

  اگر بخایم فقط یک معامله باز داشته باشیم ،چه لات سایزی قابل قبوله ،که هم ریسک کمی داشته باشه هم سود خوبی????

  با تشکر….

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اگر مدیریت سرمایه اصولی بازار را بلد هستید پس لوریج را می توانید زیاد انتخاب کنید اگر بلد نیستید حتما ۱۰۰ و کمتر!
   اینکه با موجودی ۱۰ هزار دلار چه سایزی بگیرید بستگی به استراتژی شما و مدیریت سرمایه شما دارد هیچ عدد ثابت و مشخصی وجود ندارد.
   در مجموع سوال شما مانند اکثر دوستان به این دلیل هست که اصلا مفاهیم و اصول بازار را آشنایی ندارید و توصیه می کنم تا قبل آشنایی کامل در حساب ریل معامله نکنید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   دوست عزیزم شما اصلا دقت نمی کنید. سوالات حذف نمی شوند اول باید تایید بشوند بعد در سایت نمایش داده می شوند و سپس پاسخ داده می شوند. (به دلیل سایت های تبلیغاتی و ارسال لینک های سایت خودشان در کامنت ها)

 74. Saeid گفته:

  سلام واقعا دمتون گرم واقعاااا من بودم شاید پاسخ نمیدادم به خیلی از این سؤالات دمتون گرم.
  من در زمینه مارجین و فیوچرز صرافی بایننس تحقیق میکنم و رسیدم به شما ، حالا نمیدونم این رو پاسخ بدین یا نه ولی خب سؤالمو میپرسم
  میخواستم بدونم که آیا لوریج یک نوع شرط بندیه یا نه؟!ینی مثلا صرافی میگه من n تومان روی اصل پولت به تو قرض میدم اگر سود کردی اصل پول و سود برای تو و اگر ضرر کردی لیکوییدت میکنم و حالا مثلا n مقدار از اصل پولت برای من؟
  و ازونور هم میگه در پوزیشن long هم اگر طبق تحلیلت پیش نرفتی باز لیکوییدت میکنم و پولت برا من؟
  یا خیر؟
  ممنون میشم پاسخ بدید ببخشید میدونم بحثتون در مورد فارکس بود کلا ولی خب فقط شما رو پیدا کردم ک با صبر و حوصله ، دقیق پاسخ میدین
  تشکر

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در اون سبک معاملات شما مثلا برای یک معامله ۱۰ دلار در نظر میگیرید و روی آن لوریج می گیرید اگر ضرر شما شد ۱۰ دلار که معامله بسته می شود و آن ۱۰ دلار ضرر می شود اگر هم سود شد که به حساب شما اضافه می شود.
   طبیعی هست که اگر لوریج بالا بگیرید و موجودی شما کم باشد به سرعت امکان ضرر کردن پیش می آید.
   باید مدیریت سرمایه اصولی بازارهای جهانی و بازارهای لوریج دار را بلد باشید.

 75. سعید گفته:

  استاد سلام
  من تازه میخام وارد فارکس شدم
  بروکر اف اس بی هستم
  یه موضوع برام پیش اومده که قابل درک نیست برام و ممنوم میشم برام توضیحش بدین
  من برا آشنایی با فارکس حساب خود را ۱۰۰دلار شارژ کردم و داخل متاتریدر ۴ بالانس اکانتم ۱۰۰۰۰هزار شارژ شد -اهرم ۱-۱۰۰
  الان نزدیک به یک ماهه دارم خرید و فروش میکنم و امروز بالانس من شده ۱۸۰۰۰ دلار
  الان سوال من اینه
  الان طبق فرمایش شما بروکر بمن ۱۰۰۰۰هزار دلار قرض داده
  حالا فرض کنیم من میخام از حسابم برداشت کنم
  و حساب بروکر رو صفر کنم
  یعنی من ۱۰۰۰۰ دلار رو بدم میتونم ۸۰۰۰هزار دلار باقیمانده رو برداشت بزنم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   حساب شما سنت است و موجودی به دلار نیست به سنت هست. لوریج عدد موجودی را تغییر نمی دهد. شما اگر ۱۰۰ دلار واریز کردید و به شما ۱۰۰۰۰ نمایش می دهد یعنی موجودی شما به دلار نیست و به سنت است پس سود و ضرر شما به سنت هست. ۸۰۰۰ سنت و در واقع ۸۰ دلار سود شما است.
   لطفا ابتدا مفاهیم پایه بازار را کامل یاد بگیرید و سپس اقدام به معامله در حساب ریل کنید.

 76. جواد گفته:

  سوال: اگر من ۱۰۰۰ دلار با اهرم ۱ داشته باشم و ۰.۰۱ لات معامله کنم آیا ارزش هر پیپ من برابر است با ارزش هر پیپ شخصی که ۱۰۰۰ دلار با اهرم ۱۰۰ دارد و او هم ۰.۰۱ لات معامله می کند؟

  منظور من اینه که در اهرم پایین عدد لات و نمیشه تا یه حدی زیاد کرد ولی در اهرم بالا این عدد قابلیت افزایش داره که همین باعث افزایش سود و زیان میشه آیا درست فهمیدم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   لوریج تاثیری در ارزش پیپ ندارد.
   اگر مدیریت سرمایه اصولی بازار را بلد باشید لوریج، لات، مارجین و … نباید چالش شما باشد.

 77. چکاوک گفته:

  سلام
  اکانت میکرو با سرمایه ۱۰۰ دلار و لورج ۱۰۰ ، و هر پوزیشن ۰.۰۱ باشد ، و هدفم اینه ۳ درصد سرمایه درگیر معامله باشد ، حد سود و حد ضرر در هر پوزیشن را جند پیپ بذارم که پرریسک نباشه ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   حد ضرر باید توسط استراتژی مشخص شود اگر استراتژی ندارید که حد ضرر مشخص، منطقی و دقیق داشته باشد پس قبل از هر کاری استراتژی خود را بهینه کنید یا تغییر دهید.

 78. Misha گفته:

  سلام وقتتون بخیر. کلیه بروکرها در مقابل اعتباری که میدهند هیچگونه سود بعد از معامله دریافت نمیکنن؟

 79. مجی گفته:

  سلام، من توی یه کانال تلگرامی رفتم که ادمین این کانال بعنوان یه تحلیلگر بازار ارز، توصیه هایی برای خرید و فروش در بازار ارز میکنه، البته با اهرم ۴۰۰ و میگه که فقط و فقط همون لحظه که گفتم بخرید و همون لحظه هم که گفتم بفروشید، همه هم میتونن به این کانال دعوت بشن. من هنوز اقدامی نکردم ولی تا اونجایی که میتونستم قیمت ها رو در لحظه ی پیشنهاد خرید و فروش کنترل کردم که به طرز غیر قابل باوری همه ی خرید ها در کف بازار و فروش ها در اوج بازار بود. حالا سوال من اینه که ایشون چه جوری پیش بینی میکنه و از اون مهمتر چه سودی از به اشتراک گذاشتن تحلیلش بصورت مجانی برای دیگران عایدش میشه. البته من خارج از کشور هستم .

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ما کانال را ندیدیم پس طبیعتا نه می شود گفت روش چیست نه می شود منفعت فرد را مشخص کرد.

 80. مینا گفته:

  با چندتا فرمول هم میشد این مطلب رو بهتر توضیح بفرمایین که اینقدر ابهام ایجاد نشه تو بخش نظرات. .. خیر سرمون همه تحصیلکرده ایم.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   ضریب اهرمی یک موضوع مفهومی است اول باید متوجه مفهوم بشوید و بعد درگیر حساب و کتابش بشوید. خیلی از افرادی که سابقه چند ساله در بازار هم دارند این مفهوم را نمی دانند که به سادگی می توانید ببینید.
   ضریب اهرمی خیلی مطلب و نکات دارد که حتما در اینستاگرام ما مطالب و آموزش ها را دنبال کنید.

 81. سهیل گفته:

  سلام ببخشید ی سوال دارم میگم به نظرتون آیا استفاده از لوریج و اهرم قمار و حرام نیست؟ چون صرافی ک پول نداره… نکنه از پول اونهایی ک چند برابر ضرر میکنن ب اینایی ک چند برابر سود میکنن میدن… خیلی ذهنم درگیر شده استاد میخوام ببینم حلاله یان؟ خداوکیلی جواب بدین ممنونم مچکر

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما وام قرض الحسنه دریافت می کنید بدون بهره از همین موسسات قرض الحسنه، حرام است؟

 82. هیوا گفته:

  سلام وقت بخیر من حساب سه هزار دلاری با لوریج یک به صد دمو دارم میزان حجم چقدر باید بزنم دو درصد از سرمایه حجم چه عددی بزنم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   دوست عزیزم شما هنوز مطالب پایه این بازار را مسلط نیستید و فقط بر اساس یکسری شنیده ها که باید ۲ درصد سرمایه باشد و … می خواهید مدیریت سرمایه کنید.
   حجم به حد ضرر و استراتژی شما حتی به جفت ارزی که معامله می کنید هم بستگی دارد و فقط بر اساس موجودی و درصد ریسک نیست.
   ضمنا لوریج اصلا اهمیت ندارد که چند است.

