ضریب اهرمی – لوریج (Leverage)

62

قبل تر در مطلبی با عنوان مفاهیم پایه در بازار فارکس به طور مختصر لوریج یا ضریب اهرمی را معرفی کردیم. حال به طور مفصل و با ذکر مثال هایی سعی می کنیم مطلب را واضح تر برای شما بیان کنیم.

لوریج (Leverage)

اهرم، ضریب اهرمی یا لوریج ابزار مهمی در بازار فارکس است که توسط بروکر ها یا همان کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می گیرد تا معامله گران یا همان تریدر ها بتوانند با مقادیر بزرگتری نسبت به موجودی حساب خود وارد یک معامله شوند. زمانی که لوریج حساب معاملاتی شما بر روی ۱:۱۰۰ (یک به صد) باشد شما می توانید با موجودی حساب ۱ دلار وارد یک معامله ۱۰۰ دلاری شوید. در واقع می توان گفت با ضریب ۱:۱۰۰ قدرت معامله حساب شما ۱۰۰ برابر می شود. بروکر های مختلف مقادیر متفاوتی از لوریج را ارائه می دهند.

مثال از عملکرد ضریب اهرمی

در نظر بگیرید شما می خواهید یک معامله ۱۰۰۰ دلاری انجام دهید. در این وضعیت اگر لوریج شما ۱:۱۰۰۰ باشد تنها موجودی ۱ دلار نیاز است. اگر لوریج شما ۱:۱۰۰ باشد تنها ۱۰۰ دلار موجودی نیاز دارید و اگر ۱:۵۰۰ باشد تنها ۲ دلار موجودی در حساب خود باید داشته باشید. در واقع شما باید توجه به موجودی حساب خود و مقدار ضریب اهرمی حساب معاملاتی، محاسبه کنید تا چه حجمی می توانید وارد معاملات شوید.

ضریب اهرمی

ضریب اهرمی، خوب یا بد

با توجه به مطالبی که قبل تر گفته شد، ضریب اهرمی یا لوریج این قدرت را می دهد تا چندین برابر موجودی حساب خود وارد معامله شوید. بیان این مطلب ضروری است که شما به همین میزان هم ریسک معامله یعنی سود و ضرر خود را نیز زیاد می کنید. این موضوع که شما می توانید مثلا تا ۵۰۰ برابر سرمایه خود وارد معامله شوید طبیعتا باعث می شود با یک اشتباه کوچک خیلی سریعتر موجودی حساب خود را صفر کنید و اصطلاحا کال مارجین شوید. اهرم بالا این قدرت را در حساب شما ایجاد می کند تا با حجمی بیشتر از مقادیر معمولی وارد معامله شوید و این حجم زیاد یعنی حجم سود و ضرر بیشتر برای شما.

شما با یک حساب ۲۰۰ دلاری و لوریج ۱:۱۰۰ نمی توانید بیشتر از حدود ۰.۲ لات معامله کنید. در این حالت هر پیپ حرکت قیمت ۲ دلار سود یا ضرر می سازد. شما در همین حساب با لوریج ۱:۱۰۰۰ می توانید ۲ لات معامله کنید یعنی هر پیپ حرکت قیمت ۲۰ دلار! بدیهی است اگر در جهت مورد تحلیل شما حرکت کند سود سرشاری عاید شما می شود ولی در صورت اشتباه به سرعت و در چند حرکت حساب ۲۰۰ دلاری شما صفر می شود!

نکته مهم این است که برای هر معامله و مقدار پیپ که سود یا ضرر می کنید ضریب اهرمی یا لوریج هیچ تاثیری در مقدار ارزش هر پیپ ندارد. خیلی از افراد تصور می کنند اگر ۱۰ پیپ سود کنند و ضریب اهرمی بالاتری داشته باشند مقدار بیشتری دلار درامد دارند!

ضریب اهرمی چقدر باشد؟

این طور به نظر می رسد با توجه به مطلب قبلی و مثال های گفته شده درک کرده اید این ابزار چقدر خوب و چقدر بد است! حال اینکه این ضریب چقدر باشد بستگی به شما دارد ولی در حد توصیه می توانیم بگوییم حداقل در اوایل کار و با تجربه کم تا جای ممکن این مقدار را کم کنید. کمترین مقدار در بروکر های مختلف متفاوت است و ممکن است ۱۰، ۲۵ یا ۵۰ باشد که برای شروع مناسب است. بعد از کسب تجربه و زمانی احساس کردید اکثر معاملات شما سود آور است می توانید این مقدار را زیاد کنید تا با حجم های بیشتری وارد معامله شوید.

لوریج

تغییر لوریج (Leverage)

برای تغییر مقدار لوریج، باید وارد سایت بروکر خود شوید و در قسمت مشخصات حساب تجاری یا دمو خود این مقدار را تغییر دهید. تغییر این مقدار معمولا دارای تاییدیه های دو مرحله است یعنی معمولا از طریق ارسال پیامک یا ایمیل و وارد کردن کد ارسالی تغییر می کند. امیدواریم تا حدی توانسته باشیم درباره این موضوع بسیار با اهمیت شما را راهنمایی کرده باشیم. برای آشنایی بیشتر می توانید به دوره الفبای فارکس مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
62 دیدگاه
 1. علی می گوید

  بالاخره یجا پیدا شد درست توضیح داده باشه واقعا ممنون از سایت خوبتون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   خوشحالیم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.

  2. Amir می گوید

   سلام.
   آیا بروکر فقط برای جذب مشتری لوریج ارائه می‌کنه و جز اون سودی براش نداره؟ اگه سودی داره اون سود دقیقا چیه؟! شبهه ی شرعی دارم و میخوام برطرف کنم و به جواب این سوال به صورت دقیق نیاز دارم

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    سلام
    درآمد بروکر در حالت عادی از اسپرد و کمیسیون معاملات (اختلاف بین قیمت خرید فروش یک ارز است، دقیقا مانند صرافی و دقیقا مانند کارگزاری های بورس در ایران). فرض بر بروکر معتبر است وگرنه بروکرهایی ممکن است کارهای دیگر بکنند.
    لوریج برای جذب مشتری نیست، لوریج اگر نباشد افراد با پول کمتر از چند هزار دلار نمی توانند در بازار معامله کنند چون بنا فارکس در قدیم بر معاملات بزرگ بین بانک ها و تجار و .. بود و در قدیم افراد عادی در آن نمی تواستند کار کنند.
    از لحاظ شرعی بنا به نظر آیت الله محقق داماد و چند فرد دیگر، فعالیت در فارکس مشکل شرعی ندارد. (اگر هم فردی مخالفت کرده قطعا صورت مساله و نوع فعالیت برای ایشان دقیق توضیح داده نشده، چون بسیاری از افراد از مراجع سوال کردند و گفتند جایی هست که مردم ضرر میکنند و بروکر سر مردم کلاه میزارد و …. که این مطالب صحیح نبوده در نتیجه نظرات آنها هم صحیح نیست).

 2. حسین می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بالا اشاره کردین که در لوریج ۱:۱۰۰ هر پیپ حرکت ۲ دلار ودر لوریج ۱:۱۰۰۰ هر پیپ حرکت ۲۰ دلاره بعدش نکته گفتین که لوریج تو قیمت پیپ تاثیر نداره.من واقعا اینجاشو متوجه نمیشم اگه میشه لطفا واضحتر توضیح بدین ممنون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   شما با دقت مطالعه نکردید. اگر دقت کنید دو مقدار متفاوت لات یا حجم معامله مثال زده شده است. تنها موردی که بر مقدار ارزش و سود و ضرر تاثیر می گذارد لات (حجم معامله) است. اگر با ۱ لات معامله کنید هر پیپ حدود ۱۰ دلار، و اگر با ۰.۱ لات هر پیپ حدود ۱ دلار ارزش دارد. گفتیم حدود، چون در جفت ارزهای مختلف به دلیل اینکه ممکن است دلار نباشد باید یک تبدیل به دلار هم بشود تا به حساب شما بیاید ممکن است مقدار ناچیزی کم و زیاد شود.

   1. پریسا موذن زاده می گوید

    منم این مورد را اشتباه فهمیده بودم

    1. آکادمی سرمایه می گوید

     متاسفانه اکثر افراد تازه وارد و تعداد قابل توجهی از فعالین بازار هم این مورد را خوب درک نکرده اند.

 3. zahra sh می گوید

  من تا الان فکر میکردم ضریب اهرمی بالا سودم رو زیاد تر میکنه

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   این مشکلی است که خیلی افراد اینطور فکر می کنند ولی اینطور نیست

 4. سهیل حیاتی می گوید

  مطلب خوبی بود

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   خوشحالیم که مورد توجه قرار گرفت

 5. احمد می گوید

  برای روشن شدن لوریج مثال سود بانکی در نظر بگیرید. که در آن درصد سود برای نوع حساب ثابت هستش و به طور مثال اگر سالیانه ۲۰ درصد به شما سود بدهند مقدار محاسبه آن ثابت است و اگر شما ۱۰۰ میلیون در حساب داشته باشید به شما در پایان سال ۲۰ میلیون سود می دهند. ولی اگر شما ۱ میلیارد داشته باشید به شما ۲۰۰ میلیون سود تعلق می گیرد. اهرم به شما کمک می کند که این رقم سپرده را افزایش دهید.در دیگر پارامتر ها که سود سپرده می باشد تاثیری ندارد.

  حال مقدار ارزش پیپ در لات های مختلف هر جفت ارز ثابت است و اهرم تاثیری بر این ارزش نداره.
  به طور مثال EURUSD

  در لات ۰.۰۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ سنت(۰.۱ دلار) است
  در لات ۰.۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱ دلار است.
  در لات ۱ ارزش هر پیپ تقریبا ۱۰ دلار هست.

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   ممنون از مثال خوبتون

 6. suren می گوید

  یک سوال میپرسم که ببینم درست متوجه شدم یا خیر به عملی نبودن اعداد توجه نکنید صرفا برای ساده سازی هستن.

  فرضا من ۱۰۰ دلار دارم اگر بتونم ۱۰ لات معامله بزنم (در یورو دلار) فقط با ۱ پیپ جابه جایی پول من صفر میشه…
  حالا اگر اهرم ۱:۱۰ بکار ببرم میتونم ۱۰۰ لات معامله کنم با این تفاوت که اینبار فقط با یک pipet پولمو صفر کردم.
  ارتباط این فرض درسته؟

  1. suren می گوید

   (تکمیل کامنت قبلی)
   منظورم این هست در کل که بروکر ماد با مثلا دادن اهرم ۱:۱۰ به من دستم را برای معامله لات های بیشتر باز میذاره با قبول ریسک بیشتر… و اگر اهرم نداشته باشم از مقدار لات پایینتری محدود میشم… درسته؟

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    در حالت کلی بله، ولی این مورد را در نظر بگیرید که قانون مدیریت سرمایه در بازار فارکس شما را به یک حجم لات مناسب با موجودی شما محدود می کند و ناخودآگاه شما را از این خطرات دور می کند. افرادی که قانون مدیریت سرمایه را رعایت نمی کنند در خطر کال مارجین هستند.

  2. آکادمی سرمایه می گوید

   بله
   طبیعتا هرچه با موجودی کم، لوریج بالاتری بگیرید می توانید لات بیشتری معامله کنید و این باعث می شود اگر مدیریت سرمایه را رعایت نکنید به سرعت اکانت شما صفر شود.

 7. محمد مهدی می گوید

  سلام یه سوال جدی برام پیش اومده
  اگه شما میگین لوریج توی سود و زیان تاثیری نداره؟
  پس خطرش چیه؟
  یه مثال بزنم
  فرض من ۱۰۰،۰۰۰ دلار دارم اهرم زدم ۱:۱
  میتونم یه لات معامله کنم…
  سحر ۱۰۰ دلار داره و اهرم زده ۱:۱۰۰۰
  اونم میتونه یه لات معامله کنه…
  من اگه یه پیپ سود کنم ۱۰ دلار سود کردم؟
  سحر هم اگه یه پیپ سود کنه ۱۰ دلار سود کرده؟
  یه قسمتیش به نظرم من متوجه نشدم تو بدست آوردن سود و زیان
  وگرنه اگه اینجوریه که منم مثل سحر ۱۰۰ دلار پول بزارم چه کاریه وقتی(لوریج) تاثیری تو سود و زیان نداره من پولم و بیارم اینجا درگیر کنم
  خب منم صد تا میزارم لوریج میبرم ۱۰۰۰

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   بله سود هر دو یکسان است با این تفاوت که با مبلغ کم و لوریج بالا، اگر لات بیش از اندازه استفاده کنید ریسک بسیار بیشتر می شود و زودتر کال مارجین می شوید اگر مدیریت سرمایه را رعایت کنید هیچ اتفاقی نمی افتد

  2. میثم می گوید

   با صد دلار سرمایه اهرم هزار استفاده میشه ولی این قمار بازی هست…کافیه هفت هشت پیپ خلاف جهت بره کال میشی..اونم تو چند ثانیه اتفاق میفته خودم همین بلا سرم اومد

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    این دقیقا نشان می دهد شما علم مدیریت سرمایه و اصول آن را به کار نمی برید به همین دلیل کال مارجین شدید. با رعایت مدیریت سرمایه، لوریج هر مقداری باشد هیچ وقت باعث کار مارجین یا حتی ضرر زیاد هم نمی شود ولی اگر بدون علم معامله کنید دقیقا کل سرمایه را ریسک کردید. اینجا تفاوت معامله گری که سالها در بازار دوام میاورد و پیوسته سود می کند و معامله گری که کال مارجین می شود و از بازار خارج می شود مشخص می شود.

 8. محمد مهدی می گوید

  تکمیل صحبت قبل
  اگه من درست فهمیده باشم تنها مزیت من به سحر این که من به این سادگی کال مارجین نمیشم میتونم حد ضرر های بزرگ تری انتخاب کنم
  و در واقع ریسک توی انتخاب میزان لات
  نه لوریج

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   در کل اگر نکات صحیح مدیریت سرمایه را رعایت کنید، هیچ وقت حجم و لات غیرمنطقی استفاده نخواهید کرد.

 9. سهیل می گوید

  با عرض سلام
  یه مثال برای درک بهتر خودم : اگر من تو حسابم ۲۰۰ دلار باشه و با لوریج ۱:۱۰۰ وارد معامله با حجم ۰.۲لات بشم .
  در جهت سود که پیش برم هر پیپ نشون دهنده ی ۲ دلار است .

  بعد وقتی که من ضرر کنم و معامله به سمت ضرر بره چقدر ضرر کردم ؟؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   تفاوتی نداره، هر جهتی حرکت کند ارزش پیپ یکسان هست برای بازار فرقی نمیکنه هر حرکت پیپ ۲ دلار می شود جهتش مهم نیست

 10. سجاد می گوید

  سلام.
  آقا من ۳ روزه دارم میخونم درباره ی لوریج اما هیچی نمی فهمم. راستی خنگ نیستما😊
  من الان حساب باز کردم با لوریج ۱.۲۵
  میخوام ۱۰۰ دلار بریزم توش
  اگه ۰.۰۱ لات بزنم چقدر پولم درگیر میشه؟
  اگه ۰.۱ لات بزنم چقدر؟
  اگه ۱ لات بزنم چی؟
  کلا نمیفهمم.
  یه بزرگواری بکنین ساده تر توضیح بدین

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   همه مواردی که می فرمایید باید بر اساس مدیریت سرمایه در بازار فارکس باشد تا معنی پیدا کنند. میزان درگیر شدن پول اهمیت چندانی ندارد چون اگر معامله اشتباه و بدون مدیریت سرمایه انجام دهید کل حساب شما صفر می شود نه مقدار پول درگیر شده.
   وقتی مدیریت سرمایه در بازار فارکس را بلد باشید لوریج اصلا اهمیتی ندارد ۱۰۰ باشد یا ۲۰۰۰ چون شما مدیریت شده معامله می کنید.
   حتما حتما قبل از واریز پول و باز کردن حساب ریل یک دوره آموزشی ببینید وقتی مفاهیم اولیه در ذهن شما جا نیافتاده است حتما به مشکلات بزرگ و ضررهای بزرگی برخواهید خورد.

 11. حمیدرضا می گوید

  با سلام
  دوتا سوال دارم
  ۱. اگر من حسابی با لوریج ۱:۱۰۰۰ باز کنم ولی فرضا با ۰.۰۱ حجم معامله کنم در واقع با حسابی که ۱:۱۰۰ هست و ۰.۰۱ میزنم در سود و ضرر متفاوت نیست . درسته ؟! در واقع لوریج بالا اجازه میده که حجم های بالاتری رو استفاده کنم ، ک تنها خطری که هست اینه که ممکنه در حجم های بالا با حساب کوچک زود کال بشم. درست متوجه شدم؟؟

  ۲. و سوال مهمتر اینکه از کجا نگاه کنیم یا میتونیم محاسبه کنیم که فرضا : با لوریج ۱:۱۰۰۰ ، هر جفت ارز چه مقدار از حساب ما رو قفل میکنه ؟ در مورد شاخص ها مثل داوجونز و نزدک چطور؟؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   ۱. بله درسته سود و ضرر فقط بر اساس حجم لات است
   ۲. اهمیتی ندارد چقدر می شود. تمام این سوالات زمانی ایجاد می شود که شما سیستم مدیریت سرمایه اصولی ندارید وگرنه با داشتن مدیریت سرمایه نه لوریج نه مارجین نه … اهمیتی ندارد چقدر باشد و شما با خیال راحت معامله می کنید و نگرانی بابت لوریج بالا و مارجین و … ندارید.
   در مورد شاخص هم تفاوتی ندارد مثل بقیه محاسبه می شود. قفل شدنی در کار نیست اون مقدار سرمایه مورد نیاز هست تا معامله انجام شود که مارجین هست. از جایی نمی شود نگاه کرد چون با توجه به ارز، لوریج و لات متغیر است.

