چگونه بهترین جفت ارز را برای معامله انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین جفت ارز را برای معامله انتخاب کنیم؟

مفهوم جفت ارز

در ابتدای بحث انتخاب بهترین جفت ارز ها برای معامله در فارکس، تعریفی از مفهوم جفت ارز (Currency Pair) و تفاوت ماهیت معامله بر روی این ارزها و سهام می پردازیم.

جفت ارز چیست؟

در بازار مالی فارکس جهت تبادل ارزها، همواره ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگری سنجیده می شود به همین دلیل مفهوم جفت ارز به وجود آمده است. شما در این بازار همیشه ارزش دلار آمریکا را در مقابل یک ارز دیگر می بینید و به تنهایی معنایی ندارد. مثلا دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن دارای ارزش ۱۰۸.۲۳ است یعنی هر دلار آمریکا ۱۰۸.۲۳ برابر ین ژاپن ارزش دارد (به معنای دیگر برای خرید هر دلار آمریکا باید ۱۰۸.۲۳ ین ژاپن بپردازید.)

تفاوت جفت ارز و سهام

با توجه به معرفی قسمت قبلی، می توان مفهوم دو سویه بودن بازار را توضیح داد. چون با جفت ارزها سر و کار داریم در نتیجه بالا رفتن ارزش یک سمت این ارز باعث پایین آمدن ارزش طرف مقابل می شود. مانند مثال قسمت قبلی، اگر دلار آمریکا قوی شود در نتیجه ین ژاپن تضعیف می شود و بلعکس. در نتیجه نیازی نیست ما همواره از بالا رفتن ارزش یک سمت سود ببریم بلکه می توانیم از پایین آمدن ارزش طرف مقابل نیز سود ببریم. در این نوع بازار بر خلاف بازار سهام و بورس که فقط با بالا رفتن ارزش سهام یک شرکت سود می برید و تنها گزینه خرید وجود دارد، در این بازار دو گزینه خرید و فروش وجود دارد که خرید برای خریدن طرف اول و فروش جهت خرید طرف دوم یا همان فروش طرف اول است. در نتیجه چه نمودار قیمت به بالا برود چه پایین شما می توانید با پیش بینی مسیر حرکت سود کنید در ثورتی که در سهام فقط با بالا رفتن نمودار قیمتی سود می کنید.

جفت ارز و سهام در بازار مالی

انواع ارز ها

در این بخش به بررسی انواع جفت ارزها و معرفی آن ها می پردازیم تا مفهوم کامل شود و بتوانیم در بخش آخر بهترین ارزها را برای معامله انتخاب کنیم.

جفت ارز های اصلی (Major Currency)

۴ جفت ارز زیر را جفت ارز های اصلی می نامند و بیشترین حجم معاملات در بازار مالی فارکس بر روی این ارزها انجام می شود.

 • EUR/USD (مقدار برابری ارزش یورو در مقابل دلار)
 • GBP/USD (مقدار برابری ارزش پوند در مقابل دلار)
 • USD/CHF (مقدار برابری ارزش دلار در مقابل فرانک سویس)
 • USD/JPY (مقدار برابری ارزش دلار در مقابل ین ژاپن)

در لیست بالا، یورو به دلار دارای بیشترین حجم معاملات است و ارز اصلی در این بازار شناخته می شود. همانطور که متوجه شده اید دلار آمریکا در بین ارز های دیگر بیشترین حجم معاملات را دارد.

جفت ارز های فرعی (Cross Rate)

جفت ارز هایی که در هیچ سمت آن دلار آمریکا (USD) وجود نداشته باشد را جفت ارز متقاطع یا فرعی می گویند. به دلیل حجم معملات بالا بر روی دلار و همانطور که در قسمت قبل گفته شد، در نتیجه عدم وجود دلار در طرفین آن را تبدیل به ارز فرعی می کند و طبیعتا معاملات کمتری بر روی این موارد انجام می شود.

میزان حرکت و تغییر قیمت در ارزها

برای انتخاب بهترین جفت ارز برای معامله در بازار فارکس ۲ نکته مهم وجود دارد. اول اینکه جزو ارزهای اصلی باشد زیرا دارای حجم معاملات بالاتری هستند و دوم اینکه میزان تحرکات و تغییر قیمت روزانه بیسار مهم است. اگر ارزی دارای معاملات کمی باشد و نمودار قیمتی آن خیلی بالا یا پایین نرود در نتیجه سود زیادی برای شما ندارد. هرچه تغییرات قیمت روزانه یک ارز بیشتر باشد فرصت های معاملاتی در نتیجه سود بیشتری برای شما دارد. شناسایی جفت ارزهای مناسب یکی از مباحث دوره الفبای فارکس است.

برای مشاهده بیشترین تغییرات قیمت در ارزها می توانید از ابزار های مختلفی استفاده کنید. تعدادی از این ابزار ها بر روی نرم افزار معاملاتی شما اضافه می شود و تعدادی دیگر به صورت آنلاین در دسترس هستند. برای سادگی کار و شروع بر روی این مفهوم شما می توانید از سایت معتبر OANDA استفاده کنید تا این میزان تغییرات را به درصد و به پیپ مشاهده کنید.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

27 دیدگاه برای “چگونه بهترین جفت ارز را برای معامله انتخاب کنیم؟

 1. بهزاد حسینی گفته:

  چه مطلب خوبی نوشتید اگر امکانش باشه مقالات بیشتری راجع به فارکس قرار بدید چون منابع فارسی کمی در این مورد وجود دارد
  ممنون

 2. محمد گفته:

  سلام ..وقت بخیر
  اگه زوج ارز فرعی رو معامله میکنیم هیچ طرفش دلار نیست حساب بروکر هم که فقط با دلار شارژ میشه این زوج ارز چطور محاسبه میشه؟
  ممنون

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   تمام معاملات و سود و ضررهای شما تبدیل به دلار می شود. بر روی gbp/jpy هم معامله کنید سودو ضرر این معامله به دلار تبدیل می شود و به حساب شما می آید.

 3. Siso گفته:

  سلام .معمولا در روز چقد میشه سود کرد اگه خیلی حرفه ای باشی چند دلار یا تعداد محدود داره جواب لطفا

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   خیلی سوال کلی هست و سوال اشتباه است. در بازارهای مالی جهانی محدودیتی برای سود و ضرر ندارید همان طور که می توانید در ۱ روز کل موجودی خود را ضرر کنید از آن طرف هم می توانید در یک روز سود زیادی کنید.
   وقتی این بازار را آموزش ببینید و علاوه بر استراتژی، مدیریت سرمایه اصولی بازار را بدانید این سوالات حل می شود.

 4. محسن گفته:

  سلام
  بازار فارکس فیلتر نویسی نداره که بشه جفت ارزهای در شرف مثبت یا منفی شدن رو پیدا کرد؟
  اصلا راهی هست که در بازار فارکس جفت ارزهای در شرف مثبت یا منفی شدن رو پیدا کرد

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   طبیعتا به دانش بنیادی خیلی سطح بالایی نیاز دارید و این دانش بنیادی طبیعتا برای تایم فریم های کمتر از روزانه خیلی کاربردی نیست چون در نهایت اگر بدانید ارز قرار است بالا برود یا پایین بازهم دانش تکنیکال نیاز دارید تا نقطه ورود درستی داشته باشید.