 83. رضا گفته:

  سلام واقعا ممنون از جواب به همه سوالات
  و یه سوال داشتم اگه بالانس من ده دلار باشه فرضا با لات یکصدم معامله کنم اگه اهرم رو ۳۰۰۰ هم باشه فرقی به حال من نمیکنه درسته؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   از نظر سود و ضرر فرقی نمی کنه ولی اهرم کم باشد اصلا نمی توانید با ۱۰ دلار معامله ای انجام دهید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   موجودی شما مهم نیست چه چیزی است این تبدیلات اتوماتیک انجام می شود در سیستم بروکر و فارکس. شما هر چیزی را می توانید بای و سل بزنید.

 84. عارف گفته:

  سلام
  چیزی که من توی کامنت ها دیدم اینه که:
  وقتی یکی میپرسه در مورد حرام حلال بودن اهرم، ادمین این بحث رو میاره که ربا نیست و سودی بابتش گرفته نمیشه
  و از پاسخ دادن به این سوال که آیا قمار هست یا نه، در میره
  وقتی شما یه معامله با اهرم باز میکنید، بروکر خودش رو طرف حساب شما قرار میده
  و در واقعیت توی بازار برای شما خرید یا فروشی انجام نمیده
  مثال اگر شما پیش بینی کنید قیمت یورو میره بالا و یورو بخرید و بعدا پیش بینی شما اشتباه در بیاد و قیمت یورو بیاد پایین، شما ضرر میکنید و بروکر سود چون اون خودش رو طرف حساب شما قرار داده و به شما یورو فروخته.
  پس این معاملات اهرمی عملا شرط بندی(قمار) هستند که مثلا تحلیل شما میگوید قیمت ارزی بالا خواهد رفت و در همان زمان بروکر پیش بینی کند قیمت آن ارز پایین خواهد شد، در آن زمان به شما اهرم خواهد داد
  پس به همین خاطر هست که میبینیم یه موقع بروکر فقط اهرم فروش میده یه موقع فقط اهرم خرید میده

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اولا وقتی اطلاعات ناقصی دارید و هنوز بازار و ساختار آن را درک نکردید نیازی نیست با اطمینان در مورد چیزی صحبت کنید.
   دوما حتما مطالعه کنید کمی در منابع اصلی و سایتهای مرجع مطالب را مطالعه کنید تا از روی توهم دانایی صحبت نکنید.
   سوما کدام بروکر موقع خرید و فروش و زمان خاص اهرم می دهد؟ بروکر همیشه اهرم را دارد و این جمله شما کاملا نشان دهنده این هست اطلاعات به شدت ناقص هست و کاملا دچار سو تفاهم هستید.
   چهارما کسی شما را مجبور به فعالبت در بازاری نکرده است اگر دوست ندارید فعالیت نکنید ولی اگر اطلاعات هم ندارید با اطمینان از چیزی صحبت نکنید.
   پنجما ما از چیزی فرار نکردیم شما با دانستن یک صفحه از یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای به نام بازارهای مالی فکر می کنید محور عالم هستید و خیلی اطلاعات دارید که اینطور نیست. از نطر علمی، شرعی و قانونی نه قمار هست نه مشکلی دارد حالا شما مختار هستید کار بکنید یا نکنید ولی قبلش حتما مطالعه کنید چندماهی معامله کنید یکم دور بزنید در بازار تا از توهم دانایی خارج شوید!

 85. حبیب گفته:

  با سلام و سپاس از بذل توجه شما به کامنتها ، تخصص و مشتری مداری خوبتان
  و اماچند سوال ،
  درفارکس هنگام ورود به یک معامله (باهرحجم یالوریجی) مقداری از بالانس در بخش مارجین بلوکه میشودتا معامله بسته شود
  سوال اول ، آیا این مبلغ همیشه به دلار نشان داده میشود ؟(به فرض اینکه ما دلار را بعنوان ارز معاملاتی تعیین کرده باشیم)؟
  سوال دوم، اگر استاپ لاس قرار نداده باشیم و معامله وارد ضرر شود،کل حساب بالانس ممکن است سوخت شود ، چرا؟ (درحالیکه فرض بر این است که فقط مقدار پول موجود در مارجین که جهت باز کردن معامله بلوکه شده سوخت شودو نه همه سرمایه و مارجین هم برای همین موضوع تعریف شده است)
  سوال سوم ، معمولا چه میزان پیپ جهت استاپ لاس پیشنهاد میشود(مثلا با یک دهم لات حجم)

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ممنون از لطف شما
   ۱. همه اعداد به دلار هستند بلوکه شدن به آن معنی کلاسیک نیست منظور این هست باید اون مقدار پول داشته باشید ولی در نهایت شما می توانید به اندازه تمام موجودی در ضرر باشید!
   ۲. تمام سرمایه از بین می رود و بلوکه شدن به آن معنی نیست که جدا یک گوشه می ماند.
   ۳. استاپ لاس باید توسط استراتژی شما تعیین شود عدد ثابت بزرگترین اشتباه معامله گر هست. حتما حتما اول آموزش ببینید، مفاهیم و اصطلاحات بازار را مسلط بشوید و بعد مدیریت سرمایه را آموزش ببینید تا این نوع سوالات برطرف شود.

 86. امین گفته:

  سلام حداکثر پولی که می توان وارد معامله کرد (وارد یک پوزیشن کرد) چنده؟برای مثال ۲۰ دلار دارم دارم از اهرم ۱۰۰ استفاده می کنم یعنی من می تونم در یک پوزیشن ۲۰۰۰ دلار ترید کنم ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما در معاملات لات یا حجم دارید که آن مشخص می کند چقدر معامله می کنید و ورود به معامله بر حسب دلار نیست که مثلا بگیم ما در این معامله با ۱۰ دلار پولمان وارد شویم.

 87. امید گفته:

  سلام میشه لورج رو اینطوری در نظر گرفت که به ازای حرکت مثلا ۱ درصد با لورج ۲۰ سود و زیانت ۲۰ برابره؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   میزان تغییرات در بازار فارکس درصد نیست و اصلا لوریج تاثیری در سود و زیان معامله ندارد.

   • فاطمه گفته:

    با سلام.چطور میگید لورج در میزان سود تاثیر نداره؟ من ۵۹ میلیون وارد فارکس کردم.هفته ای حدود ۱۰ میلیون به من میدن.با ضریب ۱:۴۰۰ کار می کنند.بهشون گفتم از ضریب ۱:۱ استفاده کنید گفتن اینطوری سود خیلی کم میشه.
    ممنون میشم این سوال جواب بدید.

 88. هادی گفته:

  سلام
  با ۱۰۰ دلار مثلا لوریج من باید ۱/۱۰۰ باشه تا بتونم یک معامله ۰/۰۱ لات رو باز کنم؟ممنون

 89. باران گفته:

  سلام عزیز.
  ۱. بهترین بروکری که معاملات مشتری ، رو دستکاری نکنه و باعث ضررش نشه کدوم بروکره؟
  ۲. کدوم بروکر به صورت مستقیم با خود فارکس در ارتباطه و سود و ۱ررش با سود و ضرر مشتری ، در یک راستاست و در تضاد نیس؟
  ۳. معامله رو جحم۰۱.۰۰ در فارکس یعنی چند دلار ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ۱. هیچ بروکر معتبر و رگوله ای معاملات و حساب را دستکاری نمی کند. ما با روبوفارکس کار می کنیم.
   ۲. همه بروکرها حساب های مستقیم و مارکت میکری دارند. شما باید حساب ECN یا نعادل آن را باز کنید که مستقیم کار کنید.
   ۳. حجم شما با مقدار جابجایی به پیپ معادل دلاری دارد حجم ۰.۰۱ اگر ۱۰ پیپ حرکت کند حدود ۱ دلار می شود.

 90. حسن گفته:

  سلام در معاملات فیوچرز سود یا زیان اهرم بهم تعلق نمیگیره و دقیقا به حالت spotعمل میکنه اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم

 91. مهران گفته:

  سلام ،فرض کنیم من با ۱ دلار وارد فارکس میشوم،و از لوریچ ۱۰۰ استفاده میکنم ،حساب من میشود ۱۰۰ دلار.سوالی ک دارم این است وقتی من وارد یک معامله میشوم و مثلا ۱ دلار سود کردم،این یک دلار متعلق ب من است؟یا سهم بروکر بابت لوریج کم میشود؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   حساب شما ۱۰۰ دلار نمی شود بلکه به اندازه ۱۰۰ دلار اعتبار دارید این دو موضوع خیلی تفاوت دارند و دقیقا مشکل ۹۹ درصد افراد بازار این هست که این دو موضوع را دقیق درک نکرده اند.
   شما هرچقدر سود و ضرر کنید برای خودتان هست اگر ۱ دلار دارید فقط می توانید حداکثر ۱ دلار ضرر کنید و اهرم تاثیری در آن ندارد.

