صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

خرید و فروش و نیز انتقال ارزهای دیجیتال از طریق صرافی های ارز دیجیتال صورت می گیرد. این نوع صرافی های اینترنتی به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز فعالیت می کنند. صرافی غیرمتمرکز در پاسخ به اشکالات و هزینه های بالای صرافی های متمرکز وارد عمل شد و با زیرساخت بلاکچینی خود توانست مورد استقبال فعالان در بازار و معامله گران ارز دیجیتال واقع شود.

صرافی های ارز دیجیتال

صرافی ها تا پیش از پیدایش ارزهای دیجیتال، در بازارهای مالی دیگری نظیر بازار ارز و سکه نیز در سراسر دنیا وجود داشتند. نقش این گونه صرافی ها در این بازارها به شکل یک واسطه فیزیکی بود که مشتریان و فروشندگان و نیز فعالان در این گونه بازارها، در دو طرف بازار اقدام به خرید و فروش و انجام معاملات خود می کردند. با مطرح شدن ارزهای دیجیتال در سال های اخیر، مبادله این ارزها نیز در صرافی های مخصوصی که به صورت اینترنتی فعالیت می کنند، صورت گرفت. در ابتدا نوع فعالیت این صرافی ها به صورت متمرکز انجام می شد. بدین صورت که اطلاعات کاربران در یک سرور مرکزی ذخیره می شد تا صرافی ها با سرعت بالایی خدمات رسانی مناسبی را به سرمایه گذاران و نهادهای مراجعه کننده ارائه کنند. رفته رفته افراد نسبت به کنترل اطلاعات کاربری و مالی خود از سوی نهاد و سرور مرکزی واکنش نشان دادند. تا این که صرافی غیرمتمرکز فعالیت خود را آغاز نمود.

 

صرافی غیرمتمرکز چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

زیر ساخت اجرایی این نوع از صرافی ها، بلاکچین است. به عبارتی بهتر یک صرافی غیرمتمرکز نسخه کدنویسی شده صرافی های متمرکز در روی بلاکچین هاست. از جمله اولین بلاکچین هایی که به عنوان بستر اجرایی صرافی های غیرمتمرکز مطرح شدند، بلاکچین های اتریوم بودند. کاربران برای خرید و فروش و نیز انتقال ارزهای دیجیتال در این نوع صرافی ها نیازی به وارد کردن اطلاعات کاربری خود و احراز هویت شدن، نداشتند. هر کاربر با متصل کردن کیف پول دیجیتالی اختصاصی خود به این پلتفرم اجرایی، امکان دسترسی آسان به معاملات ارزی و خرید و فروش در بستری امن را پیدا می کند. علاوه بر این هیچ نهاد بالادستی از بیرون بر فعالیت ها و نیز اطلاعات کاربران دسترسی ندارد و کاربران دیگر نسبت به شناسایی شدن و دزدیده شدن اطلاعاتشان هیچ گونه نگرانی ای ندارند.

 

طریقه کار صرافی غیرمتمرکز

از آنجایی که این صرافی ها در بستر ساختاری بلاکچین شکل گرفته اند، می توان با استفاده از قابلیت های سیستم بلاکچین نظیر؛ مقیاس پذیری، قدرت هش بالا، انتقال پرسرعت اطلاعات مالی و … نسبت به انجام معاملات مالی و ارزی به راحتی هر چه تمام تر، اقدام نمود. به این شکل که پس از اتصال کیف پول دیجیتالی فرد به سامانه صرافی غیرمتمرکز، تراکنش های مربوطه توسط یک قرارداد هوشمند از پیش تعیین شده و غیرقابل برگشت و بدون نیاز به حضور واسطه یا فرد اضافی ای، انجام می شوند. به این ترتیب افراد در این صرافی به صورت مستقیم و بدون اینکه تحت کنترل و مدیریت یک سرور مرکزی قرار گرفته باشد، اقدام به خرید و فروش و برقراری ارتباط امن با یکدیگر می نمایند.

 

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

اصلی ترین تمایز میان صرافی غیرمتمرکز و متمرکز به بیان این نکته برمی گردد که در صرافی متمرکز یک سرور مرکزی کنترل کننده که دسترسی آزاد به اطلاعات ثبت شده افراد دارد، مطرح است. حال این که در نوع غیرمتمرکز صرافی ها، کامپیوتر ها و سیستم های اجرایی معاملات، در تمامی شبکه زیربنایی بلاکچین توزیع شده اند و دیگر افراد نسبت به لو رفتن و هک شدن حساب کاربری خود نگران نیستند.

در انجام معاملات به وسیله صرافی های متمرکز فرد باید در ابتدا اطلاعات کاربری خود را در شبکه وارد نموده و بدین شکل احراز هویت از وی صورت گرفته شود. اما با صرافی غیرمتمرکز اصل ناشناس ماندن افراد در حین انجام معاملات ارز های دیجیتال، حفظ می شود. افراد در این محل کافی است از طریق کیف پول دیجیتالی که در اختیار دارند به صرافی غیرمتمرکز متصل شده و به صورت کاملا ناشناس به فعالیت خود به عنوان یک تریدر و فعال در زمینه رمز ارزها، ادامه دهند.

از طرفی دیگر در صرافی های غیرمتمرکز برخلاف صرافی های متمرکز، دیگر لزومی به انتقال دارایی به کیف پول نزد صرافی نیست. بلکه در نسل جدید از صرافی های ارز دیجیتال، کیف پول های استفاده شده توسط افراد منحصر به فرد بوده و دارایی فرد در همان کیف پول ذخیره می شود. با این کار دیگر امنیت دارایی فرد در زمان انتقال به صرافی به خطر نمی افتد و نیز با هک شدن صرافی فرد نگران از دست رفتن دارایی اش نمی شود. این روش همچنین موجب کاهش کارمزد و هزینه های پرداختی فرد به صرافی می شود زیرا که دیگر هزینه های انتقال دارایی که در صرافی های متمرکز مطرح بود، در این جا وجود ندارد.

 

صرافی غیرمتمرکز

 

ویژگی های معاملات در بلاکچین با استفاده از صرافی غیرمتمرکز

معاملات در بستر صرافی های غیرمتمرکز، با وجود قابلیت های بی نظیر شبکه بلاکچین، با کارایی بالاتری نسبت به انواع دیگر صرافی ها انجام می شود. به این صورت که افراد ضمن حفظ هویت ناشناس خود در حین انجام معاملات، به دلیل استفاده از کیف پول های اختصاصی و منحصر به فرد، هزینه و کارمزد کمتری می پردازند. از سویی دیگر انجام معاملات به کمک قراردادهای هوشمندی عملی می شود که امکان برگشت پذیری در آنها وجود ندارد. بنابراین بلوکه شدن دارایی های فرد نزد صرافی و یا دیر انجام شدن معاملات ارزی در آن مطرح نیست.

 

معرفی مهم ترین صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال

 

 • صرافی بایننس Binance

این صرافی که پیش از این، به صورت متمرکز نیز فعالیت می کرد، در چند سال اخیر و از سال ۲۰۱۹ فعالیت خود را به شکل غیرمتمرکز آغاز کرده است. از جمله مزیت های فعالیت در این صرافی غیرمتمرکز، می توان به کارمزد پایین انجام معاملات، پشتیبانی این صرافی از تعداد زیادی از کیف پول ها و نیز امنیت بالای کاربری آن اشاره نمود.

 • صرافی IDEX

این صرافی غیرمتمرکز که تفاوت چندانی با صرافی های متمرکز ندارد، از جمله جدیدترین صرافی های بر پایه بلاکچین اتریوم می باشد. برخلاف سایر صرافی های غیرمتمرکز که در آنها با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان برگشت پذیری معاملات وجود ندارد، در این صرافی امکان لغو سفارش قبل از تکمیل فرایند ایجاد شده است. از دیگر ویژگی های این صرافی می توان به ثبت کردن همزمان چندین سفارش، دارا بودن رابط کاربری ساده و … اشاره کرد.

از جمله صرافی های غیرمتمرکز دیگر که حجم معاملات ویژه ای را به خود اختصاص داده اند، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • صرافی Kyberswap
 • صرافی Uniswap
 • صرافی Waves
 • صرافی Bisq
 • صرافی Banker
 • صرافی Balancer

اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
 • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
 • لایو های آموزشی و تحلیلی
 • معرفی فرصت های معاملاتی
 • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.