 5. فرهاد گفته:

  در معاملات فروش یا sell چه اتفاقی می افتد ؟ اگر جفت ارز مورد معامله ما مثلا eur/usd باشد یعنی ما مثلا ۱۰۰۰ یورو از حسابمان  می فروشیم و به دلار تبدیلش می کنیم و بعد که معامله را بستیم در حقیقت دلارمان را به یورو تبدیل کردیم و از آنجایی که ارزش یورو پایین آمده یوروی بیشتری نصیب ما می شود (ولی یه سوالی برای من پیش آمده مگه پول ما نزد کارگزار به دلار نیست؟ پس اون یورویی که بیشتر هم شده به دلار بخواد تبدیل شه عملا سودی نکردیم ،مثلا ۱۰۰۰ یورو را فروختیم ۱۲۰۰ دلار گرفتیم فرض می کنیم ارزش یورو نسبت به دلار پایین بیاد، آن وقت ۱۲۰۰ دلار را میفروشیم و حالا مثلا ۱۰۱۰ یورو می گیریم خب حالا ۱۰ یورو سود کردیم ولی حساب ما نزد کارگزار به دلاره پس ۱۰۱۰ یورو به دلار که تبدیل میشه باز میشه ۱۲۰۰ دلار میشه پس سودی نکردیم!!!).

  • آکادمی سرمایه گفته:

   سلام
   در معاملات فروش در واقع خرید طرف دوم اتفاق می افتد. سود و ضرر بر حسب طرف دوم محاسبه می شود و به دلار تبدیل می شود. قیمت مثلا ۱ پیپ حرکت کند و حجم شما ۱ لات باشد حدودا ۱۰ دلار سود می کنید. ارزش پیپ طرف دوم اگر کمتر یا بیشتر از دلار باشد این ۱۰ دلاری کمی تغییر می کند. سود و ضرر را بر حسب حجم لات و پیپ حساب کنید نیازی نیست کل اتفاقات و چنچ هایی که اتفاق می افتد را بررسی کنید.

   • فرهاد گفته:

    به پاسخ شما فکر کردم و یه همچین جوابی به ذهنم رسید به نظر شما درست است؟

     به نظرمن دلاری به یورو و یا هر واحد ارزی دیگری تبدیل نمی شود در حقیقت فقط ارز موجود در کارگزاریست که با آن بازی می شود به طور مثلا موقع خرید eur/usd در حقیقت به تعداد لازم دلار می دهیم تا یک لات یا ۱۰۰ هزار یورو بگیریم از آن جایی که نسبت یورو به دلار ۱.۲۱ است باید ۱۲۱۰۰۰ دلار بدهیم پس این مقدار را کارگزار نگه می دارد و فرض می کند ۱۰۰۰ یوروست (فرض کنید لوریج ۰ است) ، وقتی ارزش یورو نسبت به دلار بالا میره پس به حجم این ۱۲۱۰۰۰ دلار داره اضافه می شه و هر موقع معامله را میبندیم و یورو به دلار بخواهد تبدیل بشود این مبلغ تقسیم به ۱.۲۱ میشه و قطعا مقداری بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار میشه .

    در موقع فروش نیز فرض می شود ۱۰۰۰ یورو داریم که با نسبت ۱.۲۱ در حقیقت ۱۲۱۰۰۰ دلار داریم و می خواهیم به دلار تبدیلش کنیم پس تقسیم به ۱.۲۱ می کنیم که می شود ۱۰۰  هزار دلار حالا فرض کنیم ارزش یورو نسبت به دلار پایین می آید یا می توان گفت ارزش دلار  به یورو بالا میره پس به حجم این ۱۰۰ هزار دلار اضافه  می شود و وقتی معامله را می بندیم باید دلار را به یورو تبدیل کنیم پس ۱۰۰ هزار  دلار که به حجمش افزوده شده را باید در ۱.۲۱ ضرب کنیم که قطعا مقداری بیشتر از  121000 دلار می شود .

    • آکادمی سرمایه گفته:

     بستگی به بروکر شما و نوع حساب شما دارد که آیا معاملات به بازار متصل هست یا خیر

 6. ساره گفته:

  سلام خسته نباشید میخوام روی یک جفت ارز کار کنم پیشنهادی دارید که با کدوم جفت ارز کار کنم و از چه اندیکاتور هایی استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.