 92. صادق گفته:

  سلام
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که،فرق بین اسپرد و کمیسیون چیه.
  حسابی مثل ای سی ان پرو، هم اسپرد میگیره هم کمیسیون

  ممنون میشم ازجوابتون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   حساب هایی که اسپردشان خیلی کم هست یک مقدار کمیسیون می گیرند مثل حساب های ای سی ان. حساب های معمولی فقط اسپرد دارند.

 93. سهیل گفته:

  سلام . یه سوال داشتم… کارمزد قسمت فیوچرز فقط برای کارمزد انتقال است و یا برای وامی که داده بهره هم می گیرد؟ و اگر میگیرد بعد از گذشت زمان بهره بیشتر می شود یا خیر؟

 94. رضا گفته:

  سلام یک سوال در فارکس معامله طلا ونفت درواقعیت انجام میشه یا فقط پیش بینی نوسانات است

 95. رضا گفته:

  ببخشی فارکس برپایهcfdویعنی درواقع اصلا ارزی خریداری نمیشه وفقط اختلاف قیمت معامله میشه؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   طلا، نفت و سهام CFD هستند. اگر بروکر شما معتبر باشد و حساب ECN داشته باشد معاملات ارز انجام می شود.

 96. رضا گفته:

  یعنی چون ما براساس cfdمعامله میکنیم اساسا ارزی یا کالایی جابه جا نمیشه وفقط معامله اختلاف قیمت هاست؟

 97. روح الله گفته:

  با سلام.ببخشید سوالی داشتم مبنی بر اینکه آیا اگر ما در فارکس خرید و فروش ارز را انجام میدهیم به این معنی است که مثلا در جفت ارز GBPJPY اگر دستور خرید را صادر کنیم یعنی واقعا پوند انگلیس را میخریم و ین ژاپن را میفروشیم؟
  اگر اینطور است ین ژاپن که از قبل نداشتیم که حالا بفروشیم چون دارایی موجودی ما برحسب دلار است.این را توضیح بفرمایید ممنون میشم.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما پوند می خرید در مقابل ین ژاپن. یعنی ارزش پوند در مقابل ین.
   همزمان که نمیشه هم بخرید هم بفروشید.

   وقتی سل می زنید ین می خرید در مقابل پوند.

   • jafaryaghobi60 گفته:

    آیا صحیح است که معاملات فارکس حرام است.چونکه ارزی خرید و فروش نمیشود بلکه براساس اختلاف ارزش دو ارز نسبت بهم شرط بندی میشود.آیا صحیح است.ممنون میشم راهنمایی کامل بفرمایید.چون بدجور یذهن من رو درگیر کرده است.

    • آکادمی سرمایه گفته:

     خیر صحیح نیست
     بستگی به بروکر و نوع حساب دارد که معاملات واقعا انجام بشود یا خیر

   • jafaryaghobi60 گفته:

    یعنی واقعآ خرید انجام میشه؟و اینکه حالا که خرید صورت گرفت نحوه فروش به چه شکل هست؟ و اینکه گفته شده که معاملات فارکس حرام است زیرا درواقع ارزی خرید و فروش نمیشود بلکه براساس اختلاف قیمت دو ارز نسبت بهم شرط بندی میشود.آیا این مطالب صحت دارد؟ممنون از راهنمایی شما.

     • روح الله گفته:

      بروکری که من باهاش کار میکنم فیبوگروپ هستش با حساب NDD آیا بروکر و نوع حساب برای صحت معاملات مناسب است یا احتمال اینکه حرام باشد هس؟ممنون میشم این سوال بنده را نیز بیجواب نگذارید.بسیار سپاسگزارم.

     • آکادمی سرمایه گفته:

      معمولا در بین بروکرها حساب های ECN و معادل آن مستقیم وصل هستند. بروکر فیبو را شخصا تست نکردیم

 98. ذدیی گفته:

  بنده با ۱۰۰۰دلار و اهرم ۱/۱۰۰و حجم معاملات ۰٫۰۱ با ۱۰پیپ سود ۰٫۱ دلار سود یا زیان دارم ؟درسته؟ و با حجم ۰/۱ هر ده تا پیپ من یک دلار سود داره …درسته؟و با حجم ۱ در هر معامله هر ۱۰ پیپ من ۱۰دلار سود یا زیانه…اوکی؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام سود و ضرر ارتباطی با موجودی و لوریج ندارد.
   فقط بستگی به لات یا حجم دارد. با حجم ۱ لات هر پیپ حدودا ۱۰ دلار، حجم ۰.۱ لات هر پیپ ۱ دلار و حجم ۰.۰۱ لات هر پیپ ۰.۱ دلار است.

 99. soornay گفته:

  سلام وقت بخیر چقدر زحمت میکشید خداقوت دوتا سوال داشتم اولی اینه که آیا در قراردادcfdارزی خرید و فروش میشود؟ مثلا دلار به ین وقتی میزنیم بای آیا واقعا دلار رو خریدیم؟ و آیا این موضوع ربطی به بروکر مورد نظر دارد؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   قرارداد CFD معمولا برای سهام، طلا، نفت و … هست که در واقع کالای فیزیکی معامله نمی شود.
   بستگی به بروکر و حساب شما دارد که آیا واقعا خرید و فروش انجام می شود یا خیر

 100. محمد گفته:

  سلام,چیزی که رهبر درباره فارکس گفته اند برای شرعی بودن معاملات یکی بدون بهره بودن اهرم است که مشکلی نیست و در فارکس بهره ای نمیگیرم و دومین شرطش اینه که معاملات بر اساس خرید و فروش واقعیه باشد و فقط بر اساس پیش بینی قیمت نباشد.با توجه به معاملات cfdاین مورد دوم مشکلی نیست؟

   • جواد گفته:

    اینجور که من از کامنت ها فهمیدم، برای این که گرفتار اون مسائل شرعی اش نشیم باید:
    ۱- بروکر معتبر انتخاب کنیم
    ۲- حسابمون اسلامی باشه تا سواپ بهمون تعلق میگیره
    ۳- فقط جفت ارز معامله کنیم (چون طلا و نفت قراردادهای cfd هستند)
    ۴- حسابمون ecn باشه (تا به بازار های جهانی وصل باشیم)
    درست گفتم یا مورد دیگه ای هم هست؟

   • محمد گفته:

    حالا حرامه؟ما توی ایرانم معاملات شبیهشو داریم و فقز فرقش اینه که جنس واقعی تحویل میدن و میگیرن ولی توی فیوچرز پرداخت نقدیه,غیر از اینه؟

    • آکادمی سرمایه گفته:

     در فیوچرز چیزی تحویل نمی شود و فقط اختلاف قیمت زمان خرید و فروش سود و ضرر را مشخص می کند و به دیدگاه شما بستگی دارد که کار بکنید یا خیر.

 101. علیرضا گفته:

  سلام وقت بخیر
  سوالم در مورد صرافی بایننس هست خواستم ببینم قسمت فیوچرز مشکل شرعی دارد یا نه ؟؟
  آیا فقط کارمزد پرداخت میکنیم یا سود به صرافی میدهیم ؟

  طبق این نظر رهبری
  حکم شرعی «لوریج» چیست؟
  نام مرجع تقلید:مقام معظم رهبری
  پاسخ:

  با عرض سلام و ادب؛

  اگر این اعتبار به عنوان قرض پرداخت شود، چون همراه با سود بازپس گرفته میشود ربا و حرام است اما اگر مبلغ اضافه به عنوان کارمزد و در قبال خدمات ارائه شده و در حد متعارف باشد، اشکالی ندارد. ضمنا اگر اعطای اعتبار در ضمن عقد شرعی دیگری ( مثل مشارکت اعتبار دهنده با گیرنده اعتبار در تجارت ) باشد اشکالی ندارد. [۱]

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در صرافی ارز دیجیتال بابت اهرم سود می گیرند معمولا ساعتی هم سود می گیرند.

   • آرش گفته:

    سلام و خسته نباشید.
    اینطور که من از خوندن نظرات متوجه شدم، اگر بابت اهرم سودی دریافت نشه، اهرم شرعی هست. حالا صرافی های ارز دیجیتال همه بابت اهرم سود میگیرن؟
    اسم این سود چیه چون من چیزی ندیدم در این مورد؟
    و اینکه چون در فبوچرز فقط قرارداد داریم پس مشکل شرعی داره؟
    ممنون میشم پاسخ بدید.

    • آکادمی سرمایه گفته:

     سلام
     در صرافی ارز دیجیتال بابت اهرم سود می گیرند و معمولا ساعتی هم سود را محاسبه می کنند.

