چگونه بهترین جفت ارز را برای معامله انتخاب کنیم؟

9

مفهوم جفت ارز

در ابتدای بحث انتخاب بهترین جفت ارز ها برای معامله در فارکس، تعریفی از مفهوم جفت ارز (Currency Pair) و تفاوت ماهیت معامله بر روی این ارزها و سهام می پردازیم.

جفت ارز چیست؟

در بازار مالی فارکس جهت تبادل ارزها، همواره ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگری سنجیده می شود به همین دلیل مفهوم جفت ارز به وجود آمده است. شما در این بازار همیشه ارزش دلار آمریکا را در مقابل یک ارز دیگر می بینید و به تنهایی معنایی ندارد. مثلا دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن دارای ارزش ۱۰۸.۲۳ است یعنی هر دلار آمریکا ۱۰۸.۲۳ برابر ین ژاپن ارزش دارد (به معنای دیگر برای خرید هر دلار آمریکا باید ۱۰۸.۲۳ ین ژاپن بپردازید.)

تفاوت جفت ارز و سهام

با توجه به معرفی قسمت قبلی، می توان مفهوم دو سویه بودن بازار را توضیح داد. چون با جفت ارزها سر و کار داریم در نتیجه بالا رفتن ارزش یک سمت این ارز باعث پایین آمدن ارزش طرف مقابل می شود. مانند مثال قسمت قبلی، اگر دلار آمریکا قوی شود در نتیجه ین ژاپن تضعیف می شود و بلعکس. در نتیجه نیازی نیست ما همواره از بالا رفتن ارزش یک سمت سود ببریم بلکه می توانیم از پایین آمدن ارزش طرف مقابل نیز سود ببریم. در این نوع بازار بر خلاف بازار سهام و بورس که فقط با بالا رفتن ارزش سهام یک شرکت سود می برید و تنها گزینه خرید وجود دارد، در این بازار دو گزینه خرید و فروش وجود دارد که خرید برای خریدن طرف اول و فروش جهت خرید طرف دوم یا همان فروش طرف اول است. در نتیجه چه نمودار قیمت به بالا برود چه پایین شما می توانید با پیش بینی مسیر حرکت سود کنید در ثورتی که در سهام فقط با بالا رفتن نمودار قیمتی سود می کنید.

جفت ارز و سهام در بازار مالی

انواع ارز ها

در این بخش به بررسی انواع جفت ارزها و معرفی آن ها می پردازیم تا مفهوم کامل شود و بتوانیم در بخش آخر بهترین ارزها را برای معامله انتخاب کنیم.

جفت ارز های اصلی (Major Currency)

۴ جفت ارز زیر را جفت ارز های اصلی می نامند و بیشترین حجم معاملات در بازار مالی فارکس بر روی این ارزها انجام می شود.

 • EUR/USD (مقدار برابری ارزش یورو در مقابل دلار)
 • GBP/USD (مقدار برابری ارزش پوند در مقابل دلار)
 • USD/CHF (مقدار برابری ارزش دلار در مقابل فرانک سویس)
 • USD/JPY (مقدار برابری ارزش دلار در مقابل ین ژاپن)

در لیست بالا، یورو به دلار دارای بیشترین حجم معاملات است و ارز اصلی در این بازار شناخته می شود. همانطور که متوجه شده اید دلار آمریکا در بین ارز های دیگر بیشترین حجم معاملات را دارد.

جفت ارز های فرعی (Cross Rate)

جفت ارز هایی که در هیچ سمت آن دلار آمریکا (USD) وجود نداشته باشد را جفت ارز متقاطع یا فرعی می گویند. به دلیل حجم معملات بالا بر روی دلار و همانطور که در قسمت قبل گفته شد، در نتیجه عدم وجود دلار در طرفین آن را تبدیل به ارز فرعی می کند و طبیعتا معاملات کمتری بر روی این موارد انجام می شود.

میزان حرکت و تغییر قیمت در ارزها

برای انتخاب بهترین جفت ارز برای معامله در بازار فارکس ۲ نکته مهم وجود دارد. اول اینکه جزو ارزهای اصلی باشد زیرا دارای حجم معاملات بالاتری هستند و دوم اینکه میزان تحرکات و تغییر قیمت روزانه بیسار مهم است. اگر ارزی دارای معاملات کمی باشد و نمودار قیمتی آن خیلی بالا یا پایین نرود در نتیجه سود زیادی برای شما ندارد. هرچه تغییرات قیمت روزانه یک ارز بیشتر باشد فرصت های معاملاتی در نتیجه سود بیشتری برای شما دارد. شناسایی جفت ارزهای مناسب یکی از مباحث دوره الفبای فارکس است.

برای مشاهده بیشترین تغییرات قیمت در ارزها می توانید از ابزار های مختلفی استفاده کنید. تعدادی از این ابزار ها بر روی نرم افزار معاملاتی شما اضافه می شود و تعدادی دیگر به صورت آنلاین در دسترس هستند. برای سادگی کار و شروع بر روی این مفهوم شما می توانید از سایت معتبر OANDA استفاده کنید تا این میزان تغییرات را به درصد و به پیپ مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
9 دیدگاه
 1. بهزاد حسینی می گوید

  چه مطلب خوبی نوشتید اگر امکانش باشه مقالات بیشتری راجع به فارکس قرار بدید چون منابع فارسی کمی در این مورد وجود دارد
  ممنون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   ممنون از شما
   بله حتما

  2. آکادمی سرمایه می گوید

   بله به زودی تعداد بسیار زیادی مقالات دسته بندی شده منتشر می شد

 2. محمد می گوید

  سلام ..وقت بخیر
  اگه زوج ارز فرعی رو معامله میکنیم هیچ طرفش دلار نیست حساب بروکر هم که فقط با دلار شارژ میشه این زوج ارز چطور محاسبه میشه؟
  ممنون

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   تمام معاملات و سود و ضررهای شما تبدیل به دلار می شود. بر روی gbp/jpy هم معامله کنید سودو ضرر این معامله به دلار تبدیل می شود و به حساب شما می آید.

 3. Siso می گوید

  سلام .معمولا در روز چقد میشه سود کرد اگه خیلی حرفه ای باشی چند دلار یا تعداد محدود داره جواب لطفا

  1. آکادمی سرمایه می گوید

   سلام
   خیلی سوال کلی هست و سوال اشتباه است. در بازارهای مالی جهانی محدودیتی برای سود و ضرر ندارید همان طور که می توانید در ۱ روز کل موجودی خود را ضرر کنید از آن طرف هم می توانید در یک روز سود زیادی کنید.
   وقتی این بازار را آموزش ببینید و علاوه بر استراتژی، مدیریت سرمایه اصولی بازار را بدانید این سوالات حل می شود.

 4. محسن می گوید

  سلام
  بازار فارکس فیلتر نویسی نداره که بشه جفت ارزهای در شرف مثبت یا منفی شدن رو پیدا کرد؟
  اصلا راهی هست که در بازار فارکس جفت ارزهای در شرف مثبت یا منفی شدن رو پیدا کرد

  1. abedin@academyesarmaye می گوید

   سلام
   وقتی بازار دوطرفه هست دیگر مثبت شدن یا منفی شدن معنی خاصی ندارد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.