   1. حمیدرضا می گوید

    سوال من از این جهت هست که درگیر ساخت یک اکسپرت بر پایه استراتژی مارتینگل هستم ، اونم به سبک ترید خودم
    به عنوان مثال با توجه به نرخ برابری حال حاضر ۱.۱۲۴۸ در جفت ارز eur/usd ما برای معامله ۱ لات با لوریج ۱:۱ ، ۱۱۲.۴۸۰ یورو (به عنوان ارز پایه) نیاز داریم.می خواستم بدونم چطور میتونم متوجه بشم که با لوریج ۱:۱ و حجم ۱ لات ، مقدار موجودیمورد نیاز دلاری برای معامله در شاخص نزدک و داو جونز چقدر هست؟

    1. آکادمی سرمایه می گوید

     اگر عدد شما ۱۱۲ هزار و ۴۸۰ دلار است بله درست است شما باید حدود ۱۱۲ هزار دلار موجودی داشته باشید.
     برای محاسبه دقیق تمام موارد بهتر است یک حساب دمو با لوریج ۱:۱ باز کنید و تمام موارد را چک کنید که البته حجم ۱ لات + لوریج ۱:۱ و استراتژی مارتینگل واقعا مبلغ خیلی بالا و ریسک خیلی خیلی بیشتری دارد.
     فقط چندتا نکته:
     – دلیل انتخا لوریج ۱:۱ چیست؟ آیا برای شما کارکرد خواستی دارد؟ شما اگر سیستم مدیریت سرمایه اصولی در بازار فارکس را بدانید لوریج را هرچقدر بالا بزارید بهتری است و هیچ مشکلی هم ایجاد نمی کند ولی به شرطی که بدانید مدیریت سرمایه درست یعنی چی و چطور استفاده کنید چون لوریج پایین یعنی پول بیشتری از خودتان را بزارید و توجیه ندارد.
     – مورد بعدی دقیقا اطلاع ندارم چند سال در بازار فعال هستید و چند سال و با چه روش هایی کار کردید که دارید به سمت اکسپرت و … می روید ولی توصیه میکنم حتما اطلاعات خیلی زیادی کسب کنید.

     1. حمیدرضا می گوید

      ممنون از راهنمایی و دلسوزی و بزرگواریتون
      بیش از سه سال هست ک فعال هستم و تقریبا بیش از نیمی از زمان کاری ام رو صرف شناخت استراتژی های معاملاتی و پیدا کردن استراتژی شخصی کردم
      علت صحبت من از لوریج ۱:۱ محاسبه مقدار واحد دلار مورد نیاز برای ۱ واحد حجم مشخص است تا با تبدیل آن به لوریج و حجم مورد نظر ، میزان دلار مورد نیاز خودم رو محاسبه کنم.و حرف شما درسته ک لوریج بالا با رعایت اصول مدیریت سرمایه قطعا پوئن مثبت این بازار هست.
      نتیجه اینکه جای مشخصی وجود نداره که متوجه بشم میزان دلار مورد نیاز به ازای حجم و لوریج مشخص در شاخص ها رو پیدا کنم درسته؟

     2. آکادمی سرمایه می گوید

      بسیار هم عالی ایشالا همیشه موفق، مصمم و پرسود باشید.
      ابزارهایی که شناخت داشتیم برای جفت ارزها محاسبه می کنند و شاخص ها را در لیست ندارند.

 12. حسین می گوید

  سلام برای اینکه لات ۱ بزنم باید لوریجم چند باشه ؟؟؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   بستگی به موجودی حساب، جفت ارز مورد معامله و موارد بسیاری دارد. شما باید قبل از معامله مفاهیم این بازار را به خوبی درک کنید وگرنه حتما باعث ضرر خواهد شد.
   برای ورود به فارکس و آموزش از صفر تا تحلیل و معامله لینک زیر را ببینید
   https://academyesarmaye.com/product/forex-alphabet-course/

  2. گایا می گوید

   درود
   فرض کنیم من لوریج ۱:۱۰۰ دارم. اگه روند بر خلاف پیشبینی من باشه و فرضا ۲۰۰ پیپ هم بر خلاف پیشبینی من حرکت کنه، تا زمانی که معامله رو نبندم ضرری شامل حالم نمیشه، درسته؟ با فرض اینکه حدضرر فعال نکردم.

   1. آکادمی سرمایه می گوید

    ۱. نکته ای که بارها اشاره کردیم، لوریج هیچ ارتباطی با سود و ضرر معامله شما ندارد.
    ۲. چرا باید معامله ۲۰۰ پیپ وارد ضرر بشود؟ این کاری که شما می کنید اصلا معامله کردن نیست. لطفا مطالعه کنید و آموزش صحیح ببینید وگرنه این دیدگاه چیزی جز ضرر برای شما ندارد.
    ۳. اگر تقریبا به اندازه موجودی در ضرر باشید اتوماتیک معامله شما در ضرر بسته می شود و اصطلاحا کال مارجین می شوید.
    ۴. حد ضرر نزاشتن دقیقا یعنی شما آمادگی و دانش کافی برای معامله ندارید چون دارید با کل سرمایه ریسک می کنید.

 13. محمد می گوید

  سلام. من میخوام وارد بشم و البته ابتدا آموزش ببینم.
  اما حلال بودن برام مهمتره و سوالم قبل از هر آموزشی اینه که:
  لوریج که بروکر میده ضمانتی در قبالش گرفته. اگر معامله با ضرر همراه باشه از ضمانت برمیداره و البته کمیسیون خودشم در هرحال برمیداره.
  حالا اگر معامله با سود همراه باشه فقط کمیسیون کسر میشه. یعنی از سود به دست آمده عایدی نصیب بروکر نمیشه؟
  یعنی آیا مبلغ دیگری بجز کمیسیون هم بین معامله گر و بروکر مبادله میشه؟
  ضمنا کاری به نظر علما ندارم و قبل از آموزش لازمه خودم قانع بشم. ممنون.

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   ضمانت موجودی حساب شما است. اگر ضرر تقریبا به اندازه موجودی باشد اتوماتیک معامله بسته می شود و موجودی شما تقریبا صفر می شود.
   یعنی اگر ۱۰۰ دلار موجودی دارید و در یک معامله ضرر شما به نزدیک ۱۰۰ دلار برسد اتوماتیک معامله در ضرر بسته می شود.

   کلا بروکر ۲ نوع کارمزد دارد: اسپرد و کمیسیون بابت انجام معامله. هیچ هزینه و مورد دیگری کسر نمی شود مثل صرافی که سود کارمزد آنها در اختلاف بین قیمت خرید و فروش دلار است دقیقا یعنی اسپرد.

 14. فرهاد می گوید

  سلام.ممنون ازتوضیحاتتون فقط اینک چندتاسوال پیش اومده و اونم اینک: من ۱۰۰دلار واریزمیکنم به حسابم با لوریج ۱.۱۰۰۰ که موجودی قدرت خریدم میشه ۱۰۰۰۰۰دلار حال اینک من اگر در خریدم درپوزیشن باز که هنوز نبستم و حدضرر هم تعیین نکردم اگر ۱۰پیپ ضررکنم یعنی ۱۰۰دلارم ازدست میدم و اتومات حسابم کال مارجین می شود یا نه اگربه ۱۰۰۰۰۰دلار زیان برسم حسابم بسته میشه اتومات؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   شما حجم لات معامله را مشخص نکردید و سود و ضرر شما به لات وابسته است نه لوریج.
   نکته بعدی شما ۱۰۰ دلار پول دارید در نتیجه وقتی ۱۰۰ دلار ضرر کنید کال مارجین می شوید.
   نکته آخر، شما باید حتما مطالعه و آموزش بیشتری ببینید تا مقدمات و اصطلاحات بازار را مسلط بشوید و در نهایت در صورت رعایت اصولی مدیریت سرمایه امکان ندارد کال مارجین بشوید.
   مدیریت سرمایه اصولی در دوره زیر کامل توضیح داده شده است.
   https://academyesarmaye.com/product/forex-alphabet-course/

 15. فرهاد می گوید

  سوال دیگه اینک اگر من در یک ترید ۱۰پیپ درسود بودم و حدسود هم تعیین کنم و ترید رو میبندم موجودی واقعی من ۲۰۰دلار می شود؟و در ترید بعدی مبنای ازدست رفتن با زیانم همون ۱۰۰دلار اولیه هست یا ۲۰۰دلارکه باسوداضافه شده می شود؟یک مثال بیارم تا بهتر منظورمو بگم:فرض کنیم من ۱۰۰دلار به حسابم واریز کردم با لوریج ۱۰۰۰ که موجودی قدرخرید میشه ۱۰۰۰۰۰دلار و من در یک روز ۲۰پیپ سود میکنم که میشه ۲۰۰دلار و ترید اون روز کلا میبندم واین سود ۲۰۰دلاربا ۱۰۰دلارم می شود ۳۰۰دلار اینجا دوتا سوال هست اونم اینک فردا بخوام ترید کنم مبنا زیان از۳۰۰دلار انجام میشه یا همون ۱۰۰دلار اولیه؟و اگر مبنا۳۰۰دلار باشه با لوریج ۱۰۰۰که تعیین کرده بودم موجودی قدرت خریدم میشه ۳۰۰۰۰۰دلار؟اگرتوضیح بدین سپاسگذارم

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   در ادامه سوال قبل
   شما مباحث اولیه و پایه این بازار را کامل و به درستی درک نکرده اید.

   سود و ضرر شما بر اساس حجم لات است که هیچ اشاره ای به آن نکرده اید.
   سود و ضرر به لوریج ارتباطی ندارد در معامله شما
   وقتی معامله را ببندید سود و ضرر محاسبه می شود و از حساب کم می شود یا اضافه می شود.

   *** قدرت خرید، لوریج، مارجین و … اصلا مواردی نباید باشد که به آن فکر کنید. این موارد باید توسط سیستم مدیریت سرمایه استراتژی شما کنترل شود و گرنه کل روز را باید با ماشین حساب کار کنید و تمرکز روی تحلیل و … ندارید.

   در نهایت حتما مطالعه و آموزش بیشتری ببینید چون با صحیح و خطا کردن و جستجو در کتاب و ویدیو و … نه تنها کامل متوجه نمی شوید بلکه کاملا خیلی از موارد را به اشتباه یاد می گیرید.

 16. Reza می گوید

  سلام و خسته نباشید
  خیلی عالی بود مطلبتون. کاش یه محاسبه گر طراحی کنید که باتوجه به موجودی حساب و حجم معامله، لوریج مناسب رو محاسبه کنه. یکم این قضیه مارجین آزاد و سطح مارجین واسه افراد تازه کار مثل من پیچیده س. باتشکر

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام رضا عزیز
   شما به جای درگیر شدن در این موارد سیستم مدیریت سرمایه اصولی را یادبگیرید در نتیجه هیچ نیازی به محاسبه و درگیر شدن با این اعداد ندارید خود سیستم مدیریت سرمایه اتوماتیک همه را کنترل می کند. هیچ معامله گر حرفه ای در بازار اصلا به لوریج، مارجین و … فکر نمی کند و اصلا نمی داند چقدر هست چون نیازی هم نیست اصلا بدانید یا محاسبه کنید.

 17. ایمان می گوید

  سلام یه سوال داشتم که ممنون میشم جواب بدید : در یک حساب ۵۰۰ دلاری اگر با حجم های ثابت ۰.۰۱ لات بر فرض باز بودن ۵ پوزیشن و حد ضرر تمام پوزیشن ها هم ۱۰۰ پیپ باشد آیا لوریج این حساب اگه ۱:۱۰۰ باشد مناسب و با مدیریت سرمایه همخوانی دارد یا نه ؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام ایمان عزیز
   شما به درستی مفهوم مدیریت سرمایه را درک نکرده اید.
   در مدیریت سرمایه و ریسک اصولی در بازار جهانی ما حجم ثابت نداریم و نباید با حجم ثابت همه معاملات را انجام دهیم و با رعایت کردن اصول مدیریت سرمایه مقدار لوریج برای ما اهمیتی ندارد و بالاترین مقداری که اجازه دارید می توانید تنظیم کنید چون مدیریت سرمایه بر اساس موجودی شما است نه اعتبار شما! (هیچ معامله گر حرفه ای و نیمه حرفه ای در بازار اصلا به لوریج و مارجین و … فکر نمی کند و اصلا اهمیتی ندارد ۵۰۰ باشد یا ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰، چون مدیریت سرمایه اصولی یعنی شما چند مورد اصول را رعایت کنید بقیه موارد اتوماتیک کنترل می شود.)

   و نکته آخر ۱۰۰ پیپ استاپ بزرگی است و البته بستگی به استراتژی و تایم فریم شما دارد.

   در انتها حتما توصیه می کنم به جای صحیح و خطا کردن، یادگیری اشتباه خیلی از مفاهیم و ماه ها پراکنده کار کردن با یک دوره آموزشی خوب در مدت کمی تمام اصول و موارد را صحیح و دقیق یاد بگیرید و باقی زمان را به تمرین بپردازید.