     • محمد گفته:

      سلام,چیزی که بنده اطلاع دارم در صرافی ها در قسمت فیوچرز بابت اهرم سودی دریافت نمیکنند,ولی در قسمت مارجین دریافت میکنن و خب میشه که فیوچرز کار کرد فقط با اسپات
      و درباره ی حکم شرعی معاملات فیوچرز,نمیتونه قاطعانه بگم ولی خب این روش معاملات در بازار آتی ایران هم داریم و تفاوتش در اینه که در ایران تسویه فیزیکی صورت میگیره و حتی اگر اشتباه نکنم گاهی نقدی ولی در ارز های دیجیتال به صورت نقدی

     • آکادمی سرمایه گفته:

      سلام
      در صرافی ارز دیجیتال بابت اهرم سود می گیرند و معمولا ساعتی هم حساب می کنند

 102. ابوحمزه گفته:

  سلام
  من از دوستم شنیدم وقتی اعتبار قرض میگیریم از کارگزاری در فارکس اگه معامله کردیم و سود کردیم باید مقداری از سودمون رو به کارگزاری بدیم
  سوالم اینه اگه ضرر کنیم چی؟
  بازم‌باید سود بدیم؟
  توی سایتتون نوشته بود حساب شما ۱۰۰ دلار نمی شود بلکه به اندازه ۱۰۰ دلار اعتبار دارید این دو موضوع خیلی تفاوت دارند و دقیقا مشکل ۹۹ درصد افراد بازار این هست که این دو موضوع را دقیق درک نکرده اند.
  شما هرچقدر سود و ضرر کنید برای خودتان هست اگر ۱ دلار دارید فقط می توانید حداکثر ۱ دلار ضرر کنید و اهرم تاثیری در آن ندارد
  پس یعنی اگه ضرر کنیم لازم نیس سودی به کارگزاری بدیم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما هر عددی سود و ضرر می کنید برای خودتان هست. اعتبار بروکر به صورت قرضی هست و سودی دریافت نمی کند.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   وقتی مارجین لول اکانت شما به سطح stop out و margin call برسد. این سطوح در مشخصات حساب شما در بروکر نوشته شده است مثلا stop out = 100%

 103. محمد رضا قارزی گفته:

  سلام خواهشمندیم راهنمایی کنید بروکر های فارکس و ارز دیجیتال ایا با اینترنت ملی یا همین سرور ایرانی که میخواد جایگزین اینترنت جهانی بشه پشتیبانی میکنه یا تمام بازار های
  جهانی قطع میشه
  لطفا لطفا یه جوابی بدین که ما راهی واسه چاره داشته باشیم

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اولا بازارهای مالی اصلا جزو طرح نیست و اینترنت ملی به اون معنا نیست. دوما حتما راهکاری وجود دارد که اگر به فرض محال و ۱درصد کل اینترنت قطع شد خدمتتان می گوییم.

 104. ALI گفته:

  سلام میخواستم بدونم چی باعث میشه وقتی پوزیشن بای یا سل میگیریم خط پوزیشن بالاتر یا پایین تر میوفته و ما چندین پیپ زیر خط ستاپ میوفتیم

 105. خلیل گفته:

  سلام.وقت بخیر.من درباره اعتبار دادن بروکرها سوال داشتم که بروکرها چرا به ما اعتبار میدن وقتی میتونن خودشون با اون پول کار کنند و سود کنن ؟اصن اعتباری ک میدن واقعی هست یا صرفا یه عدده ک برا ما به نمایش میزارن و معامله ای در اون حجم اصن صورت نمیگیره؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   بانک یا موسسات قرض الحسنه چرا به ما وام میدن وقتی خودشان میتونن با اون پول کار کنن و سود کنند؟
   بروکر معتیر اعتبار می دهد و معاملات در بازار انجام می شود و در کنار معاملات دارد از شما کارمزد و کمیسیون و اسپرد میگیرد و شما حداکثر به اندازه موجودی خودتان می توانید ضرر کنید نه بیشتر نه هیچ وقت بروکر ضرر نمی کند.

   • حمیدرضا علیزاده گفته:

    ببینید دوست من لوریج بیشتر یعنی اجازه دادن به فرد برای باز کردن معاملات بیشتر واین هم یعنی بروکر از تعداد بیشتر معاملات کارمزد بیشتری نصیبش میشه

 106. سینا گفته:

  سلام خسته نباشید
  پس یعنی من باید با هر سرمایه ای که دارم . موقع ثبت نام بیشترین لورج رو انتخواب کنم .و با انتخولب لات مناسب معاملم رو مدیریت کنم؟

 107. مجید گفته:

  سلام
  یه سوال راجع به باز کردن معاملات و حساب دمو داشتم من یه حساب ۴۰۰ دلاری با اهرم ۱.۲۵ ساختم ولی بهم اجازه باز کردن بیش از ۳ معامله همزمان رو نمیده میخواستم بدونم به خاطر محدودیت حساب دمو هست یا به خاطر اهرمی که انتخاب کردم.حجم معاملاتمم زیر ۰.۰۵ هست

 108. Amir گفته:

  سلام خسته نباشید
  آیا لوریج یا همون اهرم در معاملات از نظر شرعی مشکلی دارد؟

  مثلا اهرم های صرافی های ارز دیجیتال

 109. نیما گفته:

  با درود
  شما جایی تو متن فرمودین با چند اشتباه، اکانت ممکنه صفر بشه. پرسش من اینه اگه ما به پایین ترین قیمت ارز بخریم و بعد از خرید، قیمت پایین تر بیاید ولی ما نفروشیم ولی بعد از چند روز قیمت بالا برود آیا در این صورت پول ما سرجاش هست؟ سپاس

  • آکادمی سرمایه گفته:

   این بازار اهرم روی کل حساب ارائه می شود اگر در حجم ورودی اشتباه کنید نمی توانید تا ابد منتظر باشید که دوباره قیمت برگرده ممکنه در همان پایین رفتن کل موجودی شما صفر بشود بازار بورس نیست که شما نگهداری کنید تا یک روزی بالاخره سود بده

 110. 1400 گفته:

  سلام
  بسیار بسیار ممنون از مطالب و راهنمایی های خوبتون.
  یه سوال:حساب ecn بروکر آمارکتس به صورت مستقیم وصل میشه.منظورم همون بحث شرعی هست.
  بازم ممنون.جنابعالی انسان بسیار محترمی هستید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   با این بروکر شخصا کار نکردیم ولی عموما بروکرهای که رگولاتوری و اعتبار قوی دارند حساب های ecn متصل هست

   • ماهان گفته:

    سلام
    ایا درصرافی برای اهرم سود میگیرن ؟یعنی اگه سود بگیرن حکم ربا رو داره و از نظر شرعی اشکال داره؟؟
    اگه اشکال داره اهرم یک ببنیدیم چی؟

    و اینکه شما گفتین در فارکس میزان سود و ضرر به درجه اهرم ربطی نداره و تعداد لات ها بیشتر میشه
    میشه بگید در صرافی چچجوریه ؟یعنی چ فرقی داره اونی که ۱۰۰دلار میزاره اهرم ۱۰میبنده با اونی که ۱۰۰۰دلار نیزاره اهرم یک ،سود و زیان که یکیه

    • آکادمی سرمایه گفته:

     سلام
     در صرافی اگر چند ساعت معامله باز بماند سود دریافت می کنند. (فاندینگ ریت) هرچه میزان قرضی که گرفتید بیشتر در نتیجه بهره بیشتر دریافت میشه. از نظر بقیه موارد دیگه مسایل شخصی هست و خودتان باید بررسی کنید.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   چیزی بنام فیوچرز ۱۰ نداریم، سوآپ هم کلا یه چیز دیگه هست.
   لوریج فارکس همان لوریج فیوچرز در ارز دیجیتال است با این تفاوت که در فارکس روی کل حساب اعمال میشه در ارز دیجیتال روی بخشی از پول و روی هر معامله می توانید تنظیم کنید

 111. 1400 گفته:

  سلام
  من با آمارکتس کارمیکنم میشه لطفا یه بروکر با رگوله و اعتبار بالا معرفی کنید.
  ممنونم

 112. زمان گفته:

  ابتدا تشکر می کنم که با حوصله پاسخ همه دوستان رو میدین:
  بنده چند ماهی هست که با دمو کار می کنم و اعتراف می کنم که کال هم شدم.سر عدم مدیریت سرمایه و نذاشتن حد ضرر
  بنده کلیه کامنت هاو پاسخ های شما رو خوندم.
  ببینید روش اخیر بنده درست هست جهت ورد به معامله»
  –ابتدا میزان ریسکم رو مشخص می کنم. مثلا ۲ درصد،
  –براساس این میزان ریسک، استاپ لاسم رو براساس پیپ بدست میارم. مثلا ۳۰ پیپ
  –و براساس این میزان پیپ، حجم معامله ام رو تعیین می کنم. همین
  –کاری هم به مارجین، لوریج و باقی داستان ندارم،
  اگر معامله خلاف انتظارم حرکت کرد فقط ۲ درصد ضرر کرده ام.

