ارز دیجیتال فایل کوین filecoin (FIL) چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال فایل کوین FileCoin (FIL) چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال فایل کوین با زیر ساخت پیچیده خود، در سال ۲۰۱۷ به بازار رمزارزها عرضه شد. فایل کوین که به عنوان ارتقا دهنده فضاهای ذخیره سازی فایل در بلاکچین از آن یاد می شود، به عنوان رقیبی قدرتمند برای سرویس هایی نظیر amazon s3 و یا گوگل درایو معرفی شده است که انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور تحول شگفتی را در این زمینه رقم بزند.

ارتقای صنعت ذخیره سازی داده با ارز دیجیتال فایل کوین

ظهور و کشف فناوری زیرساختی بلاکچین آغازی بر روند توسعه تکنولوژی های نوین بود. یکی از این تکنولوژی های جدید، پروژه فایل کوین است که از آن به عنوان رقیب جدی سرویس های اینترنتی نظیر؛ دراپ باکس (DropBox)، گوگل درایو (Google Drive) و سایر سرویس های ذخیره سازی داده نام برده می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد این سرویس جدید اطلاعاتی و نیز رمز ارز اختصاصی آن یعنی ارز دیجیتال فایل کوین کمی بیشتر صحبت کنیم.

 

شبکه بلاکچینی ارز دیجیتال فایل کوین

شبکه هایی نظیر Amazon S3 و DropBox، به عنوان شناخته شده ترین سرویس های ابری تحت وب در حوزه ذخیره سازی انواع فایل های رایانه ای، ما را با قابلیت های فضای اینترنت آشنا ساختند. این سرویس های ابری (Cloud Computing) با قرار دادن فضاهای خاصی از دامنه سایت های خود در اختیار مشتریان، امکان ذخیره سازی انبوه فایل ها را برای آن ها فراهم می کنند. با این وجود ذخیره سازی فایل ها در این فضاهای اینترنتی متمرکز، هزینه ها و خطرات امنیتی فراوانی را به همراه داشته است.

با توسعه فایل کوین، شیوه جدیدی از ذخیره سازی مبتنی بر شبکه بلاکچین در پیش روی ما قرار گرفت. فعالیت این شبکه بلاکچینی در سال ۲۰۱۴ و در سکوت خبری آغاز شد. تیم توسعه دهنده آن که از فعالان بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) نیز بودند، از همان ابتدا آن را پروژه ای معرفی کردند که می تواند ظرفیت ذخیره سازی داده ها را افزایش دهد. پس از گذشت حدود ۳ سال از روند توسعه این شبکه، در سال ۲۰۱۷ نسخه آزمایشی آن تحت عنوان Space Race راه انداخته شد که با استفاده از پروتکل اثبات بازیابی (POR) کار ذخیره سازی انواع فایل ها را در فضای اعطا شده انجام داد. امروزه ارائه دهندگان سنتی فضاهای ابری نظیر؛ Amazon web services و Microsoft azure از زیرساخت شبکه ای ارز دیجیتال فایل کوین استفاده های فراوانی می کنند.

 

ارز دیجیتال فایل کوین چیست و استخراج آن چگونه است؟

ارز دیجیتال اختصاصی شبکه ذخیره سازی و به اشتراک گذاری فایل کوین که به اختصار با نماد FIL نشان داده شده است، در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار به بازار ارزهای دیجیتال راه یافت. در طی این عرضه اولیه که به ترتیب ۷۰% کل آن به ماینرها به عنوان پاداش شبکه، ۵% به توسعه دهندگان شبکه، ۱۵% به شرکت لبز و ۱۰ درصد باقی مانده به عنوان سهم شرکت کنندگان در عرضه اولیه در نظر گرفته شد، با جذب ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه خالص همراه شد. به طور کلی حجم کل ارز دیجیتال فایل کوین که قرار است تا ۱۶ سال آینده به عنوان پاداش برای ماینرها عرضه شود، چیزی در حدود ۲ میلیارد توکن عنوان شده است.

برخلاف روند استخراج ارزهایی نظیر بیت کوین که با استفاده از الگوریتم اثبات کار و با در اختیار گذاشتن قدرت پردازشگرهای ماینرها در شبکه انجام می گرفت، استخراج ارز دیجیتال فایل کوین از تفاوت های زیادی برخوردار است. به طوری که در روند استخراج این رمزارز علاوه بر استفاده از دستگاه هایی با هزینه پایین، از دو نوع الگوریتم استخراج استفاده شده است. نخستین الگوریتم استخراج که با نام الگوریتم اجماع تکثیر یا Proof of Replication شناخته می شود، به بررسی صحت ذخیره سازی داده ها و مهر و موم کردن آن ها می پردازد. در نهایت از طریق تولید و فشرده سازی یک داده مهر و موم شده، روند ذخیره سازی در شبکه فایل کوین به اثبات می رسد. الگوریتم اجماع فضا- زمان نوع دیگر الگوریتم به کار رفته در این پروژه است که در طی آن روند ذخیره سازی داده ها در فضای ذخیره سازی شبکه در طول زمان به اثبات می رسد.

 

ارز دیجیتال فایل کوین

 

در طی استخراج ارز دیجیتال فایل کوین ۳ دسته از ماینرها فعالیت می کنند تا در نهایت علاوه بر ایجاد فضایی برای ذخیره سازی امن فایل های کاربران و سازمان ها در محیط بلاکچین، بلاک های جدیدی صادر شده و نیز صحت و درستی انجام معاملات به تایید برسد. دسته ای از ماینرها که فضای لازم برای ذخیره سازی فایل های کاربران را تامین می کنند، ماینرهای ذخیره سازی (Storage Miners) نامیده می شوند. به عبارتی بهتر این دسته از ماینرها بخشی از حجم خالی هارد های خود را که بلا استفاده بوده است در اختیار شبکه فایل کوین قرار می دهند و در ازای این کار خود مقداری ارز دیجیتال فایل کوین به عنوان پاداش دریافت می کنند.

ذخیره داده ها و اطلاعات در فضای تامین شده توسط ماینرهای ذخیره ساز، تنها بخشی از کار است. بعدها زمانی که افراد نیاز به دسترسی و بازیابی اطلاعات خود پیدا می کنند، بار دیگر به این محل های ذخیره شده مراجعه کرده و با ماینرهای ذخیره سازی ارتباط برقرار می سازند. تسهیل برقراری این ارتباط برعهده دسته دیگری از ماینرهاست که به عنوان ماینرهای بازیابی ( Retrieval Miners) شناخته شده اند. دسته سوم از ماینر ها که در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد نحوه کار و وظایف آن ها در دسترس نمی باشد با عنوان ماینرهای تعمیر از آن ها یاد می شود.

 

کاربردهای ارز دیجیتال فایل کوین

دنیای پیشرفته امروز با حجم زیاد داده هایی روبه روست که لزوم ذخیره سازی آن ها امری واضح و روشن است. از طرفی دیگر سیستم های ذخیره سازی کنونی نظیر آمازون تری اس و یا دراپ باکس به دلیل هزینه های بالای ذخیره سازی و نیز محدودیت های تامین فضای ذخیره سازی، پاسخگوی نیاز این حجم بالا از ذخیره سازی داده ها نیستند. از این رو فایل کوین با ایجاد فضایی اشتراکی جهت ذخیره سازی داده ها در آینده ای خیلی نزدیک روند ذخیره و حفظ اطلاعات را تغییر خواهد داد. از طرفی دیگر افراد با به اشتراک گذاری فضاهای ذخیره سازی بلااستفاده سیستم های خود در فایل کوین، اقدام به درآمد زایی از این سیستم می کنند.

 

قیمت و خرید ارز دیجیتال فایل کوین

از جمله کیف پول های مورد نیاز و پشتیبان ارز دیجیتال فایل کوین می توان به کیف پول های لجر نانو و نیز کیف پول لوتوس اشاره کرد. با در اختیار داشتن یکی از این کیف پول ها و نیز انتخاب صرافی مناسب جهت مبادله و خرید رمزارز، می توان اقدام به خرید این ارز دیجیتال نمود.

قیمت ارز دیجیتال فایل کوین در زمان نگارش این مقاله در حدود ۲۰ دلار بوده است که با ارزش بازاری ۴ میلیارد دلاری خود، یکی از پروژه های خوب این حوزه است.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

2 دیدگاه برای “ارز دیجیتال فایل کوین FileCoin (FIL) چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.