   1. ایمان می گوید

    بله کاملا درست فرمودید این حد ضرر زیاد بخاطر تایم فریم بلند مدت (روزانه ) هست البته نسبت به حد سود ۱:۲ میباشد یعنی دو برابر استاپ برای یک معمله TP در نظر میگیرم … و دقیقا به همین خاطر هم هست که حجم معملات (۰.۰۱) رو پایین میزنم …آیا باز هم با این توصیفات برای معامله گری در اشتباه هستم ؟

    1. آکادمی سرمایه می گوید

     حجم معاملات بستگی به عوامل زیر دارد اگر همه عوامل را در نظر می گیرید مشکلی ندارد.
     موجودی حساب شما، مقدار حد ضرر به پیپ، میزان ریسک مشخص، جفت ارزی که معامله می کنید.

 18. amirhg می گوید

  سلام ، من تو یه حساب دمو با موجودی ۱۰۰۰۰ و لوریج ۱:۱۰۰
  تو یه روز حدودا ۲۰ تا معامله زدم و موجودی حساب رو تو یه روز به ۲۵۰۰۰ رسوندم ، که میگن کسب سود تو حساب دمو آسون تر از حساب ریله .
  خودم هم میدونم ولی سوالم اینکه این تفاوت تا چه حده ؟ آیا اون قدر تفاوت داره که مثلا من که تو دمو سود های بسیار خوبی کسب میکنم ، تو ریل کال مارجین بشم؟
  لطفا سریح و واضح پاسخ بدید. ⚘⚘⚘

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   لوریج ارتباطی به سود و ضرر شما ندارد.
   موارد زیر را اعلام کنید: حجم لات برای هر معامله، استراتژی شما، حد ضررهای شما در این معاملات چی بوده است.

 19. Hrst می گوید

  سلام…با توضیح این نکته که اولویت من حفظ سرمایم هست تا سود آیا با لوریج ۲۵ زودتر کال مارجین میشیم یا لوریج ۱۰۰؟ به نظرتون با استراتژی سود کمتر و توجه بیشتر به حفظ سرمایه با کدوم لوریج کار کنم؟ ۲۵ یا ۱۰۰؟ میشه یه توضیحی بدین؟

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام لوریج شما ارتباطی با کال مارجین شدن ندارد. شما اگر مدیریت سرمایه اصولی این بازار را رعایت کنید امکان ندارد کال مارجین شوید. حتی اگر بخواهید هم بعید است بتوانید!

 20. majid می گوید

  سلام اگه میشه یه بروکر معتبر و شرعی که فقط اسپرد بگیره و بابت دادن لوریج سود نگیره معرفی کنین

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   بروکر به دلیل دادن لوریج سود نمی گیرد.

 21. محمدحسین می گوید

  سلام چطوری می توانم از لورج استفاده کنم. من لورجم ۱.۵۰۰هست ولی بیشتر از موجودی ام نمیتوانم معامله کنم، اگر می شود کمک کنید🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   وقتی لوریج شما ۱ به ۵۰۰ هست یعنی دارید از لوریج استفاده می کنید.
   اگر لوریج نداشته باشید حداقل موجودی برای حداقل معاملات ۱۰۰۰ دلار هست و وقتی با مبلغی کمتر از این موجودی دارید پس از لوریج دارید استفاده می کنید.
   در نهایت دقت کنید شما همیشه با موجودی خود طرف هستید و حداکثر ضرر شما نمی تواند بیشتر از موجودی واقعی شما باشد.

 22. محسن پارسا می گوید

  خیلی عالی توضیح دادین خدا خیرتون بده

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   خوشحالیم که مورد توجه شما بوده است

 23. علی می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه شما با ۱۰۰ دلار حساب باز کنی و از اهرم ۱:۵۰ استفاده کنی به ازای هر پیپ ۰.۵ دلار سود یا ضرر میکنی وکافی فقط ۲۰۰ پیپ ضرر کنی تا کال مارجین بشی این حرفم درسته یا خیر
  ممنون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   سود و ضرر شما در یک معامله اصلا ارتباطی با لوریج شما ندارد.
   شما بر اساس اینکه با چه حجم لات وارد معامله می شوید سود و ضرر می کنید.
   اگر با ۱ لات معامله کنید هر پیپ حدودا ۱۰ دلار است و اگر با ۰.۱ لات باشید هر پیپ حدودا ۱ دلار و …
   اصلا تفاوتی نمی کند لوریج شما ۵۰ باید یا ۲۰۰۰ سود و ضرر شما تغییری نمی کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.