  ممنون

 113. مهدی پارسا گفته:

  سلام ممنون از مطلب مفید شما
  سوالم اینه ،اگه برای حساب هزار دلاری ۰٫۲ لات معامله باز میکنیم ،پس برای حساب ده هزار دلاری ۲ دلار میتونم معامله باز کنیم و همینطور در حسابهای بالاتر مبالغ به همین صورت بیشتر میشه ؟؟یا اینکه مبلغ مورد معامله فرمول مخصوصی داره ؟

  درکل سوالم اینه تفاوت مدیریت سرمایه در حسابهای کوچک با حسابهای با سرمایه بالا متفاوت هست یا خیر ؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   با مدیریت ریسک و سرمایه باید حساب کنید چند لات باز کنید شما ممکنه بیشتر هم بتونید باز کنید ولی نباید انجام بدید باید با مدیریت ریسک و سرمایه هر معامله را حساب کنید

 114. احمد گفته:

  با سلام، بندهی یکسالی هستش در دمو کارگزاری روبوفارکس کار می کنم. بعد از مدتی متوجه شدم که تاخیر در ثبت معامله و حتی لغزش در معامله هستش یعنی اگر من در یک قیمت قصد ورود آنی به بازار رو دارم قیمت با مقداری اختلاف ثبت می شود. آیا شما هم همچنین مواردی در روبوفارکس دارید و این موارد نرمال هستش. حتی برخی از مواقع اختلاف ۵ و بالاتر رو هم داشتم. گاهی برای برخی از کارها فیلتر شکن استفاده می کنم و خاموش می کنم آیا ممکن است تاثیر فیلتر شکن حتی بعد از خاموش کردنش باشد؟؟ چون قصد ورود به بازار فارکس رو دارم برام خیلی مهمه کارگزاری و سرعت عملش درست باشد. ممنون از صبر شما.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   اینکه شما معامله ثبت می کنید هرچقدر اسپرد جفت ارز باشد با همان اختلاف معامله باز می شود برای همین همیشه اول معامله منفی هستید.

 115. شهریار گفته:

  با سلام و عرض ادب
  آیا لوریج تو ارز دیجیتال مشابه فارکسه ؟ یعنی صرافی مث بروکر هیچ سودی دریافت نمیکنه ؟ از جهت مسائل شرعیش عرض میکنم
  ممنون میشم توضیح بفرمایید . باسپاس

 116. احسان گفته:

  سلام ببخشید خواستم بدونم بروکر آمارکتس آیا معتبر هست؟ من ۱ ساله با آمارکتس کار میکنم خواستم برم بروکر ویندزور اما پشتیبانی فارسی آمارکتس خیلی خوبه آیا پیشینه این بروکر هم به همین خوبی هست؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 117. علی گفته:

  سلام خدمت عزیزان من نازه وارد هستم و درمورد این اهرم سوالم اینه ک اگه بزارم رو ۱:۱ درست مبشه از نظر اسلامی ؟ چون گزینه حذف اهرم نداره بروکر iron fx یا اگه کاره دیگه ای باید انجام بدم لطف کنید بگید . و اینکه گویا بایدب ecn خم وصل باشه . اینم لطف کنید بگید . تشکر

 118. نیما گفته:

  با سلام.ببخشید من یه سوال دارم.اگه بخوام سفارش شرت با اهرم یک باز کنم میزان کارمزد یا فاندینگ ریت بر چه اساسی گرفته میشه؟و ایا فی معامله روزانه کم میشه یا فقط بک بار موقع خرید و فروش گرفته میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 119. majid گفته:

  سلام خسته نباشید. توی روبو فارکس میخام ۳۰۰ دلار باز کنم و حساب prime رو بزنم لوریج اگه لوریج ۱:۳۰۰ بزنم حداکثر حجمی که میتونم وارد شک چقدره ؟ ممنون میشم پاسخ بدید!

 120. نجمه گفته:

  با سلام. من یک سوال دارم در مورد سود معاملات و سود بروکر (از لحاظ شرعی)
  آیا این استدلال من صحیح است؟
  من تاجر هستم و از دوستم صد میلیون برای معاملاتم قرض می کنم.(توجه کنید که قرض هست و او در سود یا ضرر شریک نیست). من در معامله ضرر می کنم و دوستم پس از شکایت ۱۰۰ میلیون را از بقیه اموال من پس میگیرد. (با اجازه دادگاه البته) و اگر سودی هم کنم تمام سود رو بر میدارم و اصل پول را به او برمیگردانم.
  ایا در لوریج (که کارگزاری به ما برای معامله اعتبار بیشتر از پولمان می دهد) هر چقدر که سود کنیم به صورت درصدی از سود بر میدارد؟ یا فقط کارمزد را بر میدارد و پس از اتمام معامله نیز اصل پول به انها بر می گردد؟ آیا در سود ما شریک است (بر اساس میزان اعتباری که داده).
  تا انجا که متوجه شدم در ضرر شریک نیست و اگر ضرر کنیم از اصل پول بر میدارد. اما آیا در سود نیز شریک نیست؟
  اگر در سود نیز شریک نباشد که خب ماهیت قرض داره و اگر فقط در سود شریک باشه ربا است.
  من مطالب بسیار زیادی خوانده ام و قابل ذکر است که نظر مراجع برایم قانع کننده نیست.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   کارگزار از قرض سودی نمی گیرد. هر سود و ضرری مال خود شما هست و شما اندازه کل پولتان می توانید حداکثر ضرر کنید و هیچوقت بدهکار نمی شوید.

 121. امین گفته:

  سلام میخواستم بدونم سودی که صرافی های ارز دیجیتال در معاملات اهرمی میگیرند معمولا چند درصد هست؟ چون فک میکنم اگه این سود زیاد باشه مشکل شرعی پیدا میکنه و این که این لیکویید شدن و از دست دادن سرمایه از نظر شرعی مشکل دار نیست؟ یه جورایی قمار محسوب نمیشه؟

 122. مهدی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من همه کامنت ها رو خوندم و قصد دارم مدت زمان زیادی رو صرف آموزش کنم
  میشه لطف کنید و منابع جامعی رو برای مباحث فارکس به خصوص مدیریت سرمایه معرفی بفرمایید
  با سپاس

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   منابع جامعی نیست که به صورت یکجا همه رو فرا بگیرید مگر در یک دوره جامع شرکت کنید که پشتیبانی هم داشته باشد وگرنه دوره و ویدیو و کتاب بدون پشتیبانی و مربی هیچ فایده ای ندارد و چندین و چند برابر باید وقت و هزینه بدید.

 123. حصین گفته:

  سلام.ببخشید اگه لوریج توی سود هیچ تاثیری نداره پس فقط مزیتش اینه که ما میتونیم بیش تر معامله باز کنیم؟اگه اینجوریه ریسک نمیکنیم ک کل دارایی مون با چن پیپ صفر بشه!!!بجاش روزی یه معامله باز میکنیم ک اگ توی ضرر هم بریم با چن دلار معاملمونو ببندیم
  ی سوال دیگ.اگ ب فرض مثال با حجم ۰۰۱/ لات لوریج ۱۰۰۰ بدیم و توی یک معامله ۴۰۰ دلار سود کنیم در اصل ما چقدر میتونیم برداشت کنیم؟ینی چهار دلار؟؟؟پس اون ۳۹۶ دلار چی؟فقط میشه باهاش معامله باز کرد؟؟لطفا جواب بدین ممنون میشم

 124. monaemamifar4 گفته:

  سلام ببخشید بونوسهایی که بروکرها میدن خوب بگیریم؟ مثلا بروکر می گه بونوس ۱۰۰ درصد میده بعد ۸۰ تا معامله مثبت قابل برداشت …. اگه جواب بدید ممنون میشم… اگه به استراژی تو فارکس برسیو که سود مستمر بده فایده داره؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   بونوس چیز خاصی نیست ضرر نداره بگیرید.
   سوال شما جوابش مشخصه، چرا یک چیز که سود مستمر بده باید بد باشه؟ قطعا خوبه

 125. رضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  در قسمت معاملات مارجین در کوینکس اگر قرض بگیریم به آن سود تعلق میگیرد آیا این معاملات حرام است؟ ممنون میشم جواب بدید

 126. ali گفته:

  با سلام
  در یک حساب ۱۰۰ دلاری با لوریج ۵۰ در صورت باز کردن ۰.۰۱ لات معامله روی یورو / دلار
  حد ضرر را چگونه تعیین کنیم؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   حد ضرر را باید استراتژی معاملاتی شما تعیین کند چیز کلی نیست که همیشه یک جور بزارید

 127. علی گفته:

  اگر در صورت انجام معامله ۰.۰۱ لات روی یورو/دلار به ازای هر یک پیپ، <> سود یا ضرر کنیم
  با اهرم ۵۰ این مقدار سود یا ضرر چقدر میشود؟

 128. ali گفته:

  علی گفته: دیدگاه شما در انتظار تایید است.
  اگر در صورت انجام معامله ۰.۰۱ لات روی یورو/دلار به ازای هر یک پیپ، ۰.۱ دلار سود یا ضرر کنیم
  با اهرم ۵۰ این مقدار سود یا ضرر چقدر میشود؟

