افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه چیست؟

یکی مفاهیم و اصطلاحات رایج در بازار سرمایه، افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام و نحوه ی محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه می باشد. اگر شما تازه وارد بازار بورس شده باشید یکی از مطالبی که حتما دوست دارید راجع به آن اطلاعات کسب کنید همین موضوع افزایش سرمایه می باشد.

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

شرکت ها در طی مدت فعالیت خود در مقاطع مختلف زمانی به دلایل خاص همچون رشد کسب و کار و فعالیت های شرکت نیاز به منابع مالی بیشتر پیدا می کنند. یکی از روش های کسب این منابع مالی جدید افزایش سرمایه می باشد. افزایش در واقع افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت می باشد که این به معنی افزایش تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت های سهامی عام می باشد.

دلایل افزایش سرمایه

این مورد معمولا به یکی از دو دلیل زیر می باشد:

 • تامین منابع مالی جدید برای گسترش فعالیت‌های شرکت
 • اصلاح ساختار مالی و سرمایه شرکت

مراحل افزایش سرمایه شرکت های بورسی

مراحل به این صورت است که در ابتدا هیئت مدیره نسبت به افزایش سرمایه شرکت تصمیم گیری می نماید و سپس این تصمیم را به عنوان یک پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده مطرح و به رای گیری سهامداران می گذارد. نکته مهم افزایش سرمایه شرکت ها محل تامین این مبلغ می باشد.

برای آشنایی با انواع مجامع شرکت های بورسی کلیک کنید

انواع افزایش سرمایه

به طور کلی افزایش سرمایه شرکت ها به چهار صورت انجام می شود که در ادامه به این چهار مورد اشاره می کنیم.

انواع افزایش سرمایه شرکت ها در بورس

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

طبق قانون تجارت شرکت ها باید سالانه درصدی از سود خود را نزد خود نگه دارند. این سود ها در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ها ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد سرمایه خود را از این روش افزایش دهد و با این کار بدون دریافت پول از سهامداران خود منابع جدید مورد نیاز خود را تامین می کند. به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدیدی که دریافت می کنند پرداخت نمی کنند، اصطلاحا به این سهام، سهام جایزه می گویند.

در این روش تغییری در درصد مالکیت سهامدار از شرکت ایجاد نمی شود چون به همان نسبت که سرمایه شرکت زیادتر می شود، تعداد سهام آن نیز افزایش می یابد. همچنین تغییری در دارایی های سهامدار نیز ایجاد نمی شود چون با توجه به فرمول زیر به همان مقدار که تعداد سهام سهامداران زیاد می شود، قیمت سهام کاهش پیدا می کند. (فرمول محاسبه افزایش سرمایه شرکت های بورسی)

فرمول افزایش سرمایه

فرمول افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در این نوع شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می دهد. این کار باعث به روز شده ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه می شود. در این شرایط برای این که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار بماند چون بدهی های شرکت تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا کند تا این معادله برقرار بماند. در این روش نیز همانند روش قبل پولی وارد شرکت نمی شود. همچنین درصد مالکیت سهامداران از شرکت ثابت می ماند و میزان سرمایه آن ها نیز تغییری نمی کند چون به نسبتی که سهام سهامدارن زیاد می شود، به همان نسبت ارزش سهام شرکت کم می شود. (فرمول محاسبه افزایش سرمایه شرکت های بورسی)

فرمول افزایش سرمایه

فرمول افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

برخی مواقع که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی می نمایند. به این دلیل که این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت می باشد، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران فعلی شرکت می‌دهد، به صورت که اوراقی به عنوان حق تقدم سهام در اختیار و پرتفو سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامداران در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می تواند یکی از دو کار را انجام دهند:

 • پرداخت مبلغ اسمی سهام

در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ معمولا به اندازه ارزش اسمی هر سهم که در ایران برابر است با ۱۰۰۰ ریال است می باشد ولی ممکن است بیشتر از این مبلغ بوده و تا قیمت روز هر سهم تعیین شود. با این کار پس از طی شدن مراحل، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.

 • فروش حق تقدم

اگر شما به هر دلیلی تمایل نداشته باشید از حق تقدم های خود استفاده کنید و آن ها را تبدیل به سهام نمایید، می توانید در این بازه زمانی ۲ ماهه حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید. این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. مثلا اگر شما سهام شرکت خودرو سازی “سایپا” را داشته باشید در پرتفو شما سهام عادی شما با نماد “خساپا” و سهام حق تقدم شما با نماد “خساپاح” در پرتفو شما قرار می گیرد که معمولا ارزش سهام حق تقدم به میزان آورده نقدی شما (معمولا ۱۰۰۰ ریال) از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.

اگر سهامدار به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرساند، پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام سهامدار به فروش می رود یعنی شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب سهامدار واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدم ها است. (فرمول محاسبه افزایش سرمایه شرکت های بورسی)

فرمول افزایش سرمایه

فرمول افزایش سرمایه

افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش، شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی می دهد. در این روش به جای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی (۱۰۰۰ ریال)، پذیره نویسی سهام جدید به منظور افزایش سرمایه با قیمت بالاتر و حتی قیمت فعلی بازار صورت می گیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام می باشد. شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می تواند انجام دهد که عبارتند از:

 • انتقال صرف سهام به اندوخته شرکت

در این مورد صرف سهام همانند سایر حساب های اندوخته شرکت، ذیل حقوق صاحبان سهام قرار می گیرد که با تامین مالی صرف سهام به عنوان پشتوانه و توانایی مالی شرکت برای انجام طرح ها و پروژه ها و سرمایه گذاری قوی می شود.

 • تقسیم نقدى صرف سهام بین سهام‌داران قبلى

در این مورد لازم است شرکت به اطلاع صاحبان سهام برساند که سود نقدى توزیع‌ شده از محل صرف سهام یا بازده سرمایه است نه از محل فعالیت های عملیاتی و بازرگانی شرکت و در این مورد فقط افزایش سرمایه به قیمت اسمی سهم نصیب شرکت می شود.

 • توزیع سهام جدید میان سهام‌داران جدید به ازاى صرف سهام

در این مورد به میزان حساب صرف سهام، سهام جدید به قیمت اسمى منتشر و به سهامداران فعلی داده می‌شود. پس از توزیع سهام جدید، نتیجه این نوع افزایش براى شرکت برابر با افزایش سرمایه به قیمت اسمى است.

چگونه از افزایش سرمایه شرکت ها با خبر شویم؟

برای کسب اطلاع از افزایش سرمایه شرکت های بورسی وارد سایت کدال می شویم. و پس از وارد کردن نماد شرکت مورد نظر و انتخاب “آگهی ثبت افزایش سرمایه” در قسمت نوع اطلاعیه در پایین صفحه روی گزینه جست و جو کلیک کرده و اطلاعیه های مربوط را مشاهده می کنیم.

چگونه از افزایش سرمایه شرکت ها با خبر شویم؟

چگونه از افزایش سرمایه شرکت ها با خبر شویم؟

کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکت ها بهتر است؟

به دلیل این که ساختار مالی شرکت ها با هم متفاوت هست، هر شرکت با توجه به نیاز های خود یک نوع افزایش را انجام می دهد ولی به طور کلی افزایشی که منابع مالی جدید وارد شرکت کند می تواند برای شرکت وضعیت بهتری را فراهم آورد از این رو افزایش به روش آورده نقدی و همچنین افزایش به روش صرف سهام می توانند نسبت به موارد دیگر برای شرکت بهتر باشند.

نکات مهم

 • افزایش سرمایه شامل حال افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار آن شرکت بوده باشند.
 • در مواقعی ممکن است شرکت ها از از روش ترکیبی افزایش استفاده کنند به طور مثال از دو روش آورده نقدی و تجدید ارزیابی به طور همزمان استفاده کنند در این صورت برای محاسبه قیمت سهام پس از بازگشایی باید دو فرمول مذکور را با هم ترکیب کنید.
 • قیمت های سهام پس از بازگشایی به صورت تئوری هستند و ممکن است به دلیل عرضه و تقاضا زیاد قیمت پس از بازگشایی کمتر یا بیشتر از قیمت تئوری باشد.
 • در افزایش بالای ۴۰۰ درصد نماد معاملاتی شرکت به مدت ۲ ماه بسته می شود.

اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

8 دیدگاه برای “افزایش سرمایه

 1. میلاد گفته:

  اگر امکانش هست در یک سری فایل ویدئویی راجب مجامع توضیح بدید چطور ازشون استفاده کنیم و سود کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *