انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال

از چالش های مهم در حوزه بازارهای ارز دیجیتال، بحث امنیت و ذخیره سازی مناسب ارز دیجیتال خریداری شده یا فروخته شده، می باشد. برای این منظور کیف پول ارز دیجیتال توسعه یافته که به دو صورت آنلاین و آفلاین به کار برده می شود. کیف پول های آنلاین را اصطلاحا نرم افزاری و کیف پول های آفلاین را سخت افزاری می نامند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

معامله گران و فعالان بازار ارز دیجیتال به منظور معامله ارزها و دارایی های خود از طریق صرافی ها و در بستر بلاکچین، از یک کیف پول ارز دیجیتال که به صورت الکترونیکی در دسترس است، استفاده می کنند. این کیف پول از یک IP مخصوص که خود شامل کلید عمومی و یک مدرک شناسایی دیگر است، تشکیل شده است. این همان کیف پولی است که ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را برای کاربران میسر ساخته و باعث مستند سازی معاملات در بستر شبکه معاملاتی می شود. همچنین کاربران ارزهای دیجیتال علاوه بر کلید عمومی، کلید خصوصی اختصاصی دارند که فقط خودشان قابلیت دسترسی به آن کلید را دارا می باشند. وجود جفت کلید خصوصی و عمومی جهت رمزنگاری دوگانه در شبکه، امکان گمنام ماندن و فعالیت ناشناس افراد را مهیا می سازد.

 

کیف پول ها چگونه عمل می کنند؟

می توان گفت که مهم ترین تفاوت بانک ها و بازار ارزهای دیجیتال در وجود شفافیت است. وقتی پولی را نزد بانک در حساب بانکی خود می گذارید، هیچ شفافیتی در مورد نحوه انتقال یا نگهداری دارایی شما وجود ندارد. اما در مورد ارزهای دیجیتال قضیه فرق می کند. داد و ستد ارزهای دیجیتال در صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز و با به کاربردن کیف پول ارز دیجیتال صورت می گیرد. گفتیم که هر کیف پول شامل یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. علاوه بر این هر کیف پول دارای یک آدرس می باشد که مشخصه اصلی آن کلید عمومی است. به این شکل که این آدرس و کلید عمومی در دسترس عموم قرار می گیرند تا دریافت ها و پرداخت های ارزهای دیجیتال انجام گیرد. آن چه که دسترسی به محتویات کیف پول ها را مشخص می کند، کلید خصوصی است که فقط در اختیار خود فرد است. از نظر تشابه می توان کلید خصوصی را متناظر با رمز کارت بانکی دانست که امکان دسترسی به دارایی های فرد را می دهد. در صرافی های متمرکز از کیف پول های نزد صرافی استفاده می شود و به همین دلیل نیاز به انتقال ارز دیجیتال به صرافی وجود دارد. در این روش با هک شدن یا صدمه صرافی، امکان دارد فرد دچار آسیب و ضرر شود. حال اینکه در صرافی های غیرمتمرکز کیف پول اختصاصی و منحصر به فرد هر کاربر مطرح هست و تنها با اتصال این کیف پول به صرافی امکان معامله رمز ارزها فراهم می گردد. تنها کافی است که فرد مراقب کلید خصوصی مربوط به کیف پول که شامل توالی از اعداد و حروف است باشد زیرا که در صورت از دست دادن این کلید، کیف پول وی دیگر امن نخواهد بود.

 

انواع کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

کیف پول ارز دیجیتال را می توان به شکل های گوناگونی دسته بندی و بررسی نمود ولی رایج ترین و جامع ترین دسته بندی از کیف پول های ارز دیجیتال آنها را در سه دسته کلی؛ کیف پول نرم افزاری، کیف پول سخت افزاری و کیف پول های کاغذی طبقه بندی می کند. در اینجا به بررسی اجمالی هر کدام از این کیف پول ها می پردازیم.

 

کیف پول ارز دیجیتال

 

کیف پول نرم افزاری

یکی از انواع کیف پول ارز دیجیتال که اکثرا در دسته بندی کیف پول های دیجیتالی گرم و آنلاین قرار می گیرد، کیف پول های نرم افزاری هستند. این نوع از والت های دیجیتال را می توان روی دستکاپ یا گوشی های تلفن همراه و یا به صورت آنلاین راه اندازی کرد. به طور مثال کیف پول هایی نظیر الکتروم و اتمیک بر روی دستکاپ قابل نصب بوده و کلید های خصوصی مرتبط با آن نیز روی سیستم عامل مورد استفاده کاربر ذخیره شده و در اختیار او قرار می گیرد. از طرفی کیف پول هایی نظیر جکس بر روی تعداد بیشتری از سیستم عامل ها از جمله ویندوز و اندروید قابلیت راه اندازی شدن دارند و نیز از تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال حمایت می کنند. همچنین می توان کیف پول ها را به صورت آنلاین نیز به کار برد. در این حالت کیف پول ها در سایت مورد استفاده پیاده می شود.  به عنوان یک ضعف اساسی که می توان برای این گونه کاربرد ها مطرح نمود این است که کلید خصوصی کاربر دیگر در دسترس وی نبوده و در اختیار دامنه سایت است. که این عامل امکان هک شدن و به خطر افتادن معاملات را افزایش می دهد.

 

کیف پول سخت افزاری

نوع دیگری از کیف پول ارز دیجیتال که فعالیت خود را به صورت آنلاین و بدون نیاز به اینترنت انجام می دهد، کیف پول های سخت افزاری یا سرد نام دارد. این نوع از کیف پول ها به سبب امنیت بیشتر و قابلیت پشتیبانی از تعداد بیشتری از رمزارزها به نسبت کیف پول های نرم افزاری یا گرم، کاربرد پذیری بالایی دارند. اما در مقایسه با کیف پول های نرم افزاری کندتر عمل می کنند. لذا اکثر تریدر ها برای ترید به موقع و انتقال سریع رمز ارزها و تبدیل فیات ها در عوض کیف پول های سرد و آفلاین، از کیف پول ارز دیجیتال آنلاین استفاده می کنند. کلید خصوصی این نوع از کیف پول ها در اختیار خود کاربر و در فضای کیف پول قرار گرفته است و دیگر نیازی نیست که بر روی سیستم عامل هایی نظیر ویندوز یا اندروید که مدام تحت حمله هکرها و یا آسیب بدافزارها قرار گرفته اند، نصب شود. برای انجام معامله با این نوع از کیف پول ارز دیجیتال، کافی است که آنها را به یک دستگاه متصل به اینترنت وصل کنید. هم چنان که در روند معامله با استفاده از صرافی غیرمتمرکز این گونه است. از جمله کیف پول های سخت افزاری مشهور و پرکاربرد دهه اخیر می توان به کیف پول های لجر، کول والت و ترزور اشاره نمود.

 

کیف پول کاغذی

این نوع از کیف پول ارز دیجیتال که به صورت آفلاین و سرد فعالیت خود را انجام می دهد، شامل آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال مورد نظر و نیز دارای کلید خصوصی مخصوص به خود است. این نوع از کیف پول ها را می توان در سایت مربوط به کیف پول ارز دیجیتال مورد نظر سفارش داد تا ساخته شود. برای انتقال ارز دیجیتال از طریق این نوع کیف پول باید دقت نمود که کلید خصوصی ارز دیجیتال توسط کیف پول پشتیبانی شده باشد.


اینستاگرام آکادمی سرمایه

همین الان عضو میشم
  • هر روز پست و استوری آموزشی و تحلیلی
  • لایو های آموزشی و تحلیلی
  • معرفی فرصت های معاملاتی
  • پشتیبانی 24 ساعته و پاسخ به تمامی سوالات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.