 129. فرهاد گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من با یه حساب ۱۰۰۰ دلاری میخام تو سایت آلپاری شروع به فعالیت کنم حسابی که قبلا باز کردم ۵۰ دلار بود و بصورت پیش فرض لوریج ۱:۵۰۰ برای من در نظر گرفته بود خود بروکر.
  حالا بنظر شما بصورتی که من میخوام رو هر معامله ۱ درصد ریسک کنم. برای این ۱۰۰۰ دلار لوریج رو روی چند بزارم معقوله.
  حداقلش میشه چقدر باشه. لطفا یه میزان معقولی که اگه خودتون بودید میزاشتید به من بگید که قرار بدم

 130. علی گفته:

  با سلام
  عذر خواهی میکنم در نرم افزار متاتریدر چرا خطوط حد سود و زیان در سفارش نوع pending order روی چارت مربوطه برای بنده نمایش داده نمیشود؟
  با باز و بسته کردن نرم افزار و رفرش نیز مشکل حل نشد.
  از منوی Tools، گزینه Options رو کلیک و در تب Charts تیک Show trade levels رو زدم
  سئوال بنده این هست که مثلا روی چارت یورو دلار برام لول ها نمایش نمیده ولی روی چارت پورو پوند مشکلی نداره و نمایش میده
  ایراد کار از کجاست ؟
  سپاسگزارم بابت پاسخ

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   نرم افزار متاتریدر را کامل به همراه همه پوشه و اطلاعات پاک کنید و مجدد نصب کنید

 131. Mojib گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید ، خیلی ممنون بابت مقاله عالی و توضیحات فوق العاده .
  خدا خیرتون بده .
  خواستم بدونم دلیل اینکه در حساب دمو با ۱۰۰۰ دلار موجودی نمیتونم ۱ لات پوزیشن بگیرم چیه ؟!

 132. جواد گفته:

  ببخشید پوزیشن های فروش از نظر شرعی مشکلی نداره؟ کلا این پوزیشن sell برای من یک مقدار گنگه. مقاله ای در سایت هست که این مورد رو توضیح داده باشه؟

 133. جواد گفته:

  این جور که من از کامنت ها فهمیدم، شما روی بحث مدیریت سرمایه تاکید بسیار بالایی دارید. شما خودتون دوره ای برای آموزش اصولی مدیریت سرمایه در بازار فارکس دارید؟

 134. علی گفته:

  با سلام
  آیا سهام شرکت هایی مثل گوگل ، یاهو ، تویوتا و سونی و … همان بازار سی اف دی هستند
  و آیا می توان روی آنها نیز مثل جفت ارزها وارد پوزیشن شد
  و سئوال سوم: گپ های قیمتی بزرگی روی برخی از این نمادها تشکیل شده مثل اپل در تایم هفتگی . دلیل آن چیست ؟ چگونه در عرض یک هفته بیش از ۳۰۰۰ پیپ ریزش بوجود آمده
  سئوال چهارم : شما پیشنهاد میکنید که روی اینگونه نمادها وارد شویم

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   ۱. بله
   ۳. دلایل خیلی مختلفی می تواند داشته باشد مثلا یک خبر کرونا میتونه ریزش ایجاد کنه
   ۴. بستگی به استراتژی سما و مهارت شما دارد که روی چه آیتم هایی ترید کنید

 135. عماد گفته:

  سلام. ممنون از این که با حوصله به سوالات جواب میدید. من در یک سایتی ی تعریفی خوندم از پوزیشن های شورت. این بود: «در معاملات فروش عادی (short) ما تنها می‌توانیم دارایی را بفروشیم که مالک آن باشیم. اما در بازارهای مالی مدرن به دلیل نوسانات زیاد بازار و قدرت نقد شوندگی بالای دارایی‌ها، کارگزارها (Brokers) به مشتریان خود این اجازه را می‌دهند تا سهام، ارز، کالا یا ارز دیجیتال را از کارگزاری قرض بگیرند و در پایان روز یا قرارداد دوباره آن دارایی را خریداری و به کارگزار تحویل دهند. به طور مثال شما سهام ABC را در سبد دارایی خود ندارید، ولی کارگزاری به شما این اجازه را می‌دهد که از او قرض بگیرید و در پایان روز دوباره سهام مورد نظر را به کارگزار پس دهید»
  درسته این تعریف؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام بله کلیت موضوع همین مورد هست و مکانیزم های اجرایی در بازارهای مختلف متفاوت هست

 136. امیر گفته:

  تا جایی که من دیدم تمام بروکرهای فارکس ماکسیموم لاتجی که ارائه میدن ۵۰ تاس، میخواستم ببینم این مقدار نهاییه یا با مذاکره با بروکر و تحت شرایطی قابل افزایشه؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   خیلی از بروکر ها در یک معامله محدودیت ۱۰۰ لات دارند، شما می توانید همزمان چندتا ۱۰۰ لات باز کنید

 137. منوچهر گفته:

  سلام ببخشید اینطور که من فکر میکنم اصلا نیاز به لوریج نیست و هر کرد صود بیشتری میخاد حجم معاملشا بالا ببره . البته نسبت به سرمایه ای که داره .

 138. علی گفته:

  با سلام و خدا قوت
  کمتر سایتی دیدم که ادمین به این شکل پاسخگوی سئوالات باشه و این نشان از روحیه خیر خواهانه شماست. بهتون تبریک میگم و از خدا براتون طلب موفقیت بیشتر دارم. به سهم خودم نیز ازتون تشکر میکنم.

 139. جواد گفته:

  سلام. اگر بالانس حساب من ۱۰۰ دلار باشه و لوریج رو روی ۱:۱۰۰ تنظیم کنم، حداکثر میتونم ۰٫۱ لات حجم باز کنم. درسته؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   هیچوقت در فارکس و بازار حداکثر حجم مهم نیست و اهمیتی ندارد، حجم شما باید با توجه به مدیریت ریسک و سرمایه اصولی بازار باشد نه چیز دیگری!

 140. علی گفته:

  سلام و عرض ادب

  اگه تو ارزهای دیجیتال از اهرم ۱ استفاده کنم سود زیان من مثل اسپات حساب میشه؟

  با تشکر⚘

 141. بنیامین گفته:

  سلام مرسی از اطلاعات مفیدی که زحمت میکشید میذارید اما متوجه نشدم که اگر بخوایم در محیط متاتریدر , یک معامله اهرمی انجام دهیم , چطور ی و با چه ابزاری مرحله به مرحله انجام میشود؟؟؟؟؟؟؟ مرسی

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در فارکس اهرم همیشه روی کل حساب اعمال می شود و در هر معامله تنظیم نمی شود

 142. علی گفته:

  با سلام
  چرا با اینکه بازار ارز دیجیتال ۷ روز هفته معامله میشوند ولی در متاتریدر روزای شنبه و یکشنبه چارت ها متوقف میشند و امکان معامله کردن وجود ندارد ؟
  سپاس از شما بابت وقتی که صرف میکنید🌼😊💖

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در بروکر شما روزهای شنبه و یکشنبه ارائه نمی شود و در اکثر بروکرها هر روز قابل معامله هست

 143. علی گفته:

  امکان داره مقداری در مورد سبک RTM توضیح بفرمائید و اینکه لطفا بهترین منبع برای آموزش این سبک معرفی بفرمائید
  سپاس بابت وقتی که صرف میکنید

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سبک RTM یک از سبک های پرایس اکشن عرضه و تقاضا و هدفش خوانش بازار و مارکت هست و طبیعتا خود مطالب آقای ایف معتبرترین هستند.

 144. poori گفته:

  درود و عرض ادب
  اول بگم من صفر صفرم حتی زیر صفر
  در یه ترید با یک لات چند درصد باید سود کرد که یه لات اضافه بشه چون گاهی با ۱۰ لات یه ترید را باز کردم بعد از ۱۰% سود ترید را بستم و فقط یه لات اضافه شد

 145. داود گفته:

  سلام خسته نباشید و ممنون بخاطر جوابای با صبر و حوصله تون…یه سوال
  من ۱۰۰۰ دلار تو حسابم هست مدیریت سرمایه به من میگه مثلا نهایتا ۱ درصد کل سرمایه مو ببرم تو ضرر که میشه ۱۰ دلار….استاپ لاس من توی تحلیل ۱۰ پیپ هست
  حالا من میتونم بگم با لوریج کاری ندارم و اینطوری عمل کنم
  فقط همون ۱۰ دلارو بیارم تو معامله….حجم رو قرار بدم ۰.۱ لات که با ۱۰ پیپ ضرر همین ۱۰ دلارو از دست بدم
  یا این عملی نیست و حتما باید لوریج تعریف کنم تا بتونم همچین پوزیشنی بگیرم؟

 146. علی گفته:

  با سلام خدمت ادمین مهربان😊
  میخواستم عرض کنم برای محاسبه مقدار مارجین مورد نیاز برای معاملات جفت ارز خب یکسری سایت ها هستند که برنامه ماشین حساب دارند و مشکلی نیست . ولی این سایت ها محاسبه مارجین روی cfd ها را پوشش نمیدهند . ممنون میشم برای این مساله راهنمایی بفرمائید . مثلا مارجین مورد نیاز برای ۰.۱ لات روی مس یا نقره را چطور باید محاسبه کرد؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   چون به صورت CFD هستند نوع قرارداد در هر بروکر ممکن است متفاوت باشد و باید از ماشین حساب خود بروکر استفاده شود یا جزئیات قرارداد و حجم را در سایت بروکر مشاهده کنید

 147. www.rezaabasportbz041 گفته:

  سلام.وقت بخیر.واقعا دارم کیف میکنم که هیچ کاربریرو بی جواب نذاشتین.واین نشان دهنده شخصیت بالای شماست..
  سوالم این بود که سرمایه ۳۰۰دلاری و لوریج ۱۰۰۰و لات ۰.۰۱دارم ولی تا بحال وارد معامله نشدم.خواستم بدونم باهر مقدار مارجینی که بخوام وارد معامله بشم.در هر صورت سود و زیان من ۱۰سنت خواهد بود؟؟؟چه ۱۰۰دلار چه ۵۰۰دلار؟؟؟و اینکه ۱درصد ۳۰۰دلار با لات۰.۰۱میشه ۳دلار ولی چرا وقتی وارد معامله میشم مارجین درگیر شدرو بالای ۳۰/۴۰دلار میزنه؟؟سپاس از حسن نیت شما

  • آکادمی سرمایه گفته:

   مارجین درگیر شده ارتباطی به ۳ درصد مدیریت ریسک ندارد محاسبه جداگانه ای دارد.
   شما بر اساس موجودی مقدار ریسک و حد ضرر هر معامله باید مدیریت سرمایه و لات را برای هر معامله محاسبه کنید

 148. مصطفی گفته:

  سلام استاد
  من حسابم ربوفارکس پرایم هست چون کمسیون و اسپردش کم هست ایا این حساب مثل قمار فقط نوعی حدس زدن قیمت هست و باید حساب ECN باز کنم؟ خیلی کمسیونش زیاده و نمیصرفه، آیا حدس زدن قیمت قطعا قماره و واقعا تاثیری رو حرکت بازار نداره؟ چون قمار تاثیری روی حرکت بازی و بازار نداره
  خیلی ممنون

 149. سعید گفته:

  سلام
  ساده شده ی لوریج اینه ک اگ ما بدون لوریج معامله کنیم و با مثلا یک لات مارجینه مورد نیاز ۲۰۰۰ دلاره و اگ با لوریج معامله کنیم ب مقدار کمتری مارجین نیاز داره مثلا ۲۰ دلار
  درست فهمیدم؟

 150. علی گفته:

  سلام خدمت ادمین مهربان
  لطفا بفرمائید چرا در متا تریدر در هنگام باز کردن پوزیشن روی برخی از نمادها با پیغام خطای Trade is Disabled مواجه میشویم
  مثلا این مشکل روی ارز دیجیتال xlc در حالیکه مثلا بالانس حساب ۵۰۰۰ دلار است ، وجود دارد

 151. حامد گفته:

  درود به همگی
  دوستان عزیز من یک هنرجوی تازه کار هستم ولی قبل از یادگیری کامل تحلیل تقریبا دو هفته و معادل روزی ۱۲ ساعت روی مبحث مدیریت سرمایه و سپس مدیریت ریسک مطالعه کردم

  بصورت کلی اینطور بگم خدمت عزیزان
  تا دو ماه فقط و فقط با حجم یک صدم لات معامله کنید
  حتی اگر ده هزار دلار سرمایه دارید
  در هر زمان بیشتر از سه معامله باز ( بصورت همزمان ) نداشته باشید

  کلا بیخیال اهرم بشید
  برای سرمایه تا ۴۰۰ دلار از اهرم یک به بیست استفاده کنید
  بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار از اهرم یک به ده استفاده کنید
  بین ۷۰۰ تا هزار دلار از اهرم یک به پنج استفاده کنید
  بیشتر از هزار دلار از اهرم از اهرم یک به دو استفاده کنید

  اهرم تنها کاری که میکنه این هست که اجازه میده شما لات بیشتر معامله کنید
  وقتی شما بنا باشه یک الی سه درصد سرمایه رو درگیر کنید که اصول مدیریت سرمایه هم همین هست لذا اصلا اهرم در محاسبات نمیاد

  فرمول حجم رو استفاده کنید که به این صورت هست
  سرمایه ضربدر درصد ریسک پذیری شما ( بهترین یک درصد و نهایت نهایت سه درصد )
  تقسیم بر پیپ ضرر ضربدرد عدد پیپ جفت ارز که شما فعلا ۱۰ در نظر بگیرید

  مثال
  من ۵۰۰ دلار سرمایه دارم و یک درصد ریسک سرمایه میذارم
  میخوام وارد معامله ای بشم که ۵۰ پیپ حد ضرر اون رو در تحلیل بدست آوردم

  ۵۰۰*۱% میشه ۵ دلار
  ۵۰*۱۰ میشه ۵۰۰
  ۵ تقسیم بر ۵۰۰ میشه یک صدم
  پس اجازه دارم فقط با حجم یک صدم وارد معامله بشم که در اینصورت اگر حد ضرر من زده بشه من نهایت ۵ دلار معادل یک درصد کل سرمایه را از دست داده ام

  خب اینجا چه اهرم شما ۱۰۰۰ باشه چه ۲۰ و حتی ۱۰
  شما حجم رو بر اساس توان اهرم انتخاب نمیکنید بلکه بر اساس فرمولی که عرض کردم و بر اساس مدیریت سرمایه هست حجم رو انتخاب میکنید

  طولانی شد ولی بنظرم لازم دونستم نتیجه و چکیده دو هفته مطالعه مدیریت سرمایه را عرض کنم

 152. کابل گفته:

  سلام ممنون از آموزش بسیار عالی
  من ضریب اهرمی رو که بالا میبرم باز هم نمیتونم معامله با حجم بالاتر بزنم
  فقط به میزان پولی که در کارگزاری دارم میتونم حجم بزنم ، مشکل از کجاس؟ ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   شما باتوجه به پول و اهرم و آیتمی که دارید معامله می کنید می توانید تا حجم خاصی معامله کنید

 153. علی گفته:

  سلام خدمت ادمین محترم سال نو مبارک
  بنده در متاتریدر یک پندینگ اوردر باز کردم و توی سود هستم چطور میتونم سیو سود کنم لطفا نحوه سیو سود کردن در متاتریدر نسخه دسکتاپ را توضیح بدین

 154. ali گفته:

  با سلام
  چرا علیرغم بازگشایی فارکس در سشن سیدنی ، ولی فلزات گرانبها توی اون تایم همچنان بسته است و معامله نمیشه؟

 155. سجاد گفته:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون من یه مشکلی دارم
  فرض کنید من ۱۰۰ دلار به حساب بروکر واریز کردم و میخوام الان یه پوزیشنی روی EURUSD بگیرم که استاپش حدود ۱۰۰ پیپ هست. ریسک ۳ درصد رو درنظر میگیرم. خب من حساب کردم حجمی که باید باهاش وارد معامله بشم در حدود ۰.۰۰۳ لات هست. خب الان بروکر که کمتر از ۰.۰۱ لات اجازه معامله نمیده؟ تکلیف چیه؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   وقتی پوزیشن سایز شما کمتر از ۰.۰۱ می شود یعنی پول شما برای انجام این معامله با این ریسک کافی نیست.
   در مجموع ۱۰۰ پیپ استاپ بسیار بزرگی هست و مربوط به تایم فریم های بالا که سرمایه بیشتری هم برای ترید نیاز دارد.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   حداکثر لات اهمیتی ندارد، شما باید با حجمی معامله کنید که مدیریت سرمایه برای هر معامله محاسبه می کند

 156. محمدامین گفته:

  با سلام.
  ببخشید سوالی داشتم،
  آیا در فارکس پارامتری وجود داره که قسمتی از دارایی رو درگیر معامله کنیم؟
  مثل بایننس.
  مثلا هزار دلار از ۱۰هزار دلار رو درگیر معامله کنیم.

  ممنون از راهنماییتون.

 157. مهدی گفته:

  سلام در هنگام معامله اگر باز باشد و لوریج رو تغییر بدهیم دقیقا چه اتفاقی رخ میده و اینکه آیا اون سود اضافی که تغییر دادیم به ما لحاظ میشود یا خیر؟؟

 158. علی عابدی گفته:

  سلام من می خوام وارد فارکس بشم اما یه سوالی ذهنما درگیر کردی و اون این هست که بخاطر وجود اهرم معامله حرام نمیشد؟؟

 159. عزیز گفته:

  سلام
  مرسی از توضیحات کاملتون . یه سوال دارم خدمتون من در صرافی coinex معامله لانگ کردم و تو سود بودم وقتی معامله رو بستم فقط سود معمولیم واریز شد و اهرم برای من محاسبه نشد اگه میشه توضیح بدین ممنون میشم

 160. محمد گفته:

  سلام
  ممنون از اطلاعاتتون
  میخواستم بدونم ایا بانک ها یا سازمان های بزرگ هم در فارکس اهرم استفاده میکنن یا فقط تریدر های حقیقی از اهرم استفاده میکنن؟؟

 161. محمود گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید با حساب استاندارد و اهرم ۱:۵۰۰ باید ۱۰ لات معامله کنم تا بروکر به من یک جایزه ۳۵ دلاری بده. من با همین لوریج همیشه volume رو در معاملاتم روی ۰.۰۱ میذارم و هیچوقت بیشتر هم نذاشتم و خداروشکر جواب داده. من چند تا معامله با اهرم ۱:۵۰۰ و ولیوم ۰.۰۱ انجام بدم که حساب استانداردم برسه به ۱۰ لات در مجموع معاملات. ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   لوریج تاثیری در کار شما ندارد. شما اگر ۰.۰۱ معامله می کنید باید ۱۰۰ معامله کنید تا برسد به ۱ لات حجم کلی

   • مهدی گفته:

    سلام مرسی از پاسختون ،
    منم به همین عدد رسیدم و حتی اندیکاتور پیپ پر ولیو هم همین مقدار رو نمایش میده
    ولی در رباط تلگرام خود آلپاری که پرسیدم میگن ارزش هر پیپ در EURJPY با حجم ۱ لات ۷۰ دلار هست ، میگم چتور ممکنه ۷۰ دلار بشه در جواب میگن ارزش هر پیپ در بروکرهای مختلف ، متفاوت است
    کلا گیج شدم و نمیتونم تصمیم بگیرم ، به نظرتون این رباط گمراه کنندست و یا چی ؟ چون میدونم که ارزش هر پیپ بین ۷ تا ۱۳ دلار بیشتر نمیشه با حجم یک لات
    alpariIran_bot این نام رباط
    سپاس از شما

    • آکادمی سرمایه گفته:

     پرسیدن نیاز نیست اندیکاتور پیپ ولیو نصب کنید هر چارتی باز کنید می نویسه چند هست

 162. مهدی گفته:

  سلام ، با سرمایه ۷۰۰ دلار تا چند لات دسترسی به باز کردن معامله داریم؟
  با توجه به اهرم مثلا ۵۰۰ یا ۳۰۰۰

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   روی ارزهای مختلف و آیتم های مختلف متفاوت هست و در واقع حداکثر لات هیچ اهمیتی ندارد چون شما طبق مدیریت سرمایه باید معامله کنید نه با کل پول!

 163. احمد گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  یک حساب دمو در متاتریدر ۵ باز کردم خواستم بدونم میزان اسپرد و اهرم و شرایطی که در حساب دمو وجود داره با حساب واقعی تفاوت دارد؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   تفاوتی ندارند.
   میتونید یک ریل هم باز کنید ولی پول واریز نکنید لاگین کنید داخلش و مقایسه کنید.

 164. علی گفته:

  سلام و تشکر بابت مقاله بسیار مفیدتون
  از اونجایی که بروکرها برای هر جفت ارزی ستاپ مختلف دارن میخواستم ببینم از کجا میشه فهمید محدوده لوریج در نظر گرفته شده برای هر جفت ارز چقدر هست. طبیعتا باید داخل زبانه specification متاتریدر باشه ولی اونجا گزینه ای به اسم لوریج پیدا نکردم؟

 165. مهدی احمدی گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشید. تشکر بابت مطلب بسیار دقیق و تخصصی که توضیح دادید. بنده ۲ سوال داشتم اما نه در مورد بازار فارکس به طور خاص بلکه شامل بازار کریپتو هم می شود.
  ۱- آیا لوریج و مارجینی که صرافی های ارز دیجیتال به تریدرها می دهند، از آن از مارجین و یا لوریج سود غیر متعارفی دریافت می کنند که مثلا حکم ربا را پیدا کند؟ ( به طور واضح و خلاصه اگر عرض کنم در معاملات مارجین چه از آن مارجین و چه لوریج سود میگیرد؟ به جز کارمزد که طبیعی است و حق صرافی مانند بورس)
  ۲- همین سوال اول منتهی در بخش معاملات فیوچرز چگونه است؟ آیا در این بخش نیز سود ربوی دریافت می کنند یا فقط اسپرد یا همان کارمزد را کسر می کنند؟
  تشکر از مطالب مفید شما.

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در بخش اسپات سودی دریافت نمی کنند ولی در فیوچرز به جز کمیسیون بایت اهرم سود دریافت می کنند (فاندینگ ریت)

 166. Mohammad گفته:

  با عرض سلام من یه سوال داشتم. اگه ما بدون اهرم معامله کنیم آیا امکانش هست درصورت تحلیل اشتباه در یک معامله و نبستن اون به مدت طولانی‌ سرمایه ما به صفر تبدیل بشه؟ و اینکه آیا معاملات جفت ارز در فارکس به صورت واقعی هست یا پیشبینی؟

  • آکادمی سرمایه گفته:

   اگر منظورتان خرید اسپات هست نه صفر نمیشه پول شما مگر اون ارز صفر بشه و معاملات هم واقعی هست در فارکس چیزی بنام معاملات الکی نداریم!

  • آکادمی سرمایه گفته:

   اینکه چند لات می تونید بزنید هیچ اهمیتی ندارد شما طبق مدیریت سرمایه باید برای هر معامله حساب کنید که چند لات باید بزنید

 167. احسان گفته:

  سلام
  اگر بروکر فقط از اسپرد و کمیسیون سود میگیره چرا لورج رو در اختیار تریدر میزاره یا بهتره بگیم چه سودی برای بروکر داره
  ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   سودش اینه شما حجم بیشتری میزنید و کمیسیون و اسپرد بیشتری بهش میدید. اگر لوریج نباشد افراد با پول کم نمیتونن اصلا ترید کنن در نتیجه کاربران کمتر می شوند. شما به لوریج بروکر نمیتونید ۱ دلار هم ضرر بزنید اون پول همیشه در بروکر هست و شما حداکثر میتونید به اندازه موجودی خودتان ضرر کنید.

 168. کیا گفته:

  درود بر شما سپاسگزارم بابت مطالبتون.
  اینطور که شما فرمودید لوریج ربطی به سود و ضرر ندارد ،سوالی که برای من پیش اومده اینه که میخوام نظر شما رو درباره حساب ۱۰۰دلاری بدونم،چون اگر ما روزی ۵۰پیپ هم سود کنیم ۱دلار هم نمیشه،.پس عملا خودمون سر کار گذاشتیم.
  میخوام نظر شما رو درباره حساب ۱۰۰دلاری بدونم و اینکه چطور میشه اونو رشد داد🙏

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   اولا لوریج در فارکس منظور ما بوده
   دوما چطور حساب کردید که ۱ دلار هم نمیشه؟
   تاکید میکنم حتما مباحث مدیریت سرمایه و معامله را یکبار دقیق مطالعه بفرمایید.

   و در نهایت انتظار نداشته باشید با ۱۰۰ دلار بیایید و روزی میلیون میلیون پول دربیارید، اگر کسی درآمد روزی چند هزار دلاری داره به همون نسبت هم موجودی چند ده هزار و چند صد هزار دلاری دارد!

 169. مهدی گفته:

  سلام. ببخشید اگ من این حساب اسلامی رو فعال کنم برای اهرم من محدودیت بع وجود نمیاد ؟مثلا صزافی نمیگه چون تو حسابت اسلامیه نهایتا میتونی لورج ۱۰۰ بزنی؟ بعد یه سوال دیگ هم داشتم اینه ک بعد از ۱۴ روز ک توصرافی آلپاری زده دیگ کلا نمیتونم حساب اسلامی داشته باشم یا ته فقط همون یک معامله ۱۴ روز بعد ازم سواپ میکیرن.
  ممنون میشم جواب بدید ‌.با اینک بهم ایمیل بزنید‌ لطفا سزیع تر جواب منو بدید ممنونم

  • آکادمی سرمایه گفته:

   بستگی به قوانین هر بروکری داره و باید از پشتیبانی خود بروکر سوال کنید.
   مدت زمان یعنی تا اون تعداد روز سوآپ گرفته نمی شود و ارتباطی به لوریج و … ندارد.

 170. فرزاد گفته:

  سلام. بیشترین حجم معامله، بدون استفاده لورج چند لات است؟؟!!
  بدون لورج، کمترین موجودی حسابم چقد باید باشه؟؟!!

 171. هیرتا گفته:

  سلام
  ممنون بابت توضیحات خوبتون
  ی سوال داشتم وقتی معامله اهرام دار باز میکنید چه میزان از سود برای صرافی و چقدرش برای خودت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.