اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟

اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟

با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال و استفاده‌های فراوان از این دارایی‌ها، برخی از واژه‌ها و عبارات و اصطلاحات نیز به همراه آن‌ها وارد ادبیات عمومی شده است. برخی از افراد، حتی معنای درست این کلمات را نیز نمی‌دانند. از جمله این کلمات و واژه‌ها می‌توان اتریوم را نام برد. بسیاری از افراد، اتریوم را نوعی ارز دیجیتال می‌دانند. در حالی که در حقیقت، اتریوم یک شبکه مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است و یا نوعی پلتفرم برای اجرای برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند بدون دخالت واسطه‌ها به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی در مورد اتریوم بپردازیم و چرایی ایجاد آن را بیان نماییم.

اتریوم چیست؟

اتریوم را در حقیقت می‌توان یک سیستم باز و آزاد و عمومی به شمار آورد که بر پایه فناوری بلاک چین ایجاد شده است و شامل مرورگر و زبان برنامه نویسی است. این شبکه هم‌چنین سیستم پرداخت مخصوص به خود را نیز دارد. پلتفرم اتریوم هیچ گونه کنترل کننده مرکزی ندارد. در واقع می‌توان گفت سیستم‌های کامپیوتری مختلف که به هزاران عدد می‌رسد و در سراسر نقاط جهان به صورت داوطلبانه به یکدیگر متصل شده‌اند، می‌توانند شبکه اتریوم را نیز تحت کنترل خود در بیاورند و آن را مدیریت کنند. به این کاربران، در اصطلاح نود گفته می‌شود. نودها وظیفه دارند تا امنیت شبکه اتریوم را نیز تامین نمایند.

در این پلتفرم هم‌چنین داده‌ها بر روی یک سرور مرکزی و به صورت محرمانه ثبت نمی‌شوند. در حقیقت در این سیستم تمامی اطلاعات و داده‌های مالی کاربران موجود در شبکه، در میان نودها توزیع شده است. هر گروهی از این نودها از تمامی اطلاعات موجود در شبکه و بلاک چین اتریوم یک کپی، در اختیار دارند. برای درک بهتر اتریوم و دستیابی به تعریف گسترده‌تر از آن، لازم است به برخی از ویژگی‌های این شبکه اشاره شود.

ویژگی‌های اتریوم

غیر قابل تغییر بودن اطلاعات

یکی از ویژگی‌های اساسی بلاک چین اتریوم این است که داده‌ها و یا اطلاعاتی که بر بستر این شبکه ذخیره می‌شوند و نگه داری می‌گردند به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، قابل تغییر و تحول نیستند و یا نمی‌توان این داده‌ها را از شبکه حذف نمود. هر گونه تغییر و تحولی در این پلتفرم، باید به تایید تمامی اعضای شبکه برسد. چراکه در این پلتفرم شخص ثالثی برای مدیریت کردن و نظارت بر دارایی و اطلاعات وجود ندارد.

عدم امکان سانسور اطلاعات و تقلب، سرقت و هک

از طرف دیگر در این بستر، انجام هر گونه تقلب و یا سانسور غیر ممکن است. چراکه اطلاعات و داده‌های مختلف در میان تمامی کاربران موجود در شبکه، که به آن‌ها گره گفته می‌شود، توزیع شده است. از طرف دیگر تمامی این اطلاعات، عمومی هستند. بنابراین امکان سانسور شدن آن‌ها وجود ندارد.

در شبکه اتریوم، کلیه اطلاعات افراد بر روی سیستم‌های کامپیوتری و شخصی خودشان ذخیره می‌شود. چراکه در این بستر هیچ نهاد و یا سروری وجود ندارد. لذا در این شرایط داده‌ها و اطلاعات کلیه کاربران بر روی یک سیستم جمع آوری نخواهند شد. بنابراین احتمال هک شدن این اطلاعات و یا به سرقت رفتن و دزدیده شدن آن‌ها نیز وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که برای اینکه هکرها بتوانند داده‌های موجود بر روی شبکه اتریوم را سرقت نمایند و یا در آن‌ها تغییر و تحولاتی را ایجاد کنند لازم است به سیستم‌های کامپیوتری نیمی از نودهای موجود در بستر این شبکه دسترسی داشته باشند. انجام این کار نیز مستلزم صرف هزینه بسیار بالایی است. بنابراین عملا غیر ممکن است.

امنیت داده‌ها

در این شبکه از سیستم رمز نگاری استفاده شده است. این عامل نیز سبب می‌شود تا میزان امنیت شبکه اتریوم در حد قابل توجهی افزایش پیدا کند. در این سیستم هم‌چنین امکان جعل و تقلب به طور کامل از بین می‌رود. آنلاین بودن اتریوم و از طرف دیگر غیر قابل توقف بودن این شبکه و فعال بودن دائمی و همیشگی این بستر نیز از دیگر ویژگی‌های مهم بلاک چین اتریوم است.

در این شبکه از سیستم پرداخت همتا به همتا برای انتقال ارز و داده‌ها استفاده می‌شود. اتریوم هم‌چنین یک شبکه عمومی است. لذا کاربران می‌توانند بدون دریافت هیچ گونه مجوزی در این بستر به فعالیت‌های مورد نظر خود مشغول شوند و به انتقال ارزهای دیجیتال و یا اطلاعات اقدام نمایند. رمز ارزی که برای انجام تراکنش‌ها در بستر بلاک چین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اتر نام دارد.

اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟

چرا اتریوم به وجود آمد؟

همان‌طور که می‌دانید در شرایط امروزی جوامع، تمامی کاربران و افراد از سرورهای مختلف استفاده می‌کنند. بنابراین تمامی داده‌ها و اطلاعات شخصی افراد به وسیله سرورهایی از قبیل آمازون، گوگل، فیس بوک و… در سیستم‌های کامپیوتری دیگر افراد و کاربران ذخیره می‌شود. هر یک از این شرکت‌ها توسط تیم‌های ویژه، این دسته از اطلاعات را ذخیره و نگه داری می‌کنند و وظیفه ایمن سازی اطلاعات را نیز بر عهده دارند. هر چند در این نکته مزایایی وجود دارد اما خالی از عیب نیز نیست. برای نمونه می‌توان به این عامل اشاره کرد که هکرها و یا دولت‌ها می‌توانند بدون اطلاع شما به داده‌های شخصی و یا فایل‌های مورد نظرتان دست یابند. در حقیقت این افراد و نهادها می‌توانند از طریق نفوذ به شخص ثالث و یا طرف سوم به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند و اطلاعات شما را به سرقت ببرند و یا در آن‌ها تغییر و تحولاتی را ایجاد نماید.

بنابراین بسیاری از کارشناسان به این طرح و ایده دست یافتند که فضای اینترنت باید غیر متمرکز باشد تا از این طریق هیچ گونه نهاد و یا فرد و یا گروه ثالثی نتواند به اطلاعات مالی و داده‌های خصوصی اشخاص دسترسی داشته باشد. در همین راستا و به دنبال غیر متمرکز کردن فضای اینترنت، تکنولوژی بلاک چین به وجود آمد و پس از آن اتریوم بر ساختار این فناوری ایجاد شد و توسعه پیدا کرد. تا از این طریق، گامی در راستای غیر متمرکز کردن فضای اینترنت برداشته شود.

بنابراین می‌توان گفت هدف اصلی و اولیه اتریوم این است که با استفاده از فناوری بلاک چین، واسطه‌ها و نفرهای سوم را حذف کند. یعنی افراد و نهادهایی که کار ذخیره سازی و نگه داری اطلاعات را انجام می‌دهند و یا به عملیات انتقال پول و ثبت داده‌های مالی پیچیده کمک می‌کنند، دیگر جایگاهی در این شبکه نخواهند داشت. به طور کلی می‌توان گفت اتریوم در صدد است تا به یک کامپیوتر جهانی مبدل گردد و فضای اینترنت را عمومی‌تر کند.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.