اتریوم 2 چیست؟

اتریوم ۲ چیست؟

اتریوم در حال حاضر یکی از بهترین پلتفرم های غیر متمرکز است. این پلتفرم فوق العاده بستری مناسب برای اجرایی کردن قرارداد های هوشمند به حساب می آید. اتریوم پس از عبور از مراحل تکامل و پیشرفت در آستانه ی تحولی بسیار بزرگ قرار دارد. بنیاد اتریوم در حال تلاش برای راه اندازی دومین نسخه ی این پلتفرم هستند. نام این پلتفرم جدید اتریوم ۲ است.

اتریوم ۲ با نام‌های Eth2 و سرنیتی هم شناخته شده است. اتریوم ۲ همان تحول و به روز رسانی بعدی در بلاک چین اتریوم است. این به روزرسانی یزرگ در سه فاز انجام خواهد شد. فاز صفراین پروژه در ۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۹۹) به ثمر نشسته است و با اجرایی شدن هر کدام از فاز ها عملکرد اتریوم بهتر شده و کارایی آن در جنبه های مختلف بهبود بخشیده می شود. هرچه به تاریخ فاز های بعدی این به روز رسانی نزدیک تر می شویم پرسش های زیادی در ذهن کاربران اتریوم به وجود می آید. در این مطلب بنا داریم تا این ارز دیجیتال را معرفی کنیم و به پرسش های احتمالی پاسخ دهیم.

معرفی اتریوم ۲

همان طور که گفتیم اتریوم ۲ نام به روزرسانی بزرگ و مهم اتریوم است. تیم اتریوم پیش بینی کرده اند که با این به روز رسانی پیشرفت بسیار بزرگی در این شبکه اتفاق می افتد. دو نمونه از پیشرفت های مورد انتظار از این به روز رسانی، «اثبات سهام» و «شاردینگ» هستند.این پیشرفت ها باعث افزایش بسیار زیاد سرعت تراکنش ها می شود و کارمزد ها را نیز کاهش می دهد.

اگر بخواهیم اثبات سهم را در این به روز رسانی توضیح دهیم باید بگوییم که اثبات سهم جای عمل استخراج را در اتریوم خواهد گرفت. یعنی اگر افراد بخواهند در تایید تراکنش ها ساختن بلاک مشارکت داشته باشند می توانند از این راه استفاده کنند. در این روش نیازی به استفاده از برق زیاد و تهیه کردن سخت افزار برای استخراج نیست. به جای همه ی این مراحل سخت و پیچیده می تواند “اتر” تهیه کرده و آن را به شبکه اختصاص داد. شبکه نیز نسیت یه اندازه ی دارایی های هر فرد به او پاداش خواهد داد.

تمام توضیحات بالا به این معنی نیست که استخراج اتریوم به پابان خواهد رسید. فرآیند استخراج اتریوم فعلا برای مدتی ادامعه خواهد داشت. چرا که همان طور که گفته شد این پروژه چند فاز دارد که اولین فاز در دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شده است. طی این فاز اولیه تنها اثبات سهم فعال شده است و باقی پروژه ی به روز رسانی باقی مانده است. بنابراین فعلا اسخراج اتریوم نیز به صورت موازی انجام می شود. با اتمام فاز دو کار استخراج اتریوم به پایان می رسد که زمان اجرایی شدن همه ی فاز ها و اتمام به روز رسانی هموز کاملا مشخص نیست.

برای شرکت در اثبات سهم اتریوم افراد می توانند از دو راه فعالیت مستقیم و فعالیت غیر مستقیم بهره ببرند.

روش مستقیم

در این روش باید کلاینت یا همان نرم افزاراصلی اتریوم ۲.۰ را از سایت رسمی و معرفی شده دانلود کنید. در ادامه باید حداقل ۳۲ اتر را به شبکه اختصاص بدهید. حتی لازم است که حداقل یک کامپیوتر خانگی داشته باشید که سخت افزار های قوی داشته باشد و لازم است که این کامپیوتر همیشه روشن بماند. با توجه به امکانات مورد نیاز و همچنین میزان زیادی سرمایه اولیه برای این کار، شرکت در اثبات سهم به شکل مستقیم برای تعداد کمی از افراد در سراسر جهان امکان پذیر خواهد بود.

روش غیرمستقیم

برای اقدام از روش غیر مستقیم لازم است تا اتمام به روز رسانی اتریوم صبر کنید. پس از اتمام به روز رسانی صرافی ها مانند صرافی بایننس و کیف پول ها بتوانند امکان سهام گذاری را برای کاربران خود فعال کنند. پس از طی این فرآیند می توانید با هر بودجه ای در اثبات سهم اتریوم شرکت نمایید.

از میزان سود اثبات سهام اتریوم هنوزاطلاعات دقیقی در دست نیست. این سود می تواند به صورت لحظه ای دچار تغییرات شود. تخمین های فعلی مبنی بر این است که سودی بین ۴ تا ۱۰ درصد در انتظار کاربران باشد. با توجه به توضیحات مشخص است که استفاده از روش اثبات سهام مناسب افرادی است که سرمایه گذاری های بلند مدت در اتریوم انجام داده اند و می خواهند در مدت زمان سرمایه گذاری خود از پاداش اثبات سهم نیز استفاده کنند.

اتریوم 2 چیست؟

تفاوت اتریوم ۱ و اتریوم ۲

گفته شد که در اتریوم ۲ دو پیشرفت بنیادین نسبت به اتریوم ۱ به وجود خواهد آمد که این پیشرفت ها شامل اثبات سهم و زنجیره های شارد است. در ادامه درباره ی این دو پیشرفت توضیحاتی ارائه می دهیم.

اثبات سهام

اتریوم در حال حاضر از فرآیند اثبات کار یا همان استخراج استفاده می‌کند. در این فرآیند برای ساخت بلاک‌ها درشبکه بلاک چین، از توانایی محاسبات فیزیکی ماینرها و برق استفاده می شود. اما در اتریوم ۲، فرآیند جمع کردن ارز دیجیتال اتریوم به اثبات سهم تبدیل می شود. یا این تغییر، امنیت اتریوم بالا می رود، مقایس پذیری آن یهیود بخشیده می شود و کمک زیادی به صرفه جویی در مصرف انرژی می کند.

زنجیره‌های شارد

این زنجیره ها به شکل بسیار تاثیر گذاری باعث بالا رفتن کارایی بلاک چین اتریوم می شود. این اتفاق نیز از طریق بهبود مقیاس پذیری اتفاق می افتد. شاردینگ یک نوع پارتیشن بندی است. در این پارتیشن بندی پایگاه داده ای بسیار بزرگ به بخش های کوچک تر تقسیم می شود. با این روش مدیریت پایگاه داده ها آسان تر و دقیق تر است. همچنین با این روش زمان پاسخ دهی نیز کوتاه تر می شود

اگر بخواهیم به شکل ساده ای نحوه ی اثر گذاری اضافه شدن زنجیره های شارد را بیان کنیم باید بگوییم که با اضافه شدن هر زنجیره ی شارد مانند این است که ارز دیجیتال اتریوم از یک خیابان یک لاینی به یک بزرگراه چندین لاینی تبدیل بشود. روشن است که با این روش توان عملیاتی در همه ی جنبه ها افزایش می یابد. انتظار می رود اضافه شد زنجیره های شارد به اتریوم در فاز ۱ به روز رسانی این ارز دیجیتال اتفاق بیافتد.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

2 دیدگاه برای “اتریوم